Vos per dvi dienas Kėdainių rajone kilo du gaisrai dėl elektros įrenginių, prietaisų bei instaliacijos gedimų. Ugniagesiai ragina į tai atkreipti didesnį dėmesį, laikytis priešgaisrinės saugos reikalavimų bei laiku atnaujinti pasenusią elektros instaliaciją.
Pirmadienį priešpiet gautas pranešimas, kad Dotnuvos mstl., Žemaitės g. dega elektros lizdas. „Atvykus ugniagesiams, buvo apdegęs elektros lizdas. Atjungta elektra. Namo savininkas informuotas susitvarkyti elektros instaliaciją. Dūmų detektoriaus patalpose nebuvo.
Pirminė gaisro priežastis – elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai“, – teigia ugniagesių atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė.
Kitas gaisras – mieste
Taip jau sutapo, kad dieną prieš tai (rugsėjo 24-ąją) dėl tos pačios priežasties gaisras buvo kilęs ir daugiabutyje Kėdainiuose. Įvykis irgi užfiksuotas Žemaitės gatvėje.
Tąkart Žemaitės g. 24 name, bendro naudojimo laiptinėje antrame aukšte atvira liepsna degė plastikinis elektros skydas. Jis buvo užgesintas panaudojus 6 kg miltelių gesintuvą.
„Gaisro metu apdegė elektros skydas ir jame buvę elektros automatiniai jungikliai bei laidai. Dėl saugumo laiptinėje buvo atjungta elektra. Apie įvykį informuoti ESO darbuotojai bei elektrikai, prižiūrintys namo elektros paskirstymo dėžutes“, – pranešė Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyresnioji specialistė Dž. Vaitkevičienė.
Kaip išvengti nelaimės?
Ugniagesiai išskiria keletą pagrindinių tokių gaisrų priežasčių:
Neteisingas elektros įrenginio eksploatavimas. Deja, ne visi vartotojai būna susipažinę su gamintojo parengtomis instrukcijomis, o neteisingai eksploatuojamas įrenginys kelia gaisro pavojų.
Elektros įrenginiai eksploatuojami su pažeista elektros instaliacija. Pasitaiko, kad dėl kažkokių veiksmų yra pažeidžiama elektrinio įrenginio laido izoliacija. Kyla grėsmė, kad toje vietoje gali vykti elektroterminis kaitimas arba trumpasis jungimas, tai gali tapti gaisro priežastimi.
Elektros įrenginiai paliekami be priežiūros. Nemažai žmonių išeidami iš namų palieka elektros įrenginius įjungtus į elektros tinklą, pvz., mobiliųjų telefonų kroviklius. Be to, vertėtų atkreipti dėmesį, kad dauguma elektros įrenginių nėra pritaikyti dirbti nuolatiniu režimu ir jei įrenginys yra paliekamas įjungtas į elektros tinklą, tai laikui bėgant jis pradeda kaisti ir tai tampa gaisro priežastimi.
Elektros tinklo perkrova. Tai irgi dažnas reiškinys. Pvz., kai į buitinį elektros ilgintuvą yra sujungiami keli elektriniai įrenginiai. Tokiu atveju šių elektrinių įrenginių galingumas viršija leistiną buitinio elektros ilgintuvo galią, elektros grandinė užkaista, tai tampa gaisro priežastimi.
„Norint išvengti šių nelaimių, reikėtų naudoti elektros įrenginį taip, kaip numato gamintojas, nepalikti elektros įrenginių be priežiūros, naudoti tik techniškai tvarkingus elektros įrenginius. Pajutus specifinį aitrų kvapą iškart išjungti elektros įrenginį iš elektros tinklo. Rekomenduojame nejungti kelių elektros įrenginių į vieną buitinį elektros ilgintuvą. Pastebėjus gaisrą elektros įrenginyje, jį būtina išjungti iš elektros tinklo ir bandyti užgesinti pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis (gesintuvu, nedegiu audeklu). Jokiu būdu ant elektros prietaiso negalima pilti vandens, jeigu jis yra įjungtas į elektros tinklą“, – gaisro prevencijos ir suvaldymo veiksmus vardija ugniagesiai.
Specialistai teigia, kad elektros instaliaciją būtina tikrinti ne tik senos, bet ir naujos statybos namuose, nes statybų brokas ar defektai pasireiškia iš karto pradėjus pastatą eksploatuoti. Geriausia būtų kviesti ekspertus, kurie įvertintų, ar nepažeista elektros laidų izoliacija, ar kontaktai yra sandarūs ir pan.
„Kėdainių mugės“ ir Kauno PGV inf.
Asociatyvi nuotr.