Kovo 1-ąją įsigalioja draudimas gaudyti kiršlius (galios iki gegužės 15 d.), o sterkų skonį teks pamiršti iki gegužės 31-osios. Iki balandžio 1 d. taip pat dar draudžiama žvejoti šamus, iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti lydekas bei žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu).

Pasak aplinkosaugininkų, šie draudimai taikomi norint apsaugoti šias žuvis jų pasiruošimo nerštui ir neršto metu. Mokslinių tyrimų duomenimis, daugelyje Lietuvos vandens telkinių plėšriųjų žuvų (lydekų, šamų) ištekliai galėtų būti gausesni, jų optimalus kiekis turėtų sudaryti apie  20 proc. visos žuvų biomasės, o šiuo metu jis yra mažesnis.

Plėšriųjų žuvų gausumas labai svarbus palaikant gyvybingą žuvų bendriją, nes jos išgaudo ligotas ir mažas karpines žuvis, vykdo natūralią atranką. Ten, kur plėšriųjų žuvų yra mažiau, smulkios, menkavertės žuvys išėda zooplanktoną, prasideda intensyvesnis vandens žydėjimas, sumažėja vandens skaidrumas, nyksta povandeninė augmenija.

Už neleistiną žvejybą – baudos ir žvejybos įrankių konfiskacija

 „Šiuo metu draudžiama gaudyti ne tik lydekas ir šamus, bet ir sterkus bei kiršlius. Neleistinu metu sužvejojus minėtas žuvis, teks atlyginti žuvų ištekliams padarytą žalą – po 240 eurų už kiekvieną žuvelę. Jei žuvys bus sugautos ichtiologiniame draustinyje ar rezervate, teks sumokėti  tris kartus daugiau.

Draudžiamu laikotarpiu sugavus minėtų rūšių žuvis, dar teks susimokėti ir administracinę baudą nuo 120 iki 300 eurų. Iš pažeidimą padariusio asmens bus konfiskuojami pažeidimo padarymo įrankiai bei priemonės. Apie pastebėtą neteisėtą žvejybą galima pranešti tel. 112“, – teigia aplinkosaugininkai, tuo pačiu primindami, kad yra rengiami reidai, vykdoma reguliari verslinės ir mėgėjų žvejybos kontrolė, transporto priemonių patikra.

Siūloma labiau saugoti tam tikrų rūšių dideles žuvis

Aplinkos ministerija parengė ir pateikė derinti Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių  pakeitimo projektą, kuriame būtų numatytas draudimas žvejybos metu paimti tam tikrų rūšių dideles žuvis. Tokią nuostatą siūlo įteisinti žvejų mėgėjų organizacijos. Taip pat projekte patikslinamos kai kurios kitos žvejams mėgėjams aktualios nuostatos.

Šiuo metu taisyklėse nustatytas tik mažiausias leidžiamų paimti žuvų dydis, draudžiama paimti mažesnes kaip 50 cm lydekas, mažesnius kaip 45 cm sterkus, mažesnius kaip 30 cm marguosius upėtakius, leidžiamų paimti ešerių dydis neribojamas.

Priėmus taisyklių pakeitimus, būtų leidžiama sugavus paimti  tik nuo 50 cm iki 65 cm dydžio sterkus, nuo 50 cm iki 80 cm dydžio lydekas, mažesnius kaip 30 cm ešerius, o visus marguosius upėtakius būtų privaloma paleisti. Tokia tvarka galiotų visuose Lietuvos vidaus vandens telkiniuose išskyrus atvejus, jei organizuojama limituota žvejyba, nes tuomet gali būti nustatyti kitokie žvejybos reikalavimai.

Taisyklių projekte numatoma atsisakyti nuostatos dėl išimčių taikyti žvejybos draudimą valstybinių švenčių dienomis ir savaitgaliais. Šiuo metu, kai pirmoji draudimo diena yra savaitgalis ar valstybinė šventė, draudimas įsigalioja kitą dieną. Draudimas taip pat negalioja paskutiniąją draudimo dieną, jei ji yra savaitgalis ar valstybinė šventė. Panaikinus šią nuostatą, visi mėgėjų žvejybos draudimai galiotų tiek jų pirmąją, tiek paskutiniąją dieną, nepriklausomai nuo to, kokia tai savaitės diena ar šventinė diena.

Taisyklių pataisose numatoma nustatyti naują draudimą žvejoti Liekės upėje, įtekančioje į Nemuną apie 4 km aukščiau Vilkijos. Draudimas reikalingas minėtoje upėje neršiančių šlakių ir margųjų upėtakių apsaugai, jis galiotų Liekės upėje nuo jos žiočių iki Liekaičio upelio žiočių nuo spalio 1 d. iki gruodžio 31 d.

Vieno draudimo būtų atsisakyta – numatoma panaikinti draudimą žvejoti nuo liepos 1 d. iki gruodžio 1 d. Nemuno ruože nuo Kauno žiemos uosto iki Neries žiočių. Šis draudimas buvo įvestas norint sutramdyti užkabinamuoju būdu žuvis gaudžiusius brakonierius. Tikimasi, kad vėl sudarius galimybę žvejoti ir daugiau dėmesio skiriant kontrolei bei padedant pilietiškiems žvejams, pavyks brakonieriavimo atvejų išvengti.

Pasiūlymus dėl Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pakeitimo projekto galima teikti Teisės aktų informacinėje sistemoje iki š. m. kovo 12 d.

Parengta pagal Aplinkos ministerijos ir AAD  inf.

L. Pranckevičiūtės nuotr.