Kėdainių rajono savivaldybės vadovai nuolankiai nusiteikę padidinti krepšinio agentų valdomos komandos finansavimą prie jau biudžete numatytų 180 tūkstančių eurų pridėdami dar 20 tūkstančių iš administracijos direktoriaus fondo.

Tačiau prašymams – dėl ambulatorijų, vandentiekio, pedagogų atlyginimų – pinigų nepaieškota nei direktoriaus, nei kokiame kitame fonde.

Užteko paprašyti

Šių metų rajono biudžete, kuris bus patvirtintas rytoj, katastrofiškai trūksta lėšų. Švietimo įstaigų darbuotojai gali likti be atlyginimų paskutinį metų mėnesį, dešimčia ir daugiau procentų sumažinti asignavimai kitoms savivaldybės funkcijoms, vien biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimams trūksta beveik 2 milijonų eurų.

Paklaustas, už kokius nuopelnus tokioje įtemptoje finansinėje situacijoje „Nevėžio“  krepšinio klubui atseikėta daugiau tūkstančių, nei buvo numatyta, savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius atsakė, kad gavo klubo vadovų prašymą ir biudžeto svarstymo darbo grupė nusprendusi „nuimti“ nuo administracijos direktoriaus fondo 20 tūkstančių ir pridėti krepšiniui.

Kitų prašymai liko be dėmesio

Pasak direktoriaus, kiti keturi kėdainiečių prašymai dėl finansavimo nebuvo patenkinti, nes jie buvę be konkrečių sumų, nei projektų ten nebuvę, nieko…

„Kėdainių mugei“ pasidomėjus, paaiškėjo, jog tik vienas iš penkių prašymas buvęs be konkrečios prašomos sumos. Langakių bendruomenė prašė 10 tūkstančių eurų ambulatorijos remontui, neformaliojo ugdymo pedagogai prašė surasti lėšų dvylikto mėnesio atlyginimams, Gineitų kaimas – vandentiekio.

Nesurasta ir 20 tūkstančių eurų taip reikalingam Kėdainių arenos parketui atnaujinti.

Rezultatai nesvarbūs

Kaip A. Kacevičius vertina taip dosniai finansuojamos krepšinio komandos sportinius rezultatus? „Žinau, kad komanda yra palei galą, – sakė savivaldybės administracijos direktorius. –  Bet visada norisi, kad bet kokia miesto komanda pasirodytų kaip galima geriau.“

Remia sportą ar verslą?

Ar savivaldybės vadovų nepasiekia informacija, kad jau antrus metus klubą valdant naujiems savininkams Kėdainių krepšinio klubas „Nevėžis“ tapo krepšinio agentų verslo įmone? Kad savivaldybė mokesčių mokėtojų pinigais remia verslą?

„Negaliu komentuoti to, ko nežinau, – teigė A. Kacevičius. – Žinau tik, kad klubo vadovai informavo, jog didelę dalį skolų jie sumažino, atsiskaitė praktiškai su visais sportininkais.“ Anot direktoriaus, bet kokioje profesionalioje komandoje yra kažkiek ir verslo. „Tai yra profesionalų vidinė virtuvė, kurios aš nežinau“, – dar kartą patvirtino pašnekovas.

Paklaustas, ar savivaldybės administracija šventai pasitiki tuo, ką sako klubo vadovai ir gilesnių analizių, kam skiria mokesčių mokėtojų pinigus, neatlieka, A. Kacevičius atsakė: „Mes analizuojame tai, kur klubas panaudoja savivaldybės pinigus.“

Ketvirtis milijono – įmonei be istorijos

Ne paslaptis, kad rajono biudžeto maišas krepšinio klubui „Nevėžis“ plačiausiai per visą istoriją buvo atlapotas pernai, ne be Nijolės Naujokienės su Valentinu Tamuliu pagalbos klubą perėmus vilniečiams. Pernai rajono valdžia  jiems mostelėjo daugiau kaip ketvirtį milijono eurų.

Praėjusių metų kovą dėl COVID-19 pandemijos nutrūkus „Betsafe-LKL“ čempionatui, kuriame dalyvauja Kėdainių krepšinio klubo „Nevėžis“ komanda, nutrūko ir programos, kurią finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė, vykdymas.

Kėdainių krepšinio komanda išsiskirstė, likdama paskutinėje vietoje, tačiau išsigelbėdama nuo iškritimo iš lygos.

Daugiau kaip tris mėnesius krepšinio komandos nebuvo. Bet savivaldybės pinigai visus metus tolygiai kapsėjo į naujųjų Kėdainių „Nevėžio“ krepšinio klubo savininkų šviežiai įregistruotos (2019-08-30) įmonėlės, iškalbingai pasivadinusios VšĮ Kėdainių krepšinio klubas „Nevėžis“, sąskaitą.

Pati naujoji VšĮ, asocijuojanti į krepšinio klubą „Nevėžis“,  kuriai Kėdainių valdantieji skrupulingai vedė šimtus tūkstančių eurų, kaip rodo Registrų centro duomenys, įregistruota tuo pačiu adresu Vilniaus Panerių rajone, kaip keletas autoservisų, autotransporto ir geležinkelio logistikos bei ekspedijavimo įmonių. Ir direktorius – tas pats.

Programa neįvykdyta, pinigai – išleisti

Paanalizuoti, kam išleisti neįvykdytos praėjusių metų krepšinio klubo „Nevėžis“ programos 225 000 eurų, kol kas nepavyksta, nes nepavyksta gauti reikiamų dokumentų iš rajono savivaldybės.

Neįvykdyti ir gražūs naujųjų klubo vadovų pažadai. Praėjusių metų ataskaitoje nesimato žadėto klubo dalininkų finansinio indėlio. Nedygsta Kėdainių krepšinio piramidė. Nesidalijama patirtimi su Sporto centro krepšinio treneriais. Vis mažiau žaidimo laiko „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynėse gauna kėdainiečiai krepšininkai. Komanda velkasi turnyro lentelės uodegoje. O iki klubo vadovų išsvajotos vietos pirmame penketuke – kaip iki mėnulio.

Socialinės grąžos Kėdainių sporto bendruomenė nesulaukia. Su vietos sporto bendruomene ryšio nėra, o kėdainiečiai krepšininkai dairosi kitų klubų”, – „Kėdainių mugei” sakė patikimas šaltinis iš Kėdainių sporto bendruomenės.

Dosniausiai – sporto programoms

Šiandien bus patvirtintas rajono biudžetas ir vėl atsuktas pinigų kranelis krepšinio agentų verslui nereikalaujant rezultatų.

Kaip ir kasmet, rajono biudžete solidžios sumos numatytos prioritetinėms rajono sporto šakoms – krepšiniui ir futbolui. Yra dar dvi sporto šakos, kurių vystymo Kėdainiuose programas finansuoja rajono savivaldybė – plaukimas ir boksas. Tačiau jų finansavimas prieš sporto „karalius“ atrodo juokingas – mažesnis dešimtimis kartų (10 ir 15 tūkst. Eur).

Pastarosiose rungtynėse su Vilniaus „Rytu” (nuotraukoje iš karės) Justas Tamulis aikštelėje praleido 9 min., o Ignas Lukošius su Matu Razbadausku – į aikštelę neįžengė. KK „Nevėžis” „Facebook’o” nuotraukos.