Šiais metais per visą šalį nuskambėjo ne vienas pranešimas apie gatvėse užpuolamus vaikus, pradingusius paauglius. Gyventojai pasijuto nesaugūs, tad savo vaikus ėmė lydėti į mokyklas, kai kurie tėvai savo atžaloms pirko dujų balionėlius. Tačiau pagal įstatymą šias priemones gali turėti tik pilname­čiai asmenys, todėl Seime bus svarstoma leisti vaikams nuo 14 metų savigynai turėti dujų balionėlius, kai juos nuperka tėvai.

Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisas įregistravę parlamentarai teigia, kad „dujų balionėlis yra viena paprasčiausių ir populiariausių savigynos priemonių, kuria gatvėje užpultas žmogus gali apsiginti nuo nusikaltėlio“.

Bėda ta, kad pagal dabartines įstatymo nuostatas, D kategorijai priskiriamus dujinius įrenginius be leidimų galėtų turėti ir laikyti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys, o jaunesni vaikai neturi kuo legaliai apsiginti nuo užpuolimo ar smurto. Tėvai, kurie nuperka savo vaikams dujų balionėlius, gali už tai būti patraukti administracinėn, o kartais net baudžiamojon atsakomybėn.

Dabar gi siūloma leisti dujinius balionėlius turėti (bet ne pirkti) ir laikyti vaikams nuo 14 metų, jeigu šiuos įrenginius jiems perdavė tėvai, įtėviai ar globėjai (rūpintojai).

Tėvai vieningos nuomonės neturi

„Toks sprendimas turėtų dvi puses. Iš vienos pusės gal ir gerai, kad vaikai jau nuo 14 metų galėtų nešiotis dujų balionėlį savigynai, kita vertus, kur garantija, kad paaugliai nepradės vienas kitam purškinėti į akis, juk būna, vaikai ir susipyksta, arba būna, kad nori pažeminti kitą, pasityčioti, kad tik nepradėtų prieš silpnesnius naudoti tas dujas“, – galimą grėsmę įžvelgia du vaikus auginanti Eglė.

„Žinot, pasakysiu taip. Vilniuje kriminogeninė situacija yra vienokia, ten gal daugiau visokių narkomanų ar iškrypėlių gatvėmis bastosi ir ieško sau aukų, o mūsų kaime ramu, vieni kitus pažįstam, tad savo vaikui dujų balionėlio nepirkčiau“, – teigė krakiškė Diana.