Su politikės Nijolės Naujokienės šeima susijusi maisto gamybos įmonė „Sveikos mitybos partneris“ toliau bujoja Kėdainių rajono mokesčių mokėtojų sąskaita.

Net ir savivaldybės kontrolieriams aptikus, kad už šiai įmonei suteiktas komunalines paslaugas tūkstantines sumas Kėdainių mokesčių mokėtojų pinigais sumokėjo miesto seniūnija, vicemero Pauliaus Aukštikalnio žmonos Giedrės valdyta įmonė ir toliau nemoka už patarnavimus.

Paaiškėjo prieš metus

Lygiai prieš metus, savivaldybės Kontrolės ir audito skyriaus vadovei Zitai Valiauskienei pristatant metinę skyriaus darbo ataskaitą, paaiškėjo skandalingi faktai. Tada viešumon iškilo tai, jog Kėdainių seniūnijai priklausančiame pastate, esančiame adresu Skongalio g. 23A (buvo vaikų darželis, vėliau – Jaunimo mokykla) kai kurie nuomininkai naudojosi paslaugomis nemokamai.

Z. Valiauskienė: „Ši įstaiga yra didysis skaudulys Skongalio 23A pastate".

Visus komunalinius mokesčius už juos sumokėdavo miesto seniūnija. Bendra suma siekė keliasdešimt tūkstančių eurų. O didžiausias energinių resursų „už dyką“ naudotojas – maistą gaminanti ir pristatanti UAB „Sveikos mitybos partneris“. 

Dosniajai Kėdainių miesto seniūnijai tada vadovavo dabartinis rajono meras Valentinas Tamulis, į mero postą atkeliavęs su N. Naujokienės valdomu visuomeniniu judėjimu.

Neteikia duomenų

Išsiaiškinti kaltus, priversti atlyginti nuostolius rajono biudžetui ėmėsi Kėdainių rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komitetas, vadovaujamas Sauliaus Grinkevičiaus. Tačiau komitetas iki šiol negauna tikslių duomenų iš savivaldybės administracijos.

Įvyko ne vienas Kontrolės komiteto posėdis. Kaltę sau prisiėmė buvusi miesto seniūnijos vyr. buhalterė. Beje, pakilusi karjeros laipteliais iki rajono savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėjos pareigų.

Tačiau Kontrolės komitetas lojalia V. Tamuliui finansininke nepatikėjo ir laukia vidinio patikrinimo rezultatų iš savivaldybės administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus.

Kontrolės komitetą sudaro keturi savivaldybės tarybos nariai. Be jau minėto liberalo S. Grinkevičiaus, jame – „valstietė“ Adelė Štelmokienė, „darbietė“ Indrė Fiodorova ir  N. Naujokienė, kurios dukros vadovaujamos įmonės dalį veiklos sąnaudų dengė miesto seniūnija. 

 N. Naujokienė dėl galimo viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto nuo klausimo svarstymo nusišalindavo.

Skandalas veja skandalą

Šią savaitę įvykusiuose savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose Z. Valiauskienė vėl pristatė kontrolės tarnybos metinę ataskaitą. Tarnybos vadovė konstatavo, jog dauguma prieš metus užfiksuotų  trūkumų dėl patalpos nuomos yra ištaisyti.

Kai kurie pastato Skongalio 23A nuomininkai sumokėjo patikslintus mokesčius ir atsisakė nuomos. Kai kurie, net ir dėl karantino negalintys vykdyti veiklos, sumokėjo už praeitą laikotarpį ir moka einamuosius mokėjimus. Su kai kuriais pasirašyti skolų mokėjimo grafikai. Toks grafikas pasirašytas ir su didžiausią įsiskolinimą turėjusiais maisto gamintojais bei išvežiotojais.

Tačiau UAB Sveikos mitybos partnerio“ įsiskolinimas Kėdainių miesto seniūnijai ne tik kad nesumažėjo, jis – padidėjo. Pasak kontrolierės, ir praėjusiais metais nebuvo mokami mokesčiai.  „Už 2020 metus jie nieko nemokėjo“, – užvakar sakė Z. Valiauskienė, savivaldybės tarybos Ekonomikos ir biudžeto komiteto nariams.

Veiklą vykdo, mokesčių nemoka

Pagal buvusios Kėdainių miesto seniūnijos vyr. buhalterės, dabar savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėjos Ritos Stukonienės pateiktus duomenis tarybos Kontrolės komitetui, per kiek mažiau nei pusmetį rajono valdančiųjų frakcijos lyderės N. Naujokienės dukters, o vicemero Pauliaus Aukštikalnio – žmonos, vadovaujama įmonė įsiskolinimą padidino daugiau kaip dviem tūkstančiais eurų – nuo 3 642,63 Eur (2020 m. rugsėjo 11 d. duomenimis) iki 5 872,01 Eur (2021 m. kovo 4 d.).

Kaip matyti socialiniuose tinkluose, įmonė kasdien siūlo savo paslaugas ir skelbia valgiaraštį. Karantinas jų veiklos nesustabdė.

Kodėl vyrai trypčioja

Pagrįstai kyla klausimas, ko delsia ir nepriima sprendimų miesto seniūnijos, rajono savivaldybės vadovai? Sąmoningai dangsto, o gal yra įbauginti?.. Kodėl nesiryžta nutraukti nuomos sutarties su įsipareigojimų nevykdančiu verslo subjektu ir neišieškoma skola? Netgi leidžiama jai augti.

„Ši įstaiga yra didysis skaudulys Skongalio 23A pastate, – Ekonomikos ir biudžeto komitete pristatydama savo ataskaitą sakė savivaldybės kontrolierė. – Atsakymo, kodėl už praėjusius metus jie vis tiek nieko nemokėjo, aš taip pat negavau.” Kontrolierė sako pasiūliusi miesto seniūnijai pasikviesti šios įstaigos atstovus ir spręsti klausimus.

Pasak Z. Valiauskienės, taip besielgiančių savivaldybės pastatų nuomininkų daugiau nėra. „Man iš vis pirmas toks atvejis, – sakė 21-erius metus savivaldybės kontroliere dirbanti finansininkė. – Kitos įmonės reaguoja į rekomendacijas ir siūlymus.”

Iš savivaldybės administracijos direktoriaus A. Kacevičiaus visos informacijos laukiama iki balandžio 8 dienos.
 

Administracijos direktorius A. Kacevičius teigė, jog jo poros savaičių senumo duomenimis, Sveikos mitybos partneris” moka ankstesnius įsiskolinimus, bet nemoka einamųjų. Taip pat direktorius žinąs, kad įmonei išsiųsti du raginimai dėl mokėjimų, tačiau nežino, ar gauti kokie nors atsakymai. Visą informaciją A. Kacevičius žadėjo pateikti Kontrolės komitetui balandžio pradžioje.

Vieninteliai tokie

„Žinau, – atsiduso miesto seniūnas Algimantas Krivičius, paklaustas, ar žino apie susidariusią situaciją ir kodėl nesprendžia. – Jie moka pagal grafiką ir šiek tiek daugiau.”

Seniūnas teigė, jog įmonei-skolininkei yra išsiųsti du įspėjimai, kurių turinys buvo suderintas su savivaldybės teisininkais. A. Krivičius taip pat patvirtino, kad seniūnija turi būtent tą vienintelę įmonę, seniūnijos patalpų nuomininkę, taip besielgiančią.

Ir seniūnijos vadovas paminėjo balandžio 8 dieną turintį įvyktį savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto posėdį, kuriame turėtų paaiškėti daugiau metus trunkančio aiškinimosi detalių.

 Pridirbo skolų ir pabėgo

Internete nurodytais telefonais paieškojus UAB „Sveikos mitybos partnerio“ Kėdainių padalinio vadovo, vienu telefonu atsiliepusi moteris niekaip nenorėjo išduoti vadovo pavardės ir pati neprisistatė, tik domėjosi, kokiu reikalu vadovės ieškoma.

Kitu telefonu atsiliepusi įmonės darbuotoja buvo atviresnė ir atskleidė, kad įmonei Kėdainiuose vadovavusi N. Naujokienės duktė Giedrė Aukštikalnienė prieš keletą mėnesių iš pareigų pasitraukė.

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komitetui už poros savaičių neišgirdus atsakymų į jau visus metus keliamus klausimus, gali būti, kad tyrimą teks atlikti jau specialiosioms valstybės tarnyboms.

Buvusi įsiskolinusios įmonės direktorė G. Aukštikalnienė jau yra minima Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tyrime dėl viešųjų pirkimų Kėdainių ligoninėje. Ji iki šio mėnesio buvo ir VšĮ Kėdainių ligoninės viešųjų pirkimų komisijos vadove.

Gal pagaliau ir Kėdainių miesto seniūnija liausis netiesiogiai kredituoti su įtakingos rajono politikės šeimos nariais susijusį verslą ir nutrauks nuomos sutartį?