Lina Pranckevičiūtė

Trečiadienio ir šeštadienio rytmečiais šalia autobusų stoties šurmuliuoja ūkininkų turgelis, kuriame be visų kitų gėrybių galima nusipirkti ir raugintų produktų.

Nors orai pamažu vėsta, pirkėjų šiame turgelyje netrūksta. Viena perkamiausių prekių šiuo metu – natūraliai raugintos daržovės. Jų siūlo net keli prekiautojai.

„Populiariausi yra rauginti kopūstai, o agurkai yra mažiau paklausūs. Mes juos patys raugiam jau trečius metus. Nors turim pasiūlyti ir 2, ir 3 litrų pakuotes, pirkėjai kažkodėl ima mažesnes – 1 kilogramo. Už tokį kiekį raugintų baltarusiškos veislės kopūstų prašome 1,50, už agurkų – 2,50 euro.

Pirkėjai vertina raugintus produktus, todėl juos noriai perka. („Kėdainių mugės“ nuotraukos)

Daržoves raugiu pati, į mėnulio fazę nekreipiu dėmesio. Stengiuosi raugti maždaug kas dvi su puse savaitės, kad daržovės spėtų įrūgti ir būtų šviežios, o ne taip, kad viską vienu metu užraugt ir paskui laikyti visą žiemą. Tai ne mano darbo stilius“, – sako ūkininkė Brigita Petkienė iš Keleriškių.

Pirkėjus vis dar stebina raugintos slyvos

Ant Nijolės Sadzevičienės prekystalio puikuojasi ne tik raugintos daržovės, bet ir rauginti vaisiai – slyvos, obuoliai.
„Patys viską užauginam Pašilių soduose. Kadaise pabandžiau užsiraugti daržovių pagal internete rastą receptą. Patiko, nusprendžiau ir kitiems raugti. 800 gr pakuotė slyvų kainuoja 2,50, daugiau nei kilogramas obuolių – 3 eurus. Žinokit, žmonės viską perka. Ypač jaunos šeimos su vaikais labai nori raugintų produktų. Kai kas dar nustemba pamatę užraugtas slyvas, klausia koks skonis. Kai nebuvo koronos, duodavau jų paragauti.

– Smagu, kad pirkėjai vėl ir vėl sugrįžta. Eina ne į prekybos centrus,o pas mus pirkti, ir taip remia smulkiuosius ūkininkus“, – su dėkingumu kalbėjo N. Sadzevičienė.

Pirkėjų netrūksta

Natūraliai rauginti produktai išties vilioja pirkėjus it medus. Dažniausiai į jų krepšelius keliauja rauginti kopūstai.
„Kai suvalgau, vėl atvažiuoju pirkti, nes kopūstai naudingi sveikatai, juose yra daug vitaminų. Anksčiau žmona pati raugdavo, bet šiemet kopūstai neužaugo, tai perku čia“, – sakė Vytautas, į ūkininkų turgelį atskubėjęs iš Pelėdnagių.
„Labai vertinu raugintas daržoves, ypač mėgstu kopūstus. Ir raugintų obuolių esu ragavęs, bet slyvų – dar ne“, – teigė Aleksejus.

„Aš raugiu agurkus ir pomidorus, bet kopūstų – ne, nes neturiu kur jų laikyti. Jei išneši į sandėliuką, po to nėra kam atnešti, todėl dabar perku. Visai nebrangu, tik pusantro euro. Mano visi namiškiai mėgsta raugintus produktus, nes labai sveika. Galvoju, kad jei nuo mažens vaiką pripratini valgyti tokius produktus, tai jis juos ir valgo“, – gyvenimiška patirtimi dalijosi Danutė.

Vitaminų užtaisas

Sveikos mitybos specialistų teigimu, rauginti produktai yra pats vertingiausias maistas žmogaus organizmui. Tai tikra vitaminų bomba, kuri stiprina imunitetą, sureguliuoja žarnyno veiklą, padidina gerųjų bakterijų kiekį, todėl pagerėja virškinimas, o nuo to priklauso visa žmogaus savijauta.

Raugti galima ne tik kopūstus ar agurkus, bet ir cukinijas, morkas, burokėlius, pomidorus, paprikas, česnakus, kukurūzų burbuoles, netgi kriaušes.

Panašios naujienos