Praėjusią savaitę Kėdainių krašte buvo lankomi ūkininkai, pretenduojantys tapti konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojais rajone. Šiemet penktas kartas, kai didžiausias dėmesys skiriamas šeimos ūkiams, kuriuose kartu žemę dirba tėvai ir vaikai.

Vienas iš iš konkurse dalyvaujančių pretendentų – Rimvydo ir Vaidoto Rasčiauskų šeimos ūkis. Tėtis Rimvydas, be ūkininkavimo, vadovauja Kėdainių vartotojų kooperatyvui, o sūnus Vaidotas dirba informacinių technologijų (IT) specialistu.

Dovanojo senelis

Tėvas ir sūnus Rimvydas ir Vaidotas Rasčiauskai ūkininkauja Angirių kaime, Josvainių seniūnijoje. Vaidotas, jaunas žemdirbys, savo ūkį registravęs prieš trylika metų – 2007-aisiais. Tuo tarpu Rimvydas žemę dirba nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pradžios, 1991 metų. Vyresnysis Rasčiauskas savo ūkį įkūrė turėdamas apie trisdešimt hektarų žemės, kurią padovanojo jo tėtis.

Sūnus V. ir R. Rasčiauskai kartu ūkininkauja trylika metų.

Auginamos kultūros

Šiuo metu abi ūkininkų šeimos dirba 380 hektarų žemės, kurioje įprastai sėja žieminius kviečius ir rapsus.

„Daugiausiai auginame žiemines grūdines kultūras, darome posėlį, taip pat dar šiek tiek sėjame ir vasarinių kviečių. Ateinantį sezoną maždaug keturiasdešimties hektarų plote planuojame auginti pupas“, – sakė V. Rasčiauskas.

Susiduria su iššūkiais

Jauno ūkininko teigimu, pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduria visi žemdirbiai, yra gamtos veiksniai.

„ Su gamta nepakovosi, tačiau stengiamės kiek įgalėdami domėtis ir diegti inovacijas į ūkį, kad nors šiek tiek pagerintume augalų atsparumą gamtos sąlygoms“, – teigė V. Rasčiauskas.

Poilsio akimirka – Vaidotas su žmona Ramune ir dukrelėmis Rugile bei Gabriele.

Pakvietė grįžti

Nors turi ūkį Angiriuose, tačiau V. Rasčiauskas gyvena mieste, Kėdainiuose. Vilniuje baigęs studijas jis grįžo į gimtinę.

„Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykloje baigiau bakalauro ir magistro vadybos studijas. Turėjau keletą darbelių sostinėje, bet jie manęs „neužkabino“. Nebuvau sužavėtas tuo, ką dariau. 2007 metais tėtis pasiūlė grįžti dirbti žemės. Susigundžiau. Juokauju, kad esu trigubas darbuotojas – vadybininkas, IT specialistas ir ūkininkas. Turiu jaunesnę seserį, gyvenančią Vilniuje, bet jos į ūkį nebetraukiame. Darbuojamės su tėčiu“, – šypsosi V. Rasčiauskas.

Vienas kitam netrukdo

Dėl savo apsisprendimo grįžti į Kėdainius jaunas ūkininkas nesigaili, nes veiklos turi pakankamai. Be žemdirbystės Kėdainių vartotojų kooperatyve jis dirba informacinių technologijų specialistu. Viena kitam netruko, atvirkščiai, padeda pailsėti nuo fizinio ar protinio darbo.

„Kai būnu ūkyje, pailsiu nuo IT, kai pavargstu nuo darbo kompiuteriu, tuomet galvą išvalo fizinis darbas“, – sakė V. Rasčiauskas.

V. ir R. Rasčiauskų ūkio aruoduose vyksta paskutiniai darbai.

Galvoja apie naujoves

Jauno ūkininkuose planuose  – ir naujos kultūros. Jis svarsto galimybę auginti tam tikrų veislių sėklines žoles.

„Įvairių minčių yra, tačiau pastarieji treji metai žemdirbiams buvo sunkūs – kamavo sausros, liūtys, todėl po šių gerų metų norisi atsigauti, kol kas nerizikuoti, o jau vėliau kibti į naujoves. Dar tokių pora gerų metų, kaip 2020-ieji, ir jau reikėtų imtis naujovių“, – sakė V. Rasčiauskas.

Vyks 27-ąjį kartą

V. ir R. Rasčiauskų ūkis dalyvauja konkurse „Metų ūkis“. Tarp pretendentų dar du rajono ūkiai – tėvo ir sūnaus Antanų Bričkų iš Langakių, Pernaravos seniūnijoje, bei Kęstučio, Manto ir Arno Župerkų ūkis Surviliškyje.

Šiemet 27-tą kartą šalyje rengiamo konkursas „Metų ūkis“ tikslas – skatinti ūkininkus pažangiai ūkininkauti, siekiant gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, geriau tvarkytis savo ūkyje, išaiškinti geriausius savivaldybėse.

Konkurse „Metų ūkis“ dalyvaujančių Rasčiauskų šeimos ūkį apžiūrėjo vertinimo komisija.

Šventė Kaune

Kėdainių rajone konkursą organizuoja Kėdainių krašto ūkininkų sąjunga, vienijanti 247 narius. Preliminariai numatyta, jog tradicinė Lietuvos ūkininkų sąjungos organizuojama „Metų ūkio“ šventė, kurios metu apdovanojami nominantai beveik iš visų šalies rajonų, vyks šių metų lapkričio 20 d. Kaune. Šventė Kėdainių krašte kol kas nenumatyta.

Panašios naujienos