Senasis miesto parkas seniai buvo matęs tiek lankytojų – miestiečių, rajono gyventojų, be abejonės, ir svečių, kiek jų būta praėjusį šeštadienį tradiciniame Agurkų festivalyje.
Nuo 13 val. čia vyko mugė „Pagaminta Lietuvoje“, veikė batutų pramogos visai šeimai ,,Pripučiamų batutų sala“, o nuo 19 val. – kulinarinio paveldo ir agurkinių patiekalų ragautuvės. Koncertinėje programoje pasirodė Egidijus Sipavičius su grupe (muzikinis projektas DISKOTEKA), grupė ,,Žemaitukai“, Jurgis Brūzga su grupe (muzikinis projektas 90’S LIVE), festivalį vedė Žygimantas Stakėnas.
Festivalis su kulinarinio paveldo įdomybėmis
Tai buvo 26-asis Agurkų festivalis, kaip akcentavo jo organizatoriai iš Kėdainių kultūros centro, buvo išgryninta jo idėja, jog tai būtų žaliasis vasaros festivalis, vykstantis pačiame vasaros viduryje, žaliame parke, su gera muzika, skaniais užkandžiais, mase žmonių ir tiesiog – geru pasilinksminimu. Ir dar svarbu – vasariškai geru oru.
Kėdainių kultūros centro direktorė Daiva Urbonienė teigė, jog kulinariniame pavelde ieškoma vis kažko naujo – tas ,,vinukas“ šiemet buvo Lokio guolio baikerių iš Radviliški rajono, Baisogalos kugelis, kuris kepamas specialiose statinėse ir patiekiamas su agurkiniu padažu. Šio patiekalo turėjo pakakti kone 600 žmonių pamaitinti.
Smalsuolius traukė čia pat kepamas šakotis, kuris šventėje buvo tarsi mįslė: ,,Ką turi bendro agurkas ir šakotis?“ Ogi spyglius. Kadangi Kaišiadoryse vyksta šakočių kepimo čempionatas, tai šį šakotį kepė šio čempionato nugalėtoja. Kepė ne viena, pabandyti ,,šio meno“ kvietė ir šventės lankytojus. Šakotis irgi buvo su paslaptimi, priderintas prie Agurkų festivalio – su pažaliavusiais spygliais.
Iš Kaišiadorių atvykę šakočių kepėjai sakė, kad jie ne masiniai gamintojai – jų šakočiai kepami pagal užsakymą.
Parke veikė ir žaliasis turgelis, kur tiesiai iš ūkininkų, šį kartą iš Kvedarų ūkio, esančio Lančiūnavoje buvo galima įsigyti kėdainietiškų agurkų.
Prisistatė Kėdainių kultūros centro skyriai
Kėdainių kultūros centras ir jų skyrių – Labūnavos, Surviliškio, Kalnaberžės, Vilainių, Tiskūnų, Pelėdnagių darbuotojai, kartu su tų seniūnijų aktyviais žmonėmis vaišino autentiškais skanėstais, kuriuose būta įvairaus pavidalo agurkų. Pelėdnagiškiai vaišino tradicine – tiesiai iš katilo, agurkų sriuba, kurios kaip sakė seniūnijos socialinė darbuotoja Vilma, kiek beišvirsi, vis tiek pritrūksta.
Vilainių skyriaus darbuotojos vaišino žaliomis salotomis su kopūstais ir agurkais, virtomis bulvėmis su kanapių užpilu, saldžiais agurkėliais – meduoliukais.
Labūnaviškės nustebino grafaitės Kristinos Zabielaitės keptomis pagalvėlėmis su ypatingu įdaru (agurkų poskoniu), kuriose pridėta geriausių emocijų ir keptos su meile. Kaip paaiškino kepinio idėją šeimininkės, jog grafaitė. K. Zabielaitė buvo kilusi iš Labūnavos dvaro, iš kurio likęs tik bokštas.
Surviliškio ir Kalnaberžės žaliasis turgelis.
Rosita Liubomirskienė iš Survilišio – pagardų iš bazilikų kūrėja.
Vilainiškių žaliosios vaišės.
Vilainiškių žaliosios vaišės.
Žalieji gardumynai iš Labūnavos.
Žalieji gardumynai iš Labūnavos.
Žalieji gardumynai iš Labūnavos.
Pelėdnagių agurkinės sriubos receptas.
Surviliškietės taip pat vaišino specialiai šiai šventei sukurta agurkinio skonio gira, naminės duonos ir rankų darbo sviesto bei rauginto agurkėlio sumuštinukais.
O visas Surviliškio žaliasis turgelyje kvepėjo bazilikais, mat šalia agurkų puikavosi bazilikų puokštės ir pagardai iš jo.
Save pristačiusi kaip smulki ūkininkė Rosita Liubomirskienė iš Survilišio teigė, kad ji auginanti virš 100 rūšių bazilikų, jie dera šiltnamyje šalia baklažanų ir pomidorų. Aišku, auginanti ir agurkų, bet jau mažiau. Agurkus marinuojanti bazilikų aromatiniame acte. Žada sukurti naują pagardą ir iš agurkų ir baziliko, nors jie tarpusavyje nelabai derinasi. Bet tam reikia laiko.
,,Bazilikus auginu savo malonumui. Kai yra mano hobis, aš niekada nepavargstu – nei ravėdama, nei gamindama. Pati esu sukūrusi virš 50 receptūrų pagardų. Šiemet gaminsiu tai, ką pati labiausiai mėgstu – aliejų, pagardintą baziliku, o ne tai, kas populiariausia. O populiariausias – saldaus baziliko pagardai, baziliko marinatas, baziliko adžika,“ – pasakojo ir vaišino bazilikų augintoja.
Fotosesija ant pjaustymo lentelės
Itin populiarios buvo fotosesijos ant pjaustymo lentelės, kurioje, aišku, puikavosi supjaustytas agurkas.
Ką tik nusifotografavusi su anūkais kėdainietė Diana sakė, kad Agurkų šventėse lankosi kiekvienais metais.
,,Kaip gi Kėdainiai be Agurkų šventės, jos laukiame kiekvienais metais. Šventė rengėjų buvo prašoma pageidautina apsirengti žalia apranga, kaip tik turėjau žalios spalvos rūbų, jais ir apsirengiau. Traukia čia daug kas, ypač turgeliai, kur galima visko paragauti.
Pati agurkų neauginu, bet visą gyvenimą agurkus augina mama. Ji priraugina, prikonservuoja, o mes parsivežam ir skanaujam. Labiausiai mėgstam marinuotus, bet rauginti irgi skanūs. Marinuojami su citrinos rūgštimi ir ypatingai skanu įvynioti vynuogių lapuose,“ – pasakojo Diana Tumėnienė, nusifotografavusi su anūkėliais Gabrieliumi ir Emile.
Ukrainiečių kiemelyje – ukrainietiški patiekalai
Parke buvo įsikūręs ir ukrainiečių kiemelis su savo tradiciniais patiekalais iš agurkų.
,,Šiandien mes dalyvaujame šventėje ir dėkojame kėdainiečiams, todėl kad daugiau kaip metai būnam kartu. Kaip ir visose šventėse stengiamės pavaišinti tuo, kas yra ukrainietiška. Tai nacionaliniai, senoviniai ukrainietiški patiekalai, vienas iš jų – okroška, ukrainietiški balti šaltibarščiai, į kuriuos dedasi ne tik kefyras, agurkai, krapai, kiaušiniai, bet ir virta dešra. Taip pat sumuštinukai su ukrainietiškais sūdytais lašinukais, gira, ir verguny, kurie panašūs į lietuviškus žagarėlius. Ir aišku, agurkų desertas su medumi.
Šalia palapinės yra tinklas, kurį mokome pinti. Tai informacija į ateitį, kad nuo šiandien Samariečiuose bus pinamas tinklas ukrainiečių kariams į frontą. Tai bus nauja akcija, nauja darbas. Kaip žiemą gaminome apkasų žvakes, taip vasarą pradėsime pinti tinklą, kuris keliaus į frontą. Vėliau informuosime, kviesime kėdainiečius, pasakysime datą, kur renkamės jį pinti. Tai bus maskuojantis tinklas, naudojamas karinei technikai uždengti, kuri transportuojama, blindažams pridengti,“ – sakė Sonata Patkauskaitė, Kėdainių skyriaus ,,Samariečiai“ valdybos narė.
Ant scenos vyko viktorina
Koncertinės programos metu Žygimantas Stakėnas, pakvietęs į sceną norinčius, surengė jiems originalią viktoriną. Jis vardino įvairiomis kalbomis žodį agurkus, o viktorinos dalyviai turėjo atspėti, kokia tai kalba. Žodis agurkas skambėjo čekų, japonų, estų, švedų, portugalų, turkų, italų, graikų, norvegų kalbomis. Visi dalyviai surinko po 3 taškus, tuomet šventės vedėjas uždavė dar vieną klausimą, kurį atsakęs, tapo nugalėtoju. Paklausus, kiek sveria sunkiausias agurkas, teisingai atsakė Deimantė, sušukusi 13. Pasirodo, kad sunkiausias pasaulyje agurkas, užfiksuotas 2015 metais svėrė 12 kg. 900 g. Nugalėtojos prizas – stiklainėlis šviežio medaus.
Paklausta iš kur žinojusi, kiek sveria didžiausias agurkas, Deimantė sakė, kad jos antrasis laimingas skaičius po 7 yra 13. ,, Aš tikrai nežinojau, kiek jis sveria, tiesiog ,,šoviau“ antrąjį skaičių ir pataikiau. O labiausiai man patinka mamos gaminti aštrūs agurkai,“ – džiaugėsi prizu mergina.
Įspūdingas kugelis iš Baisogalos
Itin didelio pasisekimo susilaukė, prie jo driekėsi nenutrūkstama norinčiųjų eilė – tai Lokio guolio baikerių iš Radviliški rajono, Baisogalos, vaišinamas kugelis.
Šventės metu įspūdingai atrodė Lokio guolio baikerių vamzdžiuose kepamas kugelis, kuris buvo pagamintas iš 100 kg bulvių, iš viso buvo išdalinta apie 590 porcijų kugelio. O padažas iš naminio kefyro, grietinės ir raugintų agurkų.
,,Istorija prasidėjo 2013 metais, kai vykdavo baikerių vakarėliai, kuriuose visuomet būdavo vaišių. Pradžioje tiesiog pasipjaustydavom dešros, paskui virdavom sriubą, iš sriubos gimė troškinys, paskui gimė idėja tame milžiniškame puode kažką kepti. O kugelis gimė iš fantazijos, reikėjo metų laiko, kol išgavome technologiją, šį receptą. Prieš savaitę specialiai padarėme kugelio degustacinę šventę – iškepėm kugelio kurio būtų užtekę beveik 500 žmonių pavaišinti, nors atvyko tik 150, viską išdalinome nemokamai. Padarėme balsavimą, ką vežtis į Kėdainių agurkų šventę. Buvo balsavimo biuleteniai, rinktis reikėjo iš kelių rūšių kugelio ir kelių rūšių padažo. Laimėjo šis kugelis ir padažas, kurį ir atsivežėm į Kėdainius,“ – sakė Saulius Ščeponavičius.
Muzika – įvairiam skoniui
Pasivaišinę patiekalų su agurkų skoniu, festivalio lankytojai dairėsi po mugę ,,Pagaminta Lietuvoje“ mažieji mėgavosi batutų pramogomis.
Vakaro koncertinė programoje pasirodė Egidijus Sipavičius su grupe (muzikinis projektas DISKOTEKA), grupė ,,Žemaitukai“, Jurgis Brūzga su grupe (muzikinis projektas 90’S LIVE).