Lietuvoje pradėjus skiepijimą nuo koronaviruso, žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie galimus piktnaudžiavimo atvejus, kai buvo paskiepyti pagal nustatytą eiliškumo tvarką teisės tam neturintys medikai ar su medicina susiję verslininkai. Kėdainių rajone sudaryta speciali komisija teigia negavusi jokios informacijos apie paskiepytus neprioritetinių grupių asmenis.

Kėdainių rajono savivaldybėje, sausio 20 dienos duomenimis, skelbiamais Statistikos departamento švieslentėje, nuo COVID-19 paskiepyti 794 prioritetinėms gyventojų grupėms priklausantys žmonės: 631 moteris ir 163 vyrai. Tai sudaro 1,75 proc. visų rajono gyventojų. Antrąja vakcinos doze paskiepyti 104 žmonės.

Skiepijamos prioritetinės grupės

Skiepijamos prioritetinės grupės: su COVID-19 pacientais dirbantys medikai, aukščiausios rizikos pacientai, slaugos ir globos įstaigų gyventojai ir darbuotojai.

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras informavo, kad sausio 14–18 d. COVID-19 vakcina paskiepyta didžioji dalis rajono socialinių įstaigų darbuotojų bei jų gyventojų, Kėdainių PSPC ir ambulatorijų medikai, darbuotojai, toliau skiepijami kitų sveikatos priežiūros įstaigų specialistai, vaistininkai, seniūnijų socialiniai darbuotojai.

Pasak Kėdainių ligoninės direktoriaus Stasio Skaumino, pirmąja vakcina praėjusių metų gruodžio 28 d. buvo skiepijami tik VšĮ Kėdainių ligoninės darbuotojai. Sąraše buvo medicinos darbuotojai, tačiau skiepijimo metu neatvyko 13 sąraše buvusių medicinos darbuotojų (iš jų 6 skiepijimo dieną susirgo COVID-19 liga). „Todėl, vadovaujantis racionalumo kriterijumi, kad suvartotume visas praskiestas dozes ne vėliau kaip per vaistinio preparato charakteristikų santraukoje nurodytą laiką, buvo paskiepyti žemiau prioritetinių grupių esantys rezervinio sąrašo ligoninės darbuotojai. Tarp jų – 8 ne medikai, tačiau galintys turėti kontaktų su asmenimis, galimai užsikrėtusiais COVID-19 virusu.
Šiuo metu liko nepaskiepyti 7 medicinos darbuotojai, norintys ir galintys skiepytis, kurie dėl įvairių objektyvių priežasčių negalėjo skiepytis pirmąja ar antrąja vakcina. Jie bus skiepijami atsiradus galimybei“, – teigė ligoninės vadovas.

Įsteigė komisiją, kad kontroliuotų

Sausio 10 dieną savivaldybėje sudaryta komisija ,,Dėl skiepijimo valstybės biudžeto lėšomis įsigyjama COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina kontrolės“. Kaip informuojama savivaldybės atsiųstame atsakyme, šią komisiją sudaro Ramunė Kabošienė – savivaldybės gydytoja, Danutė Mykolaitienė –  rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėja ir Jūratė Blinstrubaitė – Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Komisija atlieka patikrinimus įstaigose, kuriose skiepijami darbuotojai ir gyventojai. Komisija turi teisę gauti informaciją apie sudarytus sąrašus vakcinavimui, vertinti jų sudarymo pagrįstumą, o nustačius galimus teisės aktų pažeidimus, inicijuoti administracinio nusižengimo tyrimą bei kreiptis dėl administracinio nusižengimo teisenos pradėjimo į kitas teisėsaugos institucijas pagal kompetenciją.  Pastebėjus pažeidimų, komisija nedelsdama turi informuoti Kėdainių rajono savivaldybės administracijos vadovą bei Sveikatos apsaugos ministeriją. 

Kokia tvarka vyksta vakcinacija

Kad pagrįstų asmenų priskyrimą prioritetinėms grupėms, įstaigų vadovai privalėjo savivaldybės administracijai pateikti norinčių skiepytis ir prioritetinę grupę atitinkančių darbuotojų duomenis, pareigas bei sutikimus. Pagal tuos duomenis paskiriami ir vakcinų kiekiai.

Atvykusiems pasiskiepyti medikams į įstaigą privaloma parodyti asmens dokumentą ir (arba) darbuotojo pažymėjimą. Kiekvienos prioritetinės grupės asmens duomenys, apie tai, kad asmuo paskiepytas, yra suvedami į E-sveikatos sistemą (ESPBĮ IS). 

Informaciją apie skirtą vakciną, jos panaudojimą savivaldybė gauna iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Taip pat ataskaitas apie atliktus skiepijimus, paskiepytų asmenų sąrašus teikia organizuojanti asmens sveikatos priežiūros įstaiga (Kėdainių PSPC – aut. past.). 

Kur pranešti apie pažeidimus

Vakcinavimo prioritetines gyventojų grupes tvirtina sveikatos apsaugos ministras savo įsakymu. Pirmieji sąraše yra medikai, savanoriai, dalyvaujantys valdant pandemiją ligoninėse, mobiliųjų punktų ir karščiavimo klinikų darbuotojai, slaugos įstaigų pacientai ir darbuotojai.

Šių metų antrąjį ir trečiąjį ketvirtį numatyta skiepyti ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ir specialiųjų poreikių asmenų ugdymo įstaigų specialistus. Priklausomai nuo aplinkybių šis sąrašas gali būti koreguojamas.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia pranešti apie pastebėtus skiepijimo nuo COVID-19 prioriteto pažeidimus specialia pasitikėjimo linija telefonu. Apie pažeidimus žmonės kviečiami pranešti numeriu 8 800 66 004, išklausius meniu ir paspaudus „1“.