Nerimas dėl vaikų saugumo, ilsėtis neleidžiantis triukšmas, baidomi pievose besiganantys gyvuliai, niokojama gamta – tai tik dalis problemų, kurias sukelia neatsakingi keturračių ir krosinių motociklų vairuotojai. Važinėtis lygiais keliais jiems neįdomu, tad ieškodami iššūkių ir vedami adrenalino laksto miškais, pievomis, upių pakrantėmis, net į piliakalnius ar draustinius užsuka, darydami žalą unikaliems gamtos kampeliams. Policija, aplinkosauga pripažįsta, kad yra sunku pagauti pažeidėjus, o gyventojai nelinkę bendradarbiauti.

„Kėdainių mugės“ redakcija pastaruoju metu sulaukė ne vieno skambučio iš Babėnuose esančių Justinavos sodų, taip pat Galkantų, Gineitų ir gretimų Vilainių seniūnijos kaimų gyventojų. Jie pranešė apie ties Nevėžiu dažniausiai savaitgaliais pirmyn atgal zujančius krosinius motociklus ir keturračius, nors jokių specialiai paruoštų trasų ten nėra ir pagal galiojančius įstatymus važinėti bekele yra draudžiama.

Nėra ramybės nei žmonėms, nei gyvūnams

„Gyvename greta Nobelio premijos laureato Č. Milošo romane aprašyto Isos slėnio ir labai nerimaujame, matydami, kaip yra niokojamas šis unikalus gamtos kampelis, kuris, beje, patenka į saugomų teritorijų tinklą Natura 2000, įkurtą siekiant apsaugoti natūralias ar pusiau natūralias nykstančių gyvūnų, paukščių ir augalų buveines.

Važinėjimo motociklais bei keturračiais sezonas prasidėjo dar pavasarį, kai buvo paukščių perėjimo laikotarpis. Transporto priemonių keliamas triukšmas ne tik neleido vietiniams žmonėms ilsėtis, bet ir baidė paukščius iš perimviečių, pastebime, kad net gervių sumažėjo, ratais išdraskyta ir žolinė augalija.

Dideliu greičiu motociklininkai skrieja ir nuo Kėdainių Šventybrasčio link vedančiu keliu, ir pačiose gyvenvietėse. Nuolat baiminamės dėl gyventojų, ypač vaikų saugumo. Nevėžio slėnyje gyvulius ganantys ūkininkai irgi nerimauja, kad pergenant gyvulius nebūtų sužaloti nei žmonės, nei galvijai, juk ir patys motociklininkai gali nukentėti.

Dideliu greičiu motociklininkai skrieja ir nuo Kėdainių Šventybrasčio link vedančiu keliu, ir pačiose gyvenvietėse.

Nesaugūs jaučiasi ir dviratininkai bei piligrimai, einantys per mūsų apylinkes vedančiu piligriminiu keliu“, – iškylančias problemas vardijo Vilainių seniūnijos gyventojai.

Soduose išvažinėja keliukus, išdrasko pylimus

„Sode nuolat nebūnu, bet tenka pamatyti važiuojančius keturračiais arba krosiniais motociklais, ne masiškai, ne pulkais, bet būna. Pernai jie net pylimą buvo išdraskę savo transportu. Negerai, kad šitaip laksto. Čia žmonės ir dviračiais važiuoja, ir šeimomis eina pasivaikščioti arba maudytis į Nevėžį, tai nėra labai saugu. Jie ir patys gali nuo to pylimo nusiversti, ir ką nors kitą sužaloti. Būtų geriau, kad tie keturračiai ar motociklai palei Nevėžį nevažinėtų, nebūtų keliukai taip išmalti, ir triukšmo būtų mažiau“, – teigė Justinavos soduose sutikta Nijolė Petrusevičienė.

Sodininkas Vilius irgi sakė ne kartą matęs pravažiuojančius keturračius ir motociklus. Baisiausia, pasak vyriškio, kad tėvai susisodina vaikus iš priekio arba už nugaros ir laksto be šalmų. Arba vieni vaikai tais mažesniais keturračiais važinėja. Būna, kad ir lenktynininkai krosiniais motociklais pralekia.

Pažeidėjams gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą, kuri apskaičiuojama atsižvelgus į pažeidimo mastą. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

„Prieš kokius dvejus metus čia daug kas važinėjo tais keturračiais, aš net juos stabdydavau ir bandydavau drausminti, kad važinėtų lėčiau, nelakstytų taip greitai, nes juk kokie vaikai gali pakliūti po ratais. Be to, jie gilias provėžas padarydavo, reikėdavo eiti su grėbliu lyginti. Dabar pagal burzgimą girdisi, kad jie kažkur toliau važinėja, ten link Sirutiškio labiau. Yra toks nuvažiavimas nuo šlaito, tai ten jie turbūt pievomis ar ūkininkų laukais po to lekia link dvaro, bet dabar ta vieta apsemta, Nevėžis pakilęs.

Vienas kitas tokiu transportu pravažiuoja ir pas mus. Šiemet teko matyti, kaip kokių 10-ies metų vaikas, priekyje pasisodinęs visai mažiuką, gal dvejų metų vaikiuką, keturračiu vežiojosi. Neturėjo nei šalmų, nieko. Nespėjau išeiti sustabdyti, pagalvojau, kaip tėvai taip leidžia vaikams vaikus vėžinti, juk gali ir apvirsti ar taip kas nutikti“, – nerimą keliančiomis istorijomis dalijosi sodininkas Žydrūnas Juškevičius.

Seniūnijos tokie skundai dar nepasiekė

„Konkrečiai, kad keturračiai ir krosiniai motociklai važinėja prie Nevėžio ties Sirutiškiu, Kalnaberžės link – apie tai kol kas neteko girdėti, bet sutinku, kad tai gali būti tiesa, nes jie važinėja, kur tik sugalvoja, nors ir nėra įrengtų trasų. Anksčiau tokios transporto priemonės net į piliakalnį važinėdavo.

Apskritai, ta keturračių problema nėra nauja. Pažeidėjus būna sunku nustatyti, negali jų atpažinti, nes dažniausiai jie būna užsidėję šalmus, apranga daugmaž vienoda, transportas be numerių. Neturim tiek pajėgumų, kad galėtume stebėti, kas iš kur važiuoja, koks transportas stovi sodybose. O policija irgi ne visada gali pagelbėti, nes tai – specifinės transporto priemonės, kurios dažniausiai nevažinėja keliais, su automobiliais laukais jų nepavysi.

Iš vietinių gyventojų, kad jiems trukdo keliamas triukšmas, skundų kol kas nesu sulaukusi“, – tikino Surviliškio seniūnė Reda Lukošienė.

Į Justinavos sodus pailsėti atvykstanti N. Petrusevičienė rodo šlaitą, kuris pernai buvo išdraskytas keturračių ir krosinių motociklų ratais. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

Tačiau triukšmas girdisi kitapus Nevėžio ant šlaito įsikūrusiems Vilainių seniūnijos gyventojams. Žmonės sako nesuprantantys, kodėl keturračiais ir motociklais reikia lakstyti ten, kur negalima.

„Kiek žinau, yra trasos Kėdainiuose, už centrinės katilinės, Kampuose ir Nociūnuose. Kodėl ten nesirenka važinėtis? Sumokėtų kažkiek eurų trasas prižiūrintiems asmenims ir galėtų važinėtis, tada ir patys nerizikuotų būti nubausti, nebekeltų problemų aplinkiniams ir neniokotų gamtos.

Kas būtų, jei, pavyzdžiui, sumanytume krepšinį žaisti kur nors ant gatvės nusibraižę linijas, kai yra aikštynai? Panašiai taip ir čia. Jei žmogus turi pomėgį važinėti keturračiu ar motociklu, tegul ir važinėja, bet tai reikia daryti ten, kur leidžiama. Manau, policija, aplinkosauga ir kitos institucijos turėtų atkreipti dėmesį į šią problemą“, – teigė Vilainių seniūnijos gyventojas.

Pasivažinėti galima Kampų II trasoje

Tam, kad nereikėtų važinėti pakrantėmis, pakrūmėmis, ieškant statesnių įkalnių ir nuokalnių, krosinių motociklų ir keturračių vairuotojai gali važiuoti į Josvainių seniūnijoje Kampų II kaime įrengtą trasą. Tiesa, už pasivažinėjimą joje teks susimokėti, nes tokios trasos išlaikymas kainuoja nemažai.

„Mūsų trasoje treniruojasi tokio sporto entuziastai ne tik iš Kėdainių rajono, bet ir kitų Lietuvos miestų: Kauno, Panevėžio, Ukmergės, Vilniaus. Trasa labiau tinka krosiniams motociklams, bet priimami ir keturračiai. Tereikia kreiptis į mus ir susitarti dėl atvykimo laiko.

Pažeidėjus būna sunku nustatyti, negali jų atpažinti, nes dažniausiai jie būna užsidėję šalmus, apranga daugmaž vienoda, transportas be numerių.

Pastebiu, kad pastaruoju metu daugėja krosiniais motociklais norinčių važinėti vaikų – auga naujoji karta. Mes už tai, kad motociklais ir keturračiais būtų važinėjama trasoje, o ne ten, kur įstatymai draudžia, kam niokoti gamtą?“ – sakė sporto klubo „Motoratai“ vadovas Vaidotas Vilimas.

Kova su vėjo malūnais

Gegužės–birželio mėnesiais Kėdainių rajono policijos komisariatas yra sulaukęs trijų pranešimų dėl dideliu greičiu arba pievomis važinėjančių keturračių. Į visus pranešimus policija reagavo, tačiau pažeidėjai nebuvo nustatyti.

Pasak policijos pareigūnų, važiavimo keturračiais taisykles reglamentuoja Kelių eismo taisyklės. Keturračiais galima važiuoti tais pačiais keliais, kaip ir kitoms motorinėms transporto priemonėms. Tačiau važinėti bekele ar natūralia miško paklote – draudžiama. Už pažeidimus, kuriuos dažniausiai padaro tokių transporto priemonių vairuotojai, gresia baudos.

„Už transporto priemonės vairavimą neturint teisės vairuoti atsakomybė numatyta Administracinių nusižengimo kodekse – bauda nuo 300 iki 450 eurų.

Vairavimas transporto priemonės, kuri nėra įregistruota arba yra be privalomosios techninės apžiūros, užtraukia baudą nuo 30 iki 40 eurų, o jei priemonė nedrausta civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu – baudą nuo 50 iki 100 eurų.

Už transporto priemonės be valstybinio numerio vairavimą tektų sumokėti nuo 60 iki 120 eurų baudą. Taip pat gali būti atimama teisė vairuoti nuo 1 iki 3 mėn.

Neteisėtas važiavimas per žolinę dangą ar miško paklotę motorinėmis transporto priemonėmis užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 140 eurų, o jei dėl tokio važiavimo žolinė danga ar miško paklotė buvo sužalota ar sunaikinta, būtų skiriama bauda nuo 140 iki 300 eurų“, – įspėja policijos pareigūnai.

Aplinkosaugininkai prideda, kad pažeidėjams gali tekti atlyginti ir gamtai padarytą žalą, kuri apskaičiuojama atsižvelgus į pažeidimo mastą.

Legaliai pasivažinėti krosiniais motociklais arba keturračiais galima Josvainių sen., Kampų II kaime įrengtoje trasoje. (MX Kampų trasa facebook nuotr.)

Vairuotojai turėtų žinoti, kad teritorija, kurioje, sprendžiant iš tam tikrų požymių, dažnai važinėjama ar statomos motorinės transporto priemonės, nėra savaime laikoma keliu ar aikštele. Taigi, išvažinėta pieva ar miško paklotė nėra kelias ir čia važinėti draudžiama.

Toks pat draudimas galioja kraštovaizdžio draustiniuose, pažintiniuose takuose, kitose saugomose teritorijose.

Pasigenda didesnio visuomenės bendradarbiavimo

„Galime bausti tik tuos asmenis, kurie važinėja ne keliais, o pievomis, ardydami žolinę augaliją, arba miškais, žalodami jo paklotę. Bėda ta, kad taip dažniausiai elgiasi asmenys, kurie neturi teisių, nėra įregistravę savo transporto priemonės ar net yra nepilnamečiai, todėl, jei bandome juos stabdyti, tokie geranoriškai nestoja, atvirkščiai, stengiasi pabėgti, kad negautų baudos.

Norėtųsi, kad visuomenė daugiau mums talkintų. Būtų gerai, kad, pastebėję chuliganiškai bevažinėjančius keturračių ar motociklų vairuotojus, gyventojai ne tik paskambintų tel. 112, nurodydami konkrečią vietą, kur yra daromas pažeidimas, bet ir tai nufilmuotų ar nufotografuotų, informuotų, kas yra galimas pažeidėjas. Dabar pasitaiko atvejų, kad, vos tik atvykstame į kokią vietą, žmonės, pastebėję mūsų tarnybinius automobilius, apie tai paskelbia socialiniuose tinkluose arba įspėja vieni kitus telefonais, tad pažeidėjai spėja pasislėpti. Sudėtinga juos sučiupti. Reikėtų didesnio visuomenės įsitraukimo, tik tada galėsime išspręsti šią problemą. Pavyzdžiui, gyventojai pranešė apie Angirių užtvankoje vandens motociklais siautėjusius asmenis, tada ir sulaikėme ne vieną pažeidėją, tad ir toliau dirbkime visi kartu“, – gyventojus nelikti abejingus daromiems pažeidimams ragina Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Kauno valdybos Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos vadovas Kęstutis Celiešius.

Tiek aplinkosaugininkai, tiek rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai pažadėjo atkreipti didesnį dėmesį į neleistinose vietose važinėjančius keturračių bei krosinių motociklų vairuotojus ir patikino, kad į visus gyventojų pranešimus bus reaguojama. Budintys aplinkosaugininkai dirba ištisą parą, net ir šventinėmis dienomis ar savaitgaliais.

Titulinė nuotrauka: Motociklais ir keturračiais neleistinose vietose važinėjantys asmenys ne tik kelia triukšmą, bet ir niokoja gamtą, kelia grėsmę žmonių saugumui.