Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka atgaivino gražią tradiciją – suburti po Lietuvą ir kitas šalis išsibarsčiusius mūsų krašto žmones – ir jau antrus metus iš eilės pakvietė į įdomius susitikimus savo erdvėse.

Su muzika, eilėmis, spalvomis, prisiminimais nuvilnijo šventė „Būkite sugrįžtančiais paukščiais“, po bibliotekos skliautais sutelkusi būrį kraštiečių. Nuoširdumo, jaukumo, tikrumo, atvirumo, daug gražių jausmų Kėdainių kraštui rugpjūčio 26-ąją būta daug.

Muzikiniai ir eiliuoti sveikinimai

Sveikinimo žodžius į gimtąjį miestą sugrįžusiems paukščiams tarė bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė ir Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis. Pasidžiaugus prasminga šventės idėja, prasidėjo intensyvi šventinė programa.

Pirmasis į Kėdainius su muzikiniu sveikinimu sugrįžo Algirdas Jedemskij – birbynininkas, orkestro artistas, pedagogas, kolektyvų vadovas. Klausėmės mūsų kraštiečio ir kanklininkės Aistės Bružaitės atliekamų kūrinių.

Po puikaus koncerto šventės „Būkite sugrįžtančiais paukščiais“ dalyvių laukė nuoširdus ir jautrus literatūrinis sveikinimas, kurį parengė kraštietė aktorė Sandra Daukšaitė-Petrulėnė.

Skambėjo prisiminimai apie obuoliais kvepiančią vaikystę, senelio skaitytas pasakas, mokyklos metus, skaitovų konkursus, pažintį ir draugystę su puikiu mokytoju aktoriumi Petru Venslovu. Ir, žinoma, jaudinančios eilės apie Lietuvą, gimtinę, meilę jai.

Atidarytos kraštiečių parodos

Prieš šventę biblioteka dalijosi kvietimu tiems, kurie visuotinės kompiuterizacijos amžiuje dar nepamiršo jausmo, kuris apima liečiant tikrą knygą. Malonu, kad daug knygos mylėtojų atsiliepė į šį kvietimą ir susirinko į kraštietės odos menininkės ir Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto dėstytojos Lolitos Grabauskienės personalinių parodų atidarymą bibliotekoje.

Kraštotyros erdvėje atidaryta ir iki rugsėjo 28 dienos eksponuojama odinių įrišimų paroda „Odinė knyga pasakoja…“, atspindinti autorės kūrybinės ir pedagoginės veiklos laikotarpį nuo 2000 metų.

Čia galima pasigėrėti klasikiniais odiniais literatūrinių knygų įrišimais, kurie sukurti įvairiais laikotarpiais dalyvaujant tarptautinėse parodose ir meninės knygrišystės projektuose.

Dalis knygų niekada neeksponuotos Lietuvoje, kai kurios rodomos pirmą kartą. Tarp jų – ir autorinė Lolitos Grabauskienės sukurta knyga.

Bibliotekos antrojo aukšto parodų erdvėje atidaryta dar viena kraštietės paroda „Sustabdytas laikas“. Tapybos ir odos parodoje eksponuojami darbai tarytum netikėtai sustabdytos akimirkos – kartais malonios, kartais liūdnos ar net dramatiškos.

Po šių renginių bibliotekos pastate prie Nevėžio upės, šventė persikėlė į kitą Didžiosios Rinkos aikštės pusę. Vaikų ir jaunimo skyriuje atidaryta Šiauliuose gyvenančios kraštietės žurnalistės, eseistės, meno kūrėjos Vitos Morkūnienės-Vasiliauskaitės tapybos darbų paroda „Spalvotas pasimatymas“. Paroda veiks iki rugsėjo 10 d.

„Svarbiausia turėti ką pasakyti apie pasaulį, gyvenimą, žmones, o tada jau ne tiek svarbu, kokiomis priemonėmis tai išreikši – žodžiu, linija, medžiaga ar spalva“, – sakė mūsų kraštietė.

Šaknys – Kėdainiuose

Šventę tęsė pokalbis-diskusija su kraštiečiais, pavadinta „Mano šaknys Kėdainiuose“. Pokalbyje dalyvavo aktorės Sandra Daukšaitė-Petrulėnė, Livija Krivickaitė, Paulina Taujanskaitė, istorikė, filologė, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Lituanistikos skyriaus vyriausioji tyrėja Silvija Stankevičiūtė, odos meno, dizaino ir meninės knygrišystės profesionalė, dėstytoja Lolita Grabauskienė bei žurnalistė, eseistė  Vita Morkūnienė-Vasiliauskaitė.

Pašnekovės papasakojo apie savo ryšį su Kėdainių kraštu, pasidalijo prisiminimais apie mylimiausius ir didžiausią įtaką padariusius mokytojus, mylimas vietas, svarstė ir motyvavo, kaip Kėdainių kraštas prisidėjo, „maitino“ jas kaip asmenybes, renkantis profesiją.

Ekskursija raštijos pėdsakais

Šventinės dienos pabaigoje patys ištvermingiausieji ir tie, kuriems įdomi mūsų krašto istorija, skubėjo į literatūrinę ekskursiją „Raštijos pėdsakais Kėdainiuose”, kurios pagrindinis tikslas – supažindinti kraštiečius su mūsų mieste esančiais objektais ir gatvėmis, kurie susiję su knyga bei juos aplankyti.

Ekskursantai aplankė 7 Kėdainių miesto lankytinus objektus bei vietas. Pirmiausia ekskursijos dalyviai buvo pakviesti į Viešosios bibliotekos kiemelį, kuriame aplankė Mikalojaus Daukšos suolelį ir plačiau sužinojo apie šią iškilią asmenybę. Po to smalsūs keliautojai iš arčiau susipažino su Česlovą Milošą įamžinusia menine instaliacija „Milošfonu”,

Kėdainių miesto spaustuvėmis, žydų sinagogomis, Stepono Jaugelio-Telegos indėliu į raštiją ir kitomis iškiliomis asmenybėmis bei vietovėmis.

Pasivaikščioję po miestą ir aplankę literatūrinius objektus, susijusius su knyga, ekskursantai sugrįžo į Didžiąją Rinkos aikštę, dalijosi įspūdžiais ir išsiskirstė kupini gerų emocijų.

Dovanojo knygas ir geras emocijas

Labai malonu, kad publicistikos ir eseistikos knygų „Pokalbiai tėvo Stanislovo celėje“, „Su savimi ir tavimi“, „Dangaus eiliniai vieversiai“, „Obuolėtas“, „Tėvo Stanislovo Paberžė. Giesmė Esimui“ autorė Vita Vasiliauskaitė-Morkūnienė padovanojo bibliotekai savo knygų.

Taip pat biblioteka dėkoja kraštietei istorikei, humanitarinių mokslų daktarei Vaidai Kamuntavičienei už padovanotą mokslo monografiją apie Kauno benediktinių vienuolyno tyrimus, redaktoriui, žurnalistui Kęstučiui Trečiakauskui už poezijos knygą „Žodžiai“.

Dėkojame visiems buvusiems ir esamiems kraštiečiams už drauge sukurtą šventę. Kiekviena gaida, kiekvienas žodis, kiekviena šypsena sudėliojo spalvingą Kraštiečių šventės mozaiką.

Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos

Panašios naujienos