Su koronavirusu kovojantys medikai ir visuomenė metų pabaigą pasitinka su viltimi. Savaitgalį Lietuvą pasiekė pirmosios vakcinos nuo COVID-19 infekcijos dozės, o šiandien, gruodžio 28 d., bus skiepijami ir Kėdainių ligoninės medikai.

Pasitinka viltingai

Šią žinią patvirtinęs Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas sakė, jog vakcina iš Kauno klinikų, kurios koordinuoja vakcinaciją regione, bus pargabenta šiandien, pirmadienį. Kėdainiams skirta 110 dozių, kuriomis medikus reikia paskiepyti tą pačią dieną.

Bus skiepijami visų trijų „covidinių“ skyrių medikai. „Į sąrašą pateko visi, kurie norėjo, kadangi turime nemažai koronavirusu persirgusių darbuotojų, o tie, kuriems po ligos nepraėjo 60 dienų, neskiepijami. Taip pat dalis medikų yra saviizoliacijoje, o dar kita dalis gydytojų jau pasiskiepijo kitur, nes dirba Kauno klinikose, Panevėžio respublikinėje ligoninėje“, – sakė S. Skauminas.

Pirmoji planuojamų paskiepyti medikų sąraše – vyr. slaugytoja Gražina Petrusevičienė.

Pats ligoninės vadovas sakė esantis rezerviniame sąraše, kaip ir kiti administracijos darbuotojai. Tačiau, situacijai dėl koronaviruso nuolat kintant, keičiasi ir pagrindinis sąrašas, į tai reikia greitai reaguoti. Štai per šventines dienas paaiškėjo, kad koronavirusu susirgo viena iš medikių, dvi jos kolegės izoliavosi ir skiepytis nuo COVID-19 infekcijos neatvyks, tad skubiai reikia užpildyti atsiradusias laisvas vietas rezerviniame sąraše esančiais žmonėmis.

„Vakcina – vienintelė viltis, nes žmonės kol kas nelabai drausmingi“, – kalbėjo ligoninės vadovas.

Paskirstė pagrindinėms ligoninėms

Į Lietuvą dviejų farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ bendrai sukurtos vakcinos pirmoji siunta buvo pristatyta praėjusį šeštadienį. Iš viso iš šio gamintojo Lietuva įsigis daugiau nei 1,8 mln. vakcinos dozių.

Siunta buvo pristatyta į Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) sandėlius ir patalpinta į ultra žemos temperatūros šaldiklius, nupirktus specialiai šioms vakcinoms, kurios turi būti laikomos -75 laipsnių temperatūroje.

ESSC sandėliuose vakcinos buvo laikomos dvi valandas, po to jos buvo išvežtos į penkias pagrindines šalies ligonines Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Iš ESSC sandėlių į gydymo įstaigas vakcinos buvo transportuojamos naudojant šaldymo įrangą, kuri užtikrina „šalčio grandinės“ palaikymą ir temperatūrinio režimo atsekamumą viso transportavimo metu.

Per sekmadienį – virš 2000

Sekmadienį šiuose penkiuose miestuose pradėtas medikų vakcinavimas. Pirmąją vakcinavimo dieną, iki 17 valandos, paskiepyta 2270 medicinos darbuotojų: Vilniuje – 700, Kaune – 440, Klaipėdoje – 160, Šiauliuose – 120, Panevėžyje – 850 asmenų, informavo Sveikatos apsaugos ministerija.

Kauno klinikoms pirmąja siunta šeštadienį iš viso pristatyta beveik 3000 vakcinų nuo COVID-19 infekcijos. Pirmiausiai skiepijami priešakinėse linijose ir padidintos rizikos padaliniuose dirbantys sveikatos priežiūros specialistai, turintys didžiausią grėsmę užsikrėsti.

Pirmadienį bus skiepijami vienuolikos ligoninių medikai Kauno regione. Marijampolės, Vilkaviškio, Šakių, Raseinių, Jonavos, Kėdainių, Prienų ligoninių darbuotojų skiepijimą koordinuoja Kauno klinikos.

Pakartotinas skiepijimas vyks po 21 dienos nuo pirmojo skiepo. Dėl riboto pirmos partijos vakcinos kiekio, kiti darbuotojai bus skiepijami tada, kai bus gautas papildomos vakcinos partijos.

Laukiama kitos siuntos

Pasak ELTOS (ELTA), per pirmąjį kitų metų ketvirtį ketinama paskiepyti visus šalies medicinos darbuotojus. Atvykstant naujoms vakcinų siuntoms, bus pradėti skiepyti palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių įstaigų darbuotojai ir pacientai bei socialinių įstaigų darbuotojai ir gyventojai, vaistinių darbuotojai, vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys, gretutinėmis ligomis sergantys asmenys, artimo ar ilgalaikio socialinio kontakto negalintys išvengti ar visuomenei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai (viešąją tvarką palaikantys darbuotojai, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo, muitinės, sienos apsaugos sistemoje dirbantys asmenys, kariškiai, švietimo įstaigų, energetikos, maisto pramonės darbuotojai ir pan.). Vakcinai pasiekus visas prioritetines grupes, skiepytis bus kviečiami visi norintys.

Lietuva, kaip primenama SAM pranešime, yra sudariusi sutartis su šešiais vakcinų gamintojais ir iš jų ketina įsigyti daugiau nei 7 mln. vakcinos dozių. Jų turėtų užtekti paskiepyti bent 70 proc. šalies gyventojų. Pasak specialistų, tokia paskiepytų gyventojų dalis užtikrintų kolektyvinį imunitetą nuo koronaviruso.

Antradienį mūsų šalį turėtų pasiekti antroji vakcinos siunta.

SAM Spaudos tarnybos nuotrauka: Pirmosios vakcinos dozės pasiekė Lietuvą.

Panašios naujienos