Nuo šiol Kėdainių rajono seniūnijų seniūnai – arčiausiai žmonių esantys valdžios atstovai – nebeturės savo finansinio įrankio, nebegalės patys nuspręsti, kam pirmenybė skirti lėšas, sprendžiant vietos žmonių problemas.

Tokią situaciją rajono seniūnijose sukuria paskutiniajame Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdyje priimtas sprendimas panaikinti 22 buhalterių etatus kaimiškosiose seniūnijose. 17 etatų bus perkelta į Kėdainių rajono savivaldybės administraciją.

Dvigubas pavaldumas?

„Kas čia daroma? Kur tie septyniolika žmonių dirbs, jei etatai perkeliami į savivaldybę? Naikinama ar centralizuojama seniūnijų buhalterija?“ – pristačius sprendimo projektą tarybos narių balsavimui klausimų pažėrė tarybos narė Virginija Baltraitienė.

Pasak savivaldybės Biudžeto ir finansų skyriaus vedėjos Jolantos Sakavičienės, tai daroma dėl darbo optimizavimo.

„O tai kokia čia vizija, nelabai suprantu, – klausė V. Baltraitienė – Pusė buhalterijos ir seniūnijos finansų bus pavaldūs seniūnui, kiti skaičiavimai ir išlaidos – savivaldybės administracijos direktoriui?.. Kokia tampa seniūno funkcija? Kokia vizija toliau dėl seniūnijų?“

„Noriu paaiškinti, kad tikrai nebus dvigubo pavaldumo – t. y. ir seniūnui, ir administracijos direktoriui, – aiškino savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius. – Visos buhalterės, apskaitininkės bus pavaldžios savivaldybės apskaitos skyriaus vedėjai. Dirbs savivaldybės administracijoje ir atliks tik atskiras apskaitos funkcijas. Visiškai centralizuotos bus trys apskaitos funkcijos. Tik buhalterija bus savivaldybės administracijoje, paties seniūno funkcijos nuo to nė kiek nesumažėja.“

Padidės darbo krūviai

Tarybos narė Sandra Barzdienė pastebėjo, kad, sumažėjus 5,5 etato, likusiems buhalteriams padidės darbo krūvis. „Ar pagalvota, kaip bus su liekančiomis darbo užmokesčio lėšomis?“ – klausė tarybos narė.

A. Kacevičius atsakė, kad tuo ir siekiama suvienodinti krūvius, kad atitinkamai pagal krūvį būtų mokamas atlyginimas. Pasak direktoriaus, iš sutaupytų lėšų būtų didinamas buhalterijos darbuotojų darbo užmokestis. O savivaldybės patalpose nesant vietos naujoms darbo vietoms, kai kurios buhalterės liks dirbti seniūnijų patalpose.

Nors sako, kad buvo tartasi su seniūnais ir buhalteriais, V. Baltraitienės žiniomis, visi buvo prieš ir patenkintų nėra.

Neaiški sprendimo esmė ir nauda

„Pirmiausiai tai nesuvokiu, kas yra daroma ir kokiu tikslu, – bandė išsiaiškinti V. Baltraitienė. – Įžvelgiu tik vieną tikslą – seniūnijos ir seniūno funkcijų silpninimą. Seniūnas nebebus vadovas savo buhalterio, kuris tvarko seniūnijos apskaitą ir turtą. Seniūnas praranda pagal pavaldumą antrą žmogų seniūnijoje.“

Pasak buvusios merės ir Seimo narės, visi įstatymai ir Seime buvo priimti siekiant stiprinti seniūnijų savarankiškumą.

„Nematau šito sprendimo esmės ir naudos. Penki etatai sumažinti, nežinia dėl ko. Ir kai sakom, kad yra centralizuojama, o perduodamos tik kai kurios funkcijos… Tai kaip tas pats buhalteris – pusę funkcijų atliks kaip seniūnijos buhalteris, kitą pusę – kaip savivaldybės?“ – stebėjosi ekonomisto išsilavinimą ir darbo patirties turinti V. Baltraitienė. – Niekas kol kas nepaaiškina, kas čia yra daroma. Jeigu tai centralizacija, tai reikia ir daryti visišką centralizaciją, viską perduoti savivaldybei ir seniūnas lieka įstaigos vadovu, kuris nevaldo jokių įstaigos pinigų.“

Mato seniūnijų silpninimą

Tačiau tarybos narė Nijolė Naujokienė sprendimą dėl seniūnijų buhalterių įvardijo kaip tendenciją judėti į priekį ir bandyti ieškoti produktyvesnių darbo metodų žiūrint į ateitį. „Juolab kad pasirinktas labai švelnus ėjimo variantas…“ – mįslingai keletą kartų pakartojo ji.

„Šiandien negaliu paaiškinti, ką tai reiškia, kai pasako, kad trys seniūnijų buhalterių funkcijos yra centralizuojamos, o kitos – ne, – po posėdžio nusivylimo neslėpė V. Baltraitienė. – Bet visi buhalterių etatai seniūnijose yra naikinami ir sukeliami į savivaldybę. Nematau čia jokio didelio taupymo. Sumažinami tik penki etatai. Situaciją matau kaip ėjimą seniūnijų savarankiškumo naikinimo link.“

Ir savivaldybės administracijos direktore, ir rajono mere dirbusi V. Baltraitienė sakė, kad visada, dirbdama savivaldoje ir Seime, pasisakiusi už stiprias savarankiškas seniūnijas ir seniūnus, kurie turi turėti visus įrankius valdyti seniūnijos pajamas ir išlaidas spręsdami žmonių problemas.

„Keistai atrodo. Nors sako, kad buvo tartasi su seniūnais ir seniūnijų buhalteriais, kiek aš iš jų gaunu informacijos, visi buvo prieš ir nė vienas nėra tuo sprendimu patenkintas“, – tvirtino tarybos narė.

Sprendimą panaikinti buhalterių etatus seniūnijose palaimino šie tarybos nariai: A. Ardavičius, P. Aukštikalnis, E. Bodendorfė, I. Fiodorova, R. Gailiūnas, A. Hofmanas, D. Kačinskas, A. Kaminskienė, N. Naujokienė, V. Tamulis, K. Valionis, V. Vanagas.

Panašios naujienos