Paskutiniame rajono savivaldybės tarybos posėdyje valdantiesiems nepavyko atimti 14,5 tūkstančių eurų iš savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios 2021 metų programos.

Opozicija siekia, kad sutaupytos lėšos būtų panaudotos tam, kam buvo numatyta.

Savivaldybės tarybos nariai išsakė pastabų ir savivaldybės administracijai, kurios išlaikymui tenka apie 12 procentų viso rajono biudžeto lėšų, dėl darbo kokybės aplinkosaugos srityje.

Valdžiai nereikia nei gryno oro, nei grožio?

Savivaldybės administracijos paruoštame sprendimo projekte buvo numatyta sumažinti asignavimus 14 500 Eur:

– Sosnovskio barščio naikinimui Kėdainių r. pagal Sosnovskio barščio gausos reguliavimo veiksmų planą – 6 000 Eur (įvykdžius viešuosius pirkimus, dalis nepanaudotų asignavimų perskirstoma);

– Aplinkos oro, dirvožemio, požeminio ir paviršinio vandens nuotekų tyrimams atlikti Kėdainių r. – 1 200 Eur (planuota 3 000 Eur, lieka 1 800 Eur, nes nuo metų pradžios iki dabar neatsirado poreikio tyrimams atlikti);

– Upių vandens tyrimams atlikti Kėdainių r. sav. – 3 300 Eur (planuota 10 000 Eur, lieka 6 700 Eur);

– Konkursui „Gražiausiai tvarkoma aplinka“ rengti – 4 000 Eur (planuota 4 000 Eur, tačiau dėl besitęsiančios pandeminės situacijos konkursas neįvyks, todėl mažinami visi planuoti asignavimai). (Iš sprendimo projekto)

Sutaupėme – nebereikia

“Esate suinteresuoti, kad Kėdainių upių vanduo būtų tiriamas mažiau?” – į rajono merą Valentiną Tamulį ir savivaldybės administracijos vadovus kreipėsi tarybos nariai, pamatę ketinimą trečdaliu sumažinti tam skirtas lėšas. – Jeigu pasižiūrėtumėte dabar atliekamus tyrimus – visi jie rodo ženklią taršą.“

„Informacija apie upių vandens tyrimų rezultatus yra tiesiog užkišta savivaldybės tinklapyje, taip, kad nežinantis jos niekaip nesuras, – skriejo priekaištai rajono vadovams. – Savo piarinei kampanijai po tris keturis straipsnius paskelbiate. Tuo tarpu informacija, kuri skelbiama atbaidytų teršėjus, galima sakyti, slepiama nuo visuomenės. Kodėl jos nėra savivaldybės tinklapio naujienų skiltyje, „Facebook‘e“?“

Ieva Matyžiūtė, savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja, aiškino, kad 3 300 eurų buvo sutaupyta po viešųjų pirkimų procedūrų upių vandens tyrimams atlikti. “Kaip buvo numatyta, jau yra nupirkti trijų upių periodiniai tyrimai metams. Jeigu atsirastų koks nenumatytas atvejis, kaip yra buvę su Šerkšno upeliu, tai nupirktume paslaugą iš kitos biudžeto “eilutės” lėšų, t. y. –  “Aplinkos oro, dirvožemio, požeminio ir paviršinio vandens nuotekų tyrimams atlikti”, – tarybos nariams aiškino skyriaus vedėja.

Tačiau šiems tyrimams skirtas lėšas valdantieji buvo užsimoję taip pat sumažinti 1 200 Eur.

“Šiuo atveju laikyti 3 300 Eur (upių vandens tyrimams buvo planuota 10 000 Eur, lieka 6 700 tūkst. Eur – red. past.) neperskirstytų lėšų nėra pagrindo, – tikino I. Matyžiūtė. –  Vis tiek, pirkimas jau įvyko, visiems metams tyrimai bus.“

Pripažino, kad atsisakomų lėšų prireiks

 “Gerai, kad buvo sutaupyta pinigų vykdant konkursą, bet tai nereiškia, kad turime juos nukreipti kažkur kitur”, – su noru nukreipti kitur Aplinkosaugos programos lėšas nesutiko tarybos narys, buvęs rajono meras Saulius Grinkevičius. Jo teigimu, Sosnovskio barštis  yra didelė problema mūsų rajone. Ir tuos sutaupytus 6 tūkstančius eurų, kuriuos norėta atimti nuo jų naikinimo programos, galima būtų skirti jų naikinimui kitose, anksčiau nesuplanuotose, teritorijose. „Ką, pas mus neliko Sosnovskio barščio? – klausė S. Grinkevičius. – Pavyzdžiui, važiuojant Tiskūnų link, net pakelėse jie ten žydi gražiai.“

Pasak Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjos, dėl Sosnovskio barščio yra atliktas pirkimas trejiems metams. Pirkimas įvyko ženkliai mažesnei sumai, todėl norima likutį perskirstyti. Neva tai reikia padaryti dėl ataskaitos ministerijai.

„Kad lėšų  reikės papildomiems plotams – taip, tikrai. Tada prašysime įtraukti papildomą eilutę papildomiems Sosnovskio barščio naikinimo darbams“, – sakė I. Matyžiūtė.

Oras ir vanduo Kėdainių rajone pašvarėjo?

Taip pat S. Grinkevičių papiktino punktas sprendimo projekte dėl aplinkos oro, dirvožemio, požeminio ir paviršinio vandens nuotekų tyrimų, kuriame lėšos ketinamos buvo mažinti dėl neva tyrimams neatsiradusio poreikio.

 “Ar mūsų rajone oras ir vanduo tokie jau švarūs pasidarė? – klausė tarybos narys. – Mano supratimu, šito lėšų mažinimo neturėtume patvirtinti, nes tos lėšos turėtų būti paskirstytos tiems patiems poreikiams, kuriems ir buvo. Už jas atlikus daugiau darbų, rajonas turės daugiau naudos.”

Kalti gyventojai ar valdžia?

Valstiečių ir žaliųjų frakcijos Kėdainių rajono taryboje atstovė Karolina Štelmokaitė teigė, kad Kėdainiai yra vienintelis rajonas Lietuvoje, kuriame oras kietosiomis dalelėmis yra užterštas dvigubai daugiau dienų nei antrame labiausiai jomis užterštame šalies mieste – Vilniuje. „Jei sutaupėme pinigų upių tyrimui, tai padažninkime tyrimus ir skirkime lėšų tyrimų atsakymų viešinimui“, – siūlė ji.

Konstruktyvūs pasiūlymai, kaip dažniausiai ir būna, nepatiko valdančiųjų stovyklai. „Kuo kalti mokesčių mokėtojai, kad už jų pinigus būtų didinami Šerkšno upelio tyrimai?” – neva susirūpinimą išreiškė vicemeras Paulius Aukštikalnis, pritardamas administracijos paruoštam sprendimui sumažinti lėšas aplinkosaugos programoms.

„Kuo kalti, gerbiamas vicemere, miestiečiai, mokesčių mokėtojai, kad turi gyventi dvokiančiame mieste? Kad jie negali tvankiomis vasaros naktimis atsidaryti langų, nes dvokia. Turi kvėpuoti užterštu oru, dėl ko blogėja jų sveikata, – klausimu į klausimą atsakė K. Štelmokaitė. – Galbūt kalti tik tuo, kad išrinko į valdžią žmones, mąstančius panašiai, kaip jūs, kuriems yra nusispjauti į aplinkosauginę miesto būklę, kurie nori mažinti ir taip minimalią sumą pinigų, skirtą prevencijai.“

Kitame posėdyje bus aiškiau

„Sutinku su aplinkosaugos programa, bet jeigu norime kažką keisti, turime žinoti, kur tie pinigai nukeliaus“, – sakė „Liberalų Kėdainių krašto žmogui“ frakcijos vadovas S. Grinkevičius.

Pasiūlymui atidėti klausimą dėl sutaupytų aplinkosaugos lėšų panaudojimo pritarė šie tarybos nariai: Virginija Baltraitienė, Sandra Barzdienė, Rimantas Diliūnas, Saulius Grinkevičius, Adelė Štelmokienė, Karolina Štelmokaitė, Steponas Navajauskas, Virmantas Pikelis ir Vygandas Vanagas.

Aplinkosaugai skirti pinigai liko tose pačiose rajono biudžeto eilutėse. Daugiau kaip 14 tūkstančių eurų paskirstymas atidėtas kitam Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdžiui, kuris įvyks rugsėjo pabaigoje.

Asociatyvi Algimanto Barzdžiaus ir skaitytojo nuotrauka

Panašios naujienos