Kaip lakštingala negali nečiulbėti, taip Kėdainių rajono valdžia negali nežadėti. Praėjusių metų pavasarį su didžiuliu sunkiai įgyvendinamų pažadų portfeliu į valdžios koridorius įsiveržę politikai braižė gaires, kaipgi gyvensime artimiausius trejus metus. Rajono savivaldybės tarybos posėdyje svarstant 2020–2022 metų strateginį planą paaiškėjo, kad tarp 2020-aisiais numatytų valdžios užmojų ir realių finansinių galimybių žioji didžiulė – apie 8 milijonų eurų – praraja. Tačiau tokie akis badantys faktai nesutrukdė patvirtinti ypač iškalbingos rajono vystymosi strategijos, kuri grindžiama ne realiomis galimybėmis įgyvendinti užsibrėžtus tikslus, o siekiant pristatyti visuomenei kuo patrauklesnį planą, gerokai prasilenkiantį su finansiniais ištekliais.

Tačiau apie viską iš pradžių. Praėjusių metų pradžioje, Kėdainių rajono savivaldybei vadovovaujant merui Sauliui Grinkevičiui, buvo patvirtintas iki tol rekordinis 2019 metų rajono biudžetas, siekęs daugiau nei 53 milijonus eurų. Tuo tarpu dabartinė valdžia tiesiog trykšta optimizmu. Nepaisant to, kad ekonomistai vis garsiau kalba apie neišvengiamai artėjantį ekonominį sunkmetį, Kėdainių rajono valdžia 2020 metais įvairių projektų įgyvendinimui iš savivaldybės biudžeto planuoja skirti kiek daugiau nei 65,5 milijono eurų – 12 milijonų eurų daugiau nei buvo praėjusių metų biudžete. Iš kur tiek optimizmo? Ar yra bent kokių galimybių, kad rajono biudžetas gali augti penktadaliu?

Trūksta pinigų? Nieko, yra pažadų

„Naujasis strateginis planas – visiškai absurdiškas projektas. Jau šiandien aišku, kad jis neturi nieko bendro su finansinėmis galimybėmis. Tai tik dar vienas žmonėms dalinamų pažadų ir gražių skaičių kratinys, kurį valdantieji metų eigoje bus priversti keisti, atimti lėšas iš įvairių programų.

Patvirtintame 2020-2022 metų strateginiame plane savivaldybės valdymo tobulinimo programai šiems metams numatyta skirti kiek daugiau nei 8,1 milijono eurų, kai 2019 metais pakako 6,9 milijono eurų. Tiesa, per ateinančius dvejus metus valdžia planuoja atsiriekti dar didesnį visų mokesčių mokėtojų suneštų lėšų gabalą. Planuojama, kad 2021 metais finansavimas savivaldybės valdymo tobulinimui turėtų didėti iki 8,7 milijono eurų, o 2022 metais – iki 9,1 milijono eurų.

Dabar rajono vystymosi strategiją bandoma įvynioti į labai patrauklų ir įvairiaspalvį popierių, tačiau galiausiai tam tikros sritys dėl lėšų trūkumo gaus mažesnį finansavimą, nei dabar jiems pažadėta tvirtinant strateginį planą“, – teigė kadenciją baigęs rajono meras, savivaldybės tarybos opozicijos lyderis Saulius Grinkevičius.

Paklaustas, ar šių metų rajono biudžetas gali būti didesnis nei 2019 metais, S. Grinkevičius tikino, kad dėl dar tebesitesiančio ekonomikos augimo ir didėjančių žmonių pajamų jis tikrai bus „storesnis“, tačiau kokie bus galutiniai skaičiai, gana sunku prognozuoti.

2020 m. asignavimai programoms įgyvendinti, procentine išraiška.

„Manau, visai realu, kad jis turėtų augti 4–5 milijonais eurų, iki maždaug 58 milijonų. Tačiau iš kur valdžia ketina paimti likusią – apie 8 milijonų eurų – sumą, iš kokių aitvarų tikisi malonės, man sunkiai suvokiama. Juo labiau, kad savivaldybės administracijos darbuotojai aiškiai pasakė, kad strateginio plano įgyvendinimui trūksta apie 8 milijonų eurų, tai kam apskritai kurti tokius planus, kam kvailinti žmones…“ – teigė S. Grinkevičius.

Valdžia kainuos dar brangiau

Tačiau kad ir kokie grandioziniai būtų Kėdainių rajono valdžios planai, nepaisant lėšų trūkumo savęs nuskriausti, valdantieji, regis, neketina. Nors Kėdainių rajone kiekvienais metais jaučiamas gyventojų sumažėjimas, likusiems valdžios išlaikymas tampa vis didesnė ir sunkiau pečius slegianti našta.

Tiesa, valdininkams tai mažai rūpi. Patvirtintame 2020-2022 metų strateginiame plane savivaldybės valdymo tobulinimo programai šiems metams numatyta skirti kiek daugiau nei 8,1 milijono eurų, kai 2019 metais pakako 6,9 milijono eurų. Tiesa, per ateinančius dvejus metus valdžia planuoja atsiriekti dar didesnį visų mokesčių mokėtojų suneštų lėšų gabalą. Planuojama, kad 2021 metais finansavimas savivaldybės valdymo tobulinimui turėtų didėti iki 8,7 milijono eurų, o 2022 metais – iki 9,1 milijono eurų.

Valdininkai pasirūpino ir tuo, kad apie jų gerus ir tik gerus darbus garsas sklistų kuo toliau ir garsiau. Mat savivaldybės veiklos viešumo užtikrinimui 2020 metams numatyta skirti 50 tūkstančių eurų. Tokios pat sumos viešinimui numatytos ir 2021 bei 2022 metams. Tuo tarpu ankstesnei valdžiai šiai priemonei įgyvendinti per metus pakakdavo ir daugiau nei dvigubai mažesnės sumos – 24,6 tūkstančio eurų.

Iš viso savivaldybės valdymo tobulinimui numatyta 9,5 proc. rajono biudžeto lėšų.

Daugiausiai lėšų – švietimui ir ugdymui

Nepaisant to, kad rajone pastaraisiais metais mažėja moksleivių skaičius, išlaidas švietimui ir ugdymui taip pat ketinama didinti. Iš viso šiai priemonei numatyta skirti net 27,6 milijono eurų, o tai apytiksliai sudarytų apie trečdalį rajono savivaldybės biudžeto.

Antroje vietoje pagal finansavimo dydį išliks socialinė apsauga. Šios priemonės užtikrinimui numatyta skirti daugiau nei 19 milijonų eurų. Tuo tarpu sveikatos apsaugos programų įgyvendinimui planuojama skirti vos kiek daugiau nei 1,6 milijono eurų.

Tačiau kokios tikrosios rajono savivaldybės finasinės galimybės ir koks bus šių metų biudžetas, paaiškės vasario mėnesio pabaigoje, kai tarybos posėdyje bus tvirtinamas rajono biudžetas.


S. Grinkevičius: „Gyvensime pagal valdančiųjų fantazijas“

Kalbant apie rajono valdančiųjų patvirtintą strateginį planą, man norisi pasakyti tik viena – jis labai blogas. Per daugybę metų, kai esu rajono tarybos narys, ketverių metų kadenciją dirbant meru man dar neteko akyse regėti tokio strateginio plano, kuris finansiniais rodikliais taip drastiškai skirtųsi nuo planuojamo biudžeto.

„Strateginį planą rajono valdantieji paruošė labai atmestinai. Nesuprantu, kam tokie planai, kurie neturi nieko bendra su finansinėmis galimybėmis“, – sako kadenciją baigęs rajono meras, tarybos opozicijos lyderis Saulius Grinkevičius.

Jeigu savivaldybės administracijos darbuotojai sako, kad tokio strateginio plano, kokį jie parengė, įgyvendinimui trūksta apie 8 milijonų eurų, tai kam apskritai tvirtinti tokį dokumentą, kuris labai blogai paruoštas ir apskritai tokį planą įgyvendinti neįmanoma.

Jeigu pagal parengtą strateginį planą rajono savivaldybės biudžetas didėja 12 milijonų eurų, nei administracijos darbuotojai, nei valdančiojoje daugumoje esantys politikai man neatsakė, iš kur savivaldybė gaus tokius didelius pinigus. Taigi, kam kurti tokius strateginius planus, kurie yra tiesiog neįgyvendinami?

O išgirdus rajono tarybos valdančiosios frakcijos vadovės Nijolės Naujokienės pareiškimus, kad čia viskas gerai, tai, mano nuomone, reiškia, jog šie žmonės visiškai neturi kompetencijos vesti mūsų kraštą į priekį. Net sunku suvokti, kaip, pavyzdžiui, N. Naujokienė galėjo vadovauti rajonui.

Vasario mėnesį bus tvirtinamas šių metų rajono biudžetas, kuris, be jokių abejonių, neleis įgyvendinti tokio strateginio plano. Nors jau dabar matome, kad bus daug neįgyvendintų projektų. Visi privalome suprasti, kad deficitinio biudžeto būti negali, todėl valdantieji privalės atsisakyti kai kurių strateginiame plane skambiai pristatomų projektų.