Kėdainių rajone savižudybių skaičius, palyginus su kitomis savivaldybėmis, yra aukštas jau daugelį metų.

Statistiniai duomenys

2019 m. rajone nusižudė 19 asmenų: 18 vyrų ir 1 moteris. Tais metais šis  Kėdainių rajono savivaldybės rodiklis pateko į raudonąją zoną ir buvo dvyliktas pagal santykinį nuokrypį nuo šalies vidurkio.

Lietuvoje 2019 m. nusižudė 657 asmenys. Nors, naujausiais duomenimis, savižudybių skaičius  Lietuvoje per pastaruosius 3 metus nežymiai sumažėjo, jis daugiau nei dešimtmetį išlieka didžiausias Europoje.

Pasaulio sveikatos organizacijos vertinimu, vienai įvykusiai savižudybei tenka 10–20 bandymo žudytis atvejų. 2019 m. Lietuvoje užregistruoti 1 037 bandymai nusižudyti. 2019 m. Kėdainių rajone bandymų žudytis buvo 23 atvejai ir tai yra didžiausias rodiklis Kauno apskrityje, skaičiuojant rodiklį 100 tūkst. gyventojų.  

Tendencija – darbingo amžiaus žmonės, gyvenantys kaime

Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, daugiausia  savižudybių mūsų rajone įvyko darbingo amžiaus žmonių grupėje. Kaimiškosiose vietovėse savižudybių registruota du kartus daugiau nei mieste.

„Priežasčių gali būti daug, tai – socioekonominiai veiksniai, socialinė atskirtis, patyčios, sveikatos problemos, konfliktinės situacijos šeimoje ir artimųjų tarpe, žalingų įpročių turėjimas, įvairios krizinės situacijos, darbo ir artimųjų netektys, pagalbos stoka, psichoemocinė įtampa ir t.t.“, – galimas savižudybių priežastis vadino Visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.

Mokymai – savižudybių prevencijai

Visuomenės sveikatos biuras 2019–2020 metais organizavo ketverius specialius ASIST mokymus, kurie buvo skirti mokyklų psichologams ir socialiniams pedagogams, Kėdainių švietimo pagalbos tarnybos specialistams, Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistams, Kėdainių pagalbos šeimai centro socialiniams darbuotojams ir atvejo vadybininkams. Mokymuose dalyvavo 80 dalyvių iš minėtų įstaigų.

Individualios konsultacijos – nemokamai

Nuo 2020 m. rugsėjo mėnesio Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pradėjo teikti psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugas rajone. Miesto ir rajono gyventojai turėjo galimybę kreiptis dėl individualių konsultacijų, vyko teminiai mokymai grupėse. Šiuos mokymus vedė 5 išoriniai lektoriai / specialistai. 2020 metais streso, nerimo, konfliktų valdymo įgūdžių, lavinimo, emocijų atpažinimo užsiėmimuose dalyvavo 132 dalyviai. Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas tvarkas buvo organizuotos veiklos mokyklose ir įmonėse.

Kviečia registruotis

Šiais metais sudarytos naujos sutartys, veiklos yra tęsiamos. Per pirmą šių metų ketvirtį jau konsultavosi 41 asmuo, sėkmingai pradėta veikla su grupėmis. Šiuo metu vienoje įmonėje vykdomi Darbuotojų kompetencijos psichikos sveikatos srityje didinimo mokymai.

Parengti informaciniai plakatai apie psichologinės ir emocinės pagalbos linijų veiklas, šie plakatai bus išdalinti visoms seniūnijoms, informacija bus skelbiama autobusų sustojimo paviljonuose. Prie galinio autobusų sustojimo Kėdainiuose jau yra didysis stendas su kvietimu nemokamoms konsultacijoms.

Individualias konsultacijas teikia psichologai. Paslaugos teikiamos vaikams ir suaugusiems, beje, vaikams iki 16 metų būtinas rašytinis tėvų sutikimas. Naudojami tik veiksmingi, mokslo ir praktikos įrodymais pagrįsti metodai.

 Informacija apie užsėmimus ir individualias konsultacijas skelbiama Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ ir www.kedainiuvsb.lt.

Pagalba artimajam (šaltinis: www.pagalbasau.lt)

  • Pirmiausia – neatstumkite asmens, turinčio savižudiškų minčių, pakalbėkite su juo, leiskite jam išsikalbėti. Žiūrėkite į tai rimtai, nebarkite, nemokykite, nesmerkite, venkite patarinėti.
  • Paklauskite tiesiai, jei kažką įtariate – įrodyta, kad paklausimas nedidina savižudybės rizikos, o tik „suteikia leidimą“ kalbėti.
  • Pašalinkite iš galinčio nusižudyti aplinkos visas galimas priemones, kiek tik įmanoma – tai sumažina riziką.
  • Kiek įmanoma nepalikite žmogaus vieno, vienatvė tas mintis sustiprina.
  • Paskatinkite kreiptis profesionalios psichologinės pagalbos, jei neprieštarauja – palydėkite pas profesionalus.
  • Būkite budrūs ir sekite artimojo būklę pasibaigus krizei.

Kėdainių rajono savivaldybės VSB, „Kėdainių mugės“ inf.