Netrukus prasidės kone ilgiausiai išsilaikančių uogų – spanguolių – sezonas. Rugpjūčio pabaigoje deran­čios rūgščios uogos yra vienintelės, kurių galima įsigyti šviežių net žiemą. Kuo naudingos spanguolės, o kam jų vartoti reikėtų saikingai, pataria gydytoja dietologė.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos bei dietologų rekomendacijomis, uogos turėtų būti vartojamos kuo dažniau, kaip ir vaisiai bei daržovės – bent viena porcija (pusė stiklinės) iš rekomenduojamų 2–3 porcijų vaisių per dieną turėtų būti suvartota uogų pavidalu. Tam puikiai tinka ir spanguolės.

„Spanguolėse yra daug įvairių vitaminų ir kitų augalinių komponentų, kurie pasižymi tam tikromis sveikatai naudingomis savybėmis. Tarp jų – vitaminai C ir E, reikalingi imuninei sistemai ir odos būklei palaikyti. Be to, vitaminas C pasižymi antioksidantinėmis savybėmis, padeda palaikyti raumenų veiklą ir kaulų būklę. Taip pat spanguolės yra puikus vitamino K1, kuris svarbus kraujo krešėjimo sistemai, kaulų sandarai palaikyti, šaltinis. Šiose uogose gausu ir mikroelementų, ypač mangano, vario“, – pasakoja gydytoja dietologė Justė Parnarauskienė.

Pasak jos, dėl spanguolėse esančių antioksidantų ir kitų bioaktyvių medžiagų, kaip fenoliai ir organinės rūgštys, šios uogos pasižymi uždegimą mažinančiu poveikiu, todėl yra tinkamos lėtinių ligų prevencijai.

Vartojant 100 g spanguolių per dieną gali pagerėti širdies ir kraujagyslių sistemos veikla.

Spanguolės taip pat gali padėti kontroliuoti cholesterolio ir gliukozės kiekį kraujyje. Be to, tirpiosios skaidulinės medžiagos yra svarbios „gerajai“ žarnyno mikroflorai palaikyti, kuri taip pat pasižymi uždegimą mažinančiu poveikiu.

Londono karališkojo koledžo atlikto tyrimo duomenimis, vartojant 100 g spanguolių per dieną gali pagerėti širdies ir kraujagyslių sistemos veikla – tai itin aktualu Lietuvos gyventojams, labiausiai kenčiantiems nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų.

Nepamiršti saiko

Visgi yra žmonių grupė, kuri šias uogas turi vartoti labai saikingai, patikslina pašnekovė.

„Ypač atsargiai spanguoles į savo racioną turėtų įtraukti asmenys, kurie vartoja kraują skystinančius preparatus, ypač varfariną. Vienu metu ir ilgesnį laiką vartojant daugiau šių uogų gali padidėti kraujavimo rizika“, – sako J. Parnarauskienė.

Daug spanguolių vartoti netinka ir turintiems padidėjusį skrandžio rūgštingumą, kita vertus, šiose uogose esantis A tipo proantocianidinas padeda slopinti Helicobacter pylori infekciją, kuri dažniausiai sukelia skrandžio opas ir vėžį.

Atsargūs turėtų būti vaistus vartojantys žmonės – spanguolėse esantys flavanoidai gali paveikti daugelį medikamentų metabolizuojantį fermentą, citochromą P450, tad dėl gausesnio šių uogų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Geriausia vartoti šviežias

„Geriausia šias uogas vartoti šviežias, džiovintas ar trintas, nepagardintas cukrumi. Norint pasaldinti uogas, reikėtų tą daryti saikingai, o pačios vertingiausios – šviežios spanguolės“, – pabrėžia J. Parnarauskienė.

Pasak jos, dėl šios priežasties, renkantis džiovintas spanguoles, vartotojai turėtų atkreipti dėmesį į produkto sudėtį – ar jose nėra daug pridėtinio cukraus.

„Spanguoles galima vartoti su kitomis, saldesnėmis uogomis ar vaisiais – trinti kokteilius ar daryti vaisių salotas. Svarbu, kad nebūtų pašalintos spanguolių odelės – jose, kaip ir visų vaisių ar uogų, yra daugiausia skaidulinių medžiagų, vitaminų, mineralų bei aktyviųjų medžiagų“, – pataria gydytoja dietologė.

Panašios naujienos