Kėdainių rajono pakraštyje esančios Truskavos kultūros centro darbuotojai, meno kolektyvai naujo pastato nesulauks. Kadenciją baigusi rajono valdžia buvo suplanavusi greta seniūnijos pastatyti naują, modernų ir jaukų kultūros centro pastatą, tačiau naujajai, šių metų pavasarį prisiekusiai, valdžiai tai pasirodė netinkamas būdas gelbėti truskaviečius, kurie daugybę metų vargsta apleistose, šaltose dabartinėse kultūros centro patalpose. „Jūs puikiai žinote, kad dabartinis kultūros centras yra greta žemės ūkio bendrovės pastato, o prie pat mūsų durų plaunami mėšlini traktoriai. Tad mums tuos kvapus uostyti reikia“, – rajono valdantiesiems kirto jų pačių kolega, frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ atstovas, Truskavos kultūrinio gyvenimo siela Kęstutis Valionis.


Nuomonė pasikeitė? Kur šuo pakastas?

Šių metų pavasarį ketverių metų kadenciją baigusi rajono valdžia prieš keletą metų galiausiai ėmėsi spręsti įsisenėjusią problemą – gelbėti Truskavos bendruomenę ir daugelį metų renovacijos nemačiusį kultūros centrą.

Pasitarus su bendruomene, kultūros centro darbuotojais, gausiu būriu meno kolektyvų buvo priimtas sprendimas statyti naują kultūros centro pastatą greta Truskavos seniūnijos. Tačiau dabartiniai valdantieji nusprendė, kad naujas pastatas nereikalingas, o šį sprendimą grindė tuo, jog truskaviečių bendruomenė esą nori, kad būtų rekonstruotas senasis pastatas, o ne statomas naujas.

„Man labai įdomu, kaip per keletą metų taip radikaliai galėjo pasikeisti Truskavos gyventojų nuomonė. Čia jie sako, kad jiems reikalingas naujas pastatas, o tik ateina naujoji valdžia, staiga ta nuomonė pasikeičia. Asmeniškai man tai kelia įtarimų“, – teigė kadenciją baigęs Kėdainių rajono meras, dabar tarybos opozicijos lyderis Saulius Grinkevičius.

Žinote, dabar daug kalbame apie miesto ir kaimo atskirtį. Kad mieste statomi gražesni ir brangesni statiniai, o štai kaimui lieka tik trupiniai. Todėl mes ir norėjome pastatyti naują, nedidelį ir jaukų pastatą, kad tie žmonės nesijaustų nuskriausti, juo labiau, kad jie to nusipelnė. Tačiau jeigu dabartinei valdžiai gaila pridėti šiek tiek pinigėlių prie naujojo pastato statybų, tai jau jų valia.
Tarybos opozicijos lyderis Saulius Grinkevičius.

Tai, kad staiga pasikeitė Truskavos gyventojų nuomonė, įtarimų sukėlė ir tarybos nariams Virmantui Pikeliui bei Sauliui Sinickiui, kurie teigė puikiai pamenantys, kad šios seniūnijos bendruomenė vieningai pasisakė už naują kultūros centro pastatą.


Truskavos kultūra nekultūringoje aplinkoje

2018 metais Kėdainių rajono savivaldybė ir Nacionalinė mokėjimų agentūra buvo pasirašiusi sutartį, pagal kurią į šį projektą iš viso turėjo būti investuota beveik 246 tūkstančiai eurų. Europos žemės ūkio fondo dalis turėjo siekti 167 tūkstančius eurų, beveik 30 tūkstančių eurų numatyta iš šalies biudžeto, o Kėdainių rajono savivaldybė turėjo pridėti 49 tūkstančius eurų. Tačiau parengus techninį naujojo Truskavos kultūros centro projektą paaiškėjo, jog statyboms teks skirti daugiau pinigų.

Tarybos narys Saulius Grinkevičius.

„Visi mes puikiai žinome, koks yra aktyvus Truskavos kultūros centras, kokia ten gausybė didelių ir mažesnių renginių vyksta. Žinome ir tai, kaip šios seniūnijos kultūros žmonės jau daugelį metų vargsta. Esu įsitikinęs, kad jie yra nusipelnę kurti ne tik šiltose, bet ir su tvarkinga aplinka patalpose. O dabar mes to užtikrinti negalime – valdžia nusprendė renovuoti pastatą, greta kurio ir toliau važinės traktoriai, žmonės ir toliau bus priversti braidyti po balas. Tikrai ne tokioje vietoje turėtų būti kultūros centras“, – pabrėžė S. Grinkevičius.

Pasak jo, dar prieš keletą metų pasitarus su bendruomene ir įsiklausius į truskaviečių lūkesčius buvo nuspręsta, kad šiam dainomis ir šokiais alsuojančiam kraštui reikalingas XXI amžiaus standartus atitinkantis statinys.

„Žinote, dabar daug kalbame apie miesto ir kaimo atskirtį. Kad mieste statomi gražesni ir brangesni statiniai, o štai kaimui lieka tik trupiniai. Todėl mes ir norėjome pastatyti naują, nedidelį ir jaukų pastatą, kad tie žmonės nesijaustų nuskriausti, juo labiau, kad jie to nusipelnė. Tačiau jeigu dabartinei valdžiai gaila pridėti šiek tiek pinigėlių prie naujojo pastato statybų, tai jau jų valia“, – teigė Kėdainių rajono savivaldybės tarybos opozicijos lyderis.


Galimos grėsmės

Kadangi dabartinė Kėdainių rajono valdžia nusprendė keisti projektą – ne statyti naują kultūros pastatą, o rekonstruoti senąjį, kai kurie tarybos nariai nuogąstavo, kad Truskava apskritai gali likti ne tik be naujo pastato, bet ir be senojo rekonstrukcijos.

Pasak tarybos nario, valdančiosios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ atstovo Kęstučio Valionio, prieš 30 metų Rusija Lietuvai paskelbė blokadą, o ta blokada Truskavos kultūros centre tęsiasi iki šių dienų.

Pasirodo, kad Kėdainių rajono valdžiai planuojant renovuoti Truskavos kultūros centrą, dar teks kreiptis į Nacionalinę mokėjimų agentūrą, kad leistų keisti projektą. „Ar ji leis keisti projektą?“ – savivaldybės administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus klausė S. Grinkevičius. A. Kacevičiaus teigimu, tam būtinas tarybos sprendimas, kuris ir taps pagrindu kreiptis į Nacionalinę mokėjimų agentūrą.

„Žinote, aš domėjausi, kad mes turime laiko iki 2020 metų pabaigos. Tačiau jei kiltų problemų su rangovais, atsirastų kokie tai teisiniai ginčai, visi puikiai žinome, kad per tokius projektų keitimus galime ir nesuspėti įgyvendinti šį projektą“, – teigė S. Grinkevičius.

Tuo tarpu tarybos narys, valdančiosios koalicijos atstovas Kęstutis Valionis, kuris dėl darbo Truskavos kultūros centre nusišalino nuo šio klausimo svarstymo, grįžęs į Tarybos posėdžių salę „traukė per dantį“ valdžios sprendimą.

„Žinote, kai prieš 30 metų Rusija Lietuvai paskelbė blokadą, ta blokada Truskavos kultūros centre tęsiasi iki šių dienų. Nors, bent jau dabar stogas paremontuotas. Aš žinau, kad šiuo klausimu mūsų bendruomenė yra suskaldyta, žinau, kas norėtų, jog iš dabartinių patalpų kultūros centras nebūtų iškeltas.

Ir žinau dar vieną dalyką – dabartinis kultūros centras yra greta žemės ūkio bendrovės pastato, o prie pat mūsų durų plaunami mėšlini traktoriai. Aišku, jei pastatas bus renovuotas, bus tikrai geriau nei nieko, gyvensime bent šilčiau“, – apmaudo neslėpė K. Valionis.

About The Author

Related Posts

2 komentarai

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.