Daug prieštaravimų ir kritikos sulaukęs buvusio sveikatos ministro A. Verygos įsakymas, įpareigojęs vaistininkus pacientui išduoti tik pigiausią kompensuojamąjį vaistą, jei jis buvo paskirtas pirmą kartą ar po 12 mėnesių pertraukos pakartotinai, nuo šių metų nebeteko galios.

Seimui priėmus Farmacijos įstatymo pataisas, nuo 2022 metų pradžios jau leidžiama rinktis ir brangesnius kompensuojamuosius vaistus, įrašytus į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną. Pacientas sumokės tik jam priklausančią priemoką.

Vaistininkai šią žinią sutiko su palengvėjimu, mat jiems dažnokai tekdavo girdėti pacientų skundus, esą pigesni generiniai vaistai, kurių sudedamosios dalys šiek tiek skiriasi nuo originalių patentinių vaistų, kartais sukeldavo pašalinių poveikių. Norėdami jų išvengti, žmonės rinkdavosi brangesnius vaistus, bet už juos reikėdavo mokėti pilną kainą. Tą pačią veikliąją medžiagą turintys vaistiniai preparatai nebuvo kompensuojami.

Pakeitus tvarką, gydytojams sugrąžinta teisė keisti vaistus, atsižvelgiant į paciento gretutines ligas bei kitas aplinkybes ir skirti tokius vaistus, kurie tiktų pacientui, o ne tik tuos, kurie yra pigiausi.

Dabar kompensuojamus vaistus nemokamai gauna 75 metų ir vyresni mažas pajamas gaunantys pensininkai ir neįgalieji – jiems priemokas kompensuoja valstybė. Kitiems asmenims priemoką reikia sumokėti patiems.

Vaistininkai atkreipia dėmesį, kad nuo šių metų pradžios įsigaliojo naujas Kompensuojamųjų vaistinių preperatų kainynas. Jis dabar yra keičiamas kas pusmetį, įtraukiant naujus preparatus bei išbraukiant tuos, kurių, pavyzdžiui, tiekimas yra sutrikęs, panaikintas jų registracijos pažymėjimas bei kitais numatytais atvejais.