Kėdainių mugė“ jau rašė, kad gruodžio 30 d. Kėdainiuose Nevėžio upę raižė keli vandens motociklininkai. Pasak liudininkų, plaukiojo jie netrumpai, net žiūrovų spėjo susirinkti. Vieni smalsiai stebėjo, kaip patvinusioje upėje motociklininkai plaukioja keldami bangas, kiti stebėjosi, negi galima taip raižyti upę, ar nedaroma žala gamtai? Redakcija kreipėsi į aplinkosaugininkus, prašydama pakomentuoti vaizdo įraše ir nuotraukose užfiksuotą situaciją.

Buvo gautas toks atsakymas:

„Informuojame, kad pranešimų apie vandens motociklininkų pasiplaukiojimą Nevėžyje Aplinkos apsaugos departamentas yra gavęs. Nevėžio upės ruožas, kuriame plaukiojo vandens motociklininkai, yra vietinės reikšmės vidaus vandens kelias, o jame apribojimai nėra taikomi.“

Į susisiekimo ministro patvirtintą LR vietinės reikšmės vidaus vandenų kelių sąrašą yra įrašytas Nevėžio upės ruožas nuo Skongalio užtvankos iki Kėdainių geležinkelio tilto (šioje atkarpoje plaukioja ir vytinė „Vėtra“), už nurodytų ribų plaukti vandens motociklais negalima.

Aplinkosaugininkai pažymi, kad vandens motociklais, kurie yra priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčioms vandens srauto pompą, leidžiama plaukioti vandens keliais, tačiau reikia laikytis LR vidaus vandenų transporto kodekso reikalavimų.

Čia panašiai, kaip ir su sausumos keliais. Važiuoti jais galima, tačiau turi būti laikomasi Kelių eismo taisyklių. Jei vairuotojai ima „piešti saulutes“ ar daro kitokius pažeidimus, už tai yra baudžiama.

Dėl chuliganiško plaukiojimo AAD nurodė kreiptis į AB „Vidaus vandenų kelių direkcija“ (jos komentaro dar laukiame).

Ką būtina žinoti norint pasiplaukioti vandens telkiniuose?

Aplinkosaugininkai akcentuoja, kad norint pasiplaukioti savaeigėmis vandens transporto priemonėmis, būtina susipažinti su aplinkosaugos reikalavimais, kurie yra sudėti „Plaukiojimo priemonių atmintinėje”: https://aad.lrv.lt/lt/konsultacijos/atmintines/vanduo/plaukiojimo-priemoniu-atmintine/. Aktualią informaciją galima rasti ir šiame pranešime: https://aad.lrv.lt/lt/naujienos/akcijos-poilsiauk-atsakingai-metu-aplinkosaugininku-demesys-vandens-telkiniams/

Neatsakingas elgesys kenkia gamtai 

„Apribojimai vandens transporto priemonėms taikomi norint mažinti neigiamą poveikį aplinkai. Pavyzdžiui, savaeigės plaukiojimo priemonės sukeltas triukšmas ir bangavimas trikdo paukščius ir prastina jų mitybą, variklio turbulencija kelia stresą ne tik žuvims, bet visai vandens gyvūnijai. Be to, į vandenį gali patekti kuro, tepalų, degimo produktų ir kitų kenksmingų medžiagų“,  – apie galimą neigiamą poveikį aplinkai įspėja aplinkosaugininkai, pridurdami, kad „asmenims, nesilaikantiems aplinkosaugos sąlygų plaukioti vandens telkiniuose plaukiojimo priemonėmis, numatyta atsakomybė priklausomai nuo pažeidimo pobūdžio gali siekti nuo 150 iki 3 000 eurų.    

Taip pat už tam tikro pobūdžio pažeidimus gali būti skiriamas savaeigės plaukiojimo priemonės konfiskavimas. Išsamesnę informaciją rasite Administracinių nusižengimų kodekso 267 straipsnyje.“    

PAPILDYTA

AB Vidaus vandens kelių direkcijos Personalo ir komunikacijos direktorė Justina Juozaponė patvirtino, kad „vandens keliuose vandens motociklais plaukioti nedraudžiama. Vandens transporto priemonė turėtų būti registruota. Žinoma, naudotojas (-ai) turi laikytis laivybos taisyklių, turėti laivavedžio pažymėjimą.

Plaukiojant vandens keliuose turi būti laikomasi Europos laivybos taisyklių, kurių laikymąsi, įskaitant chuliganišką plaukiojimą, kontroliuoja Lietuvos transporto saugos administracija.“

Redakcija laukia komentaro iš Lietuvos transporto saugos administracijos.

Kėdainių mugės“ ir AAD inf.