Spalio 15-ąją minima Pasaulinė rankų plovimo diena. Kiekvienas turi žinoti, kodėl būtina ir kaip tinkamai plauti rankas. Rankų plovimas užkerta kelią ligoms plisti. Tai ypač aktualu ir šiuo laikotarpiu, siekiant apsisaugoti nuo koronaviruso plitimo.

Pašalina mikrobus

Pasak Daivos Mickevičienės, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistės, ypač svarbu plauti rankas ligų epidemijų metu: žiemą, kai plinta gripas; vasarą, kai padaugėja žarnyno infekcijų. Svarbu nuo mažens vaikus mokyti teisingo rankų plovimo įpročio.

Pasak visuomenės sveikatos stebėseną vykdančios specialistės, rankų plovimas su muilu pašalina mikrobus nuo rankų ir apsaugo nuo infekcijų, nes žmonės nejausdami dažnai liečia akis, nosį ir burną, todėl mikrobai gali lengvai patekti į organizmą. Mikrobai nuo neplautų rankų gali patekti į maistą, gėrimus, kai žmonės juos ruošia vartojimui; tokiu būdu mikrobai gali pasidauginti maisto produktuose ir sukelti ligas.

Mikrobai nuo neplautų rankų gali patekti ant kitų objektų, tokių kaip stalviršis, durų rankena, žaislai ir kt. ir taip lengvai išplisti.

Nuo ko apsaugo

Yra nustatyta, kad rankų plovimas su muilu, kaip profilaktikos priemonė, gali apsaugoti vieną iš trijų vaikų nuo viduriavimo bei sumažinti viduriavimų skaičių iki 32 proc., o asmenų su nusilpusia imunine sistema net iki 58 procentų.

Taip pat tai gali apsaugoti vieną iš penkių vaikų nuo kvėpavimo takų infekcijų, pavyzdžiui, pneumonijos, 16–21 proc. sumažinti kvėpavimo takų infekcijų skaičių bendroje populiacijoje, 50 proc. sumažinti infekcijų skaičių, įgytų sveikatos priežiūros įstaigose.

Įdomūs faktai

  • Vyrai 1,5 karto dažniau negu moterys pradeda gaminti maistą nenusiplovę rankų.
  • Su vienu delno paspaudimu galima pernešti mikrobų 14 asmenų ir 5 paviršiams.
  • Kas ketvirtas asmuo, besinaudojantis viešuoju transportu, ant savo rankų nešioja išmatų bakterijas.
  • Ant mobiliųjų telefonų gyvena 300 kartų daugiau mikrobų nei viešajame tualete.
  • Dauguma žmonių rankų plovimui skiria apie 5 sekundes.

„Kėdainių mugės“, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro inf.