Naujo būsto įsigijimas yra vienas iš svarbiausių priimamų sprendimų, todėl natūralu, jį besirenkantiems gyventojams kyla begalė klausimų: koks bute numatytas šildymas, ar yra sandėliukas, ar pakankama pastato garso bei šilumos izoliacija, kokia miesto infrastruktūra yra greta projekto ir taip toliau.
Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai sako, kad būstą reikia rinktis itin atsakingai, tad visada verta pasiruošti kuo daugiau klausimų ir išsiaiškinti net menkiausias smulkmenas, kad šios vėliau netemdytų naujakurių džiaugsmo.
„Naujo būsto besidairantys pirkėjai turi pačių įvairiausių klausimų, pradedant langų kryptimi ir baigiant stogo konstrukcijomis.
Paprastai vienokie klausimai kyla jaunoms šeimoms su mažais vaikais, kitokie – vyresnio amžiaus gyventojams, tačiau kaip dažniausiai pasikartojančius ir būdingus visoms pirkėjų grupėms išskirčiau statybinių ir apdailos medžiagų kokybę, garso izoliaciją ir aplinkui projektą esančios teritorijos privalumus bei infrastruktūrą“, – sako NT vystymo bendrovės „Realco“ pardavimo vadovė Rasa Gustaitė.
Pataria pasidomėti teritorijos pokyčiais
Vienas iš dažniausiai būsto pirkėjų užduodamų klausimų yra apie greta pastato esančią miesto infrastruktūrą bei galimus teritorijos pokyčius ateityje.
„Šeimoms, auginančioms mažus vaikus, aktuali gera susisiekimo infrastruktūra, mokyklų bei darželių pasirinkimas kuo arčiau namų, patogus, lengvas ir greitas jų pasiekimas.
Taip pat tokių klausimų sulaukiame ir iš vidutinio ar vyresnio amžiaus žmonių, kuriems svarbus geras susisiekimas viešuoju transportu, arti esančios jo stotelės, taip pat lengvai pasiekiamos gydymo įstaigos ir parduotuvės“, – komentuoja R. Gustaitė.
Ji pataria pasidomėti ne tik esama situacija, bet ir tuo, ar nėra numatyta pokyčių ateityje: kaip keisis rajonas per artimiausius kelerius ar keliolika metų, kokie pastatų aukštingumai numatyti aplinkiniuose sklypuose, ar apskritai planuojamos naujos statybos, o gal bus renovuojami, atnaujinami ar griaunami šalia esantys pastatai.
„Jei žmonės svarsto pirkti būstą, nes jiems patinka miško, upės ar kitos atviros žalios erdvės vaizdas pro langą, jiems aktualu, kad toks vaizdas išliktų ir ateityje. Tad reikia pasidomėti, ar toje vietoje nenumatytos kokio nors objekto statybos ir kaip jos gali pakeisti vaizdą“, – aiškina pašnekovė.
Būsto ekspertė teigia pastebinti, kad vis daugiau žmonių domisi ir taršos klausimais – koks yra rajono taršos lygis, kokie tyrimai buvo atlikti jam nustatyti, ar taršos lygis nedidės ir panašiai.
Nuo liftų iki garantinio aptarnavimo
Būsimiems naujakuriams rūpi ne tik viso NT projekto aplinka, bet ir pačio pastato savybės. Daugeliui rūpi namo energinė klasė, šilumos koeficientas, daug kas domisi garso izoliacija: ar namo sienos storos, kokie langai, kokia akustinė klasė, ar nesigirdės triukšmo iš lauko, gretimų butų ar lifto garsų.
Ji taip pat pataria renkantis būstą pasidomėti, ar pastate įrengtos vaizdo kameros ir kuriose vietose – tai užtikrina didesnį gyventojų ir jų turto saugumą.
„Dar vienas iš aspektų, į kurį norėčiau atkreipti dėmesį, yra konkretaus buto langai. Kiekvieno žmogaus poreikiai skirtingi, vieniems labiau patinka langai į šiaurę ar rytus, kitiems – į pietus, tad tai taip pat reikėtų įvertinti renkantis būstą.
Paprastai Lietuvos gyventojai nori, kad bute būtų kuo daugiau šviesos, tad domisi būstais, kuriuose įrengti dideli ar vitrininiai langai, jų daug ir jie nukreipti į skirtingas pasaulio puses. Matyt, tam įtakos turi tai, kad Lietuvoje saulės, ypač šaltuoju sezonu, neturime daug“, – kalba R. Gustaitė.
Lietuvos gyventojai vis labiau įsigilina ir į statybos bei apdailos medžiagų bei viso pastato įrengimo kokybę. Besirenkantieji butus pirmame aukšte dažnai turi klausimų apie grindų sudedamąsias dalis, o viršutiniame aukšte – apie stogo konstrukcijas.
Pasak ekspertės, tai yra sveikintina, nes nuo tokių plika akimi nematomų vietų įrengimo kokybės gali priklausyti ir gyvenimo būste patogumas bei komfortas.
Kalbant apie būsto įrengimą, ekspertė pabrėžia, kad dalį gyventojų išties domina būstai su pilna apdaila. Jie nori viską gauti iš vienų rankų arba bent jau iš NT vystytojo tikisi sulaukti alternatyvių pasiūlymų, kaip būstą įrengti.
Labai svarbūs yra garantinio laikotarpio bei defektų šalinimo klausimai: į ką kreiptis prireikus, kas vykdys garantinio laikotarpio aptarnavimą. Besirenkantieji būstą nepradėtame arba vos pradėtame statyti NT projekte, domisi ir paties vystytojo patirtimi bei reputacija.
„Įsigyjant būstą nebaigtame vystyti projekte, kyla rizika, kad projektas gali vėluoti arba jo gali būti apskritai atsisakyta, tad tokiu atveju vertėtų pasidomėti ir projekto vystytoju, jo anksčiau įgyvendintais ar dar vystomais projektais. Būsto pirkimas iš vystytojo, turinčio gerą reputaciją, gerus finansinius rodiklius ir teigiamą veiklos istoriją, padeda sumažinti rizikas“, – reziumuoja R. Gustaitė.
Pranešimas žiniasklaidai