Vasaros malonumus neretai apkartina įvairiausi vabzdžiai, uodai, bitės, vapsvos, o jų įgėlimai ne tik įkyrūs, bet ir gali būti pavojingi sveikatai. Žmonės į gydymo įstaigas kreipiasi dėl vapsvų, širšių, bičių ar mašalų įgėlimų.

Alerginė reakcija

„Priklausomai nuo žmogaus individualios reakcijos, vabzdžių įgėlimai gali būti pavojingi gyvybei ir net mirtini, jei laiku nesuteikiama pagalba“, – įspėja Virginija Juozapaitytė, Kėdainių rajono savivaldybės VSB visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą.

Pasak jos, įgėlus vabzdžiui, visada reikia stebėti, ar nekyla alerginė reakcija, kuri gali progresuoti iki anafilaksinio šoko. Įgėlus į burną ar ryklę, gali staiga sutinti kvėpavimo takai ir žmogus gali uždusti. Alergija vabzdžių įgėlimui – tai padidėjęs jautrumas vabzdžių įgėlimui, kuris reiškiasi įvairiomis alerginėmis reakcijomis.

Alergiškiems žmonėms pavojingas ir vienos bitės įgėlimas, kuris gali sukelti anafilaksines reakcijas ir  mirtį. Gali atsirasti viso kūno odos bėrimas, tinimas, dusulio priepuolis, kristi kraujospūdis, vystytis anafilaksinis šokas. Ir jei žmogus alergiškas, kiekvienas pakartotinis įgėlimas gali sukelti vis stipresnę reakciją. Bičių ar vapsvų nuodams jautrus žmogus visada turi nešiotis gydytojo paskirtus vaistus.

„Nealergiškiems žmonėms pavieniai bičių ar vapsvų įgėlimai nėra pavojingi, tik skausmingi, vietiškai dirginantys. Tačiau jei įgėlimų daug, reikėtų kreiptis į medikus, – pabrėžia visuomenės sveikatos specialistė. – Įgėlus daugiau kaip 100 bičių būdinga sisteminė organizmo reakcija, kuri pasireiškia viduriavimu, pykinimu, raumenų, sąnarių skausmais, sąmonės sutrikimu ir net gali baigtis mirtimi.“

Visuomenės sveikatos specialistė Virginija Juozapaitytė primena, kad įgėlus vabzdžiui visada reikia stebėti, ar nekyla alerginė reakcija.

Didesnis pavojus – mažiems vaikams

Pasak V. Juozapaitytės, įgėlimai yra itin pavojingi kūdikiams ir mažiems vaikams. Vabzdžių nuodai vaikams veikia kaip stiprus alergenas. Kai su juo susiduriama pirmą kartą, dažniausiai kyla vietinės odos reakcijos, pasireiškiančios didesniu patinimu, skausmu ir niežuliu įkandimo vietoje. Jeigu vaikas stipriai kasosi pažeistą odos plotą, gali išsivystyti antrinės odos infekcijos. Vaikui augant, reakcijos į įgėlimą silpnėja, žinoma, jeigu vaikui neišsivysto tikroji alerginė reakcija į bičių ir kitų vabzdžių įgėlimus. Greitos tėvų reakcijos ir itin skubios pagalbos vaikui reikia, jeigu bitė ar kitas vabzdys įgėlė į burnos, kaklo, galvos sritį. Taip pat kyla didesnis pavojus, jeigu mažylį užpuola ir sugelia daugiau nei vienas vabzdys – tuomet į organizmą patenka daugiau nuodų ir reakcijos gali būti stipresnės.    

Ką daryti įgėlus vabzdžiui?

Įgėlus vabzdžiui, visuomenės sveikatos specialistė pataria stebėti savijautą. Nekomplikuotais atvejais galima gydytis namuose. Vaistinėse galima  rasti priemonių, kurios tinka ir kūdikiams nuo pat gimimo. Tai priemonės, turinčios arbatmedžio ar levandų eterinių aliejų. Kiek didesniems vaikučiams, nuo 2 metų, padės tepaliukas, sudėtyje turintis kamparo, pipirmėčių, eukaliptų eterinių aliejų, mentolio.

Priklausomai nuo organizmo reakcijos bei savijautos galima vartoti priešalerginius ir priešuždegiminius vaistus (tabletes ar tepalus).

Jei įgėlė bitė

Tokiu atveju reikia nesuspaudžiant nuodų maišelio pašalinti geluonį. Tą galima padaryti net ir peilio galu, atsargiai nubraukiant geluonį į šoną. Vapsvos gėluonio nepalieka.

Tinimą ir skausmą mažina įgeltos vietos šaldymas, tam galima panaudoti ledą arba šaldytus produktus, susuktus į rankšluostį.

Patinusią galūnę, esant galimybei, rekomenduojama laikyti pakeltą, nuimti žiedus, papuošalus. „Pajutus silpnumą, pasunkėjus kvėpavimui, dūstant ar įgėlus burnos srityje, į liežuvį, skubiai reikia kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą“, – ragina V. Juozapaitytė.

Basomis vaikščioti po žydinčias pievas nepatariama – didesnė tikimybė, kad nepastebėsite bitės, širšės ar vapsvos, kurių įgėlimai gali būti ne tik įkyrūs, bet ir pavojingi.

Priemonės apsisaugoti

Siekiant išvengti vapsvų, širšių ir bičių, gamtoje nepatartina kvėpintis stiprų, ypač gėlių kvapą skleidžiančiais, kvepalais.

Gėrimus gerkite tik iš tokios taros, kad matytumėte, jog į gėrimą nepateko vabzdys. Nepastebėję galite jį praryti.

Venkite valgyti atvirose vietovėse, ypač vaisius, ledus – jie privilioja vabzdžius.

„Nerekomenduojama vaikščioti basomis po žydinčias pievas. Labai daug vapsvų būna po vaismedžiais ant žemės nukritusiuose vaisiuose – juos reikėtų rinkti atsargiai. Venkite gausiai žydinčių gėlynų, medžių ir krūmų. Neikite prie avilių, vapsvų ar širšių lizdų“, – pataria visuomenės sveikatos specialistė V. Juozapaitytė.

Kaip padėti žmogui, įvykus ūmiai alerginei reakcijai?

  • Įvykus nelaimei, pirmiausia žmogų nuraminkite ir suteikite jam patogią padėtį. Jei jam silpna – paguldykite ant žemės, pakelkite kojas.
  • Nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą numeriu 112  arba 033.
  • Dažniausiai suaugę žmonės apie savo alergijas žino. Paklauskite, ar žmogus turi su savimi vaistų. Jeigu turi adrenalino autoinjektorių ar adrenalino ampulę, padėkite jam susišvirkšti. Į raumenį suleidžiama 0,5 mg (pusė ampulės) adrenalino.
  • Nepalikite žmogaus, stebėkite jo būklę ir laukite greitosios medicinos pagalbos. Jeigu žmogus nustojo kvėpuoti, pradėkite pirminio gaivinimo veiksmus.

Šaltinis: Kauno rajono greitoji medicinos pagalba

Panašios naujienos