Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį paragino beždžionių raupais užsikrėtusius žmones vengti kontakto su gyvūnais, nes pirmą kartą užregistruotas viruso perdavimo iš žmogaus šuniui atvejis.

Pirmasis beždžionių raupų perdavimo iš žmogaus šuniui atvejis užfiksuotas Paryžiuje – tarp kartu gyvenančių dviejų vyrų ir jų italų kurto, praėjusią savaitę buvo pranešta medicinos žurnale „The Lancet“.

Visuomenės sveikatos agentūros jau patarė sergantiesiems šia liga „izoliuotis nuo savo augintinių“. Be to, atliekų tvarkymas yra labai svarbus, siekiant sumažinti riziką užkrėsti graužikus ir kitus gyvūnus už namų ribų.

Baimė dėl mutacijų

Kai virusai peržengia rūšių barjerą, dažnai kyla nerimas, kad jie gali mutuoti pavojingesne linkme. Kol kas nėra jokių pranešimų apie tokias beždžionių raupų mutacijas. Tačiau, kai tik virusas persikelia į kitą aplinką, į kitą populiaciją, yra tikimybė, jog jis kitaip vystysis ir kitaip mutuos.

Didžiausią susirūpinimą kelia gyvūnai, esantys už namų ribų. „Pavojingesnė situacija… yra ta, kai virusas gali persikelti į nedidelę žinduolių populiaciją, kurioje yra didelis gyvūnų tankis, – žurnalistams sakė PSO ekstremalių situacijų direktorius Michaelas Ryanas. – Vienas gyvūnas užkrečia kitą, tas – dar kitą, ir taip virusas sparčiai evoliucionuoja“. Tačiau jis pabrėžė, kad nėra pagrindo nerimauti dėl naminių gyvūnėlių. „Nemanau, kad virusas vieno šuns organizme vystysis greičiau nei vieno žmogaus kūne“, – sakė jis, pridurdamas, kad nors „turime išlikti budrūs… naminiams gyvūnams pavojaus nėra“.

Pradėjo plisti gegužę

Beždžionių raupai tokį pavadinimą gavo todėl, kad 1958 metais virusas iš pradžių buvo aptiktas beždžionėse, kurios buvo laikomos moksliniams tyrimams Danijoje, tačiau liga pasireiškia daugeliui gyvūnų, o dažniausiai – graužikams.

Pirmą kartą ši liga žmonėms buvo nustatyta 1970 metais Kongo Demokratinėje Respublikoje, ir nuo tada ji paplito daugiausia kai kuriose Vakarų ir Centrinės Afrikos šalyse.

Tačiau gegužės mėnesį ligos, sukeliančios karščiavimą, raumenų skausmus ir didelius į šunvotes panašius odos pažeidimus, atvejų ėmė sparčiai daugėti visame pasaulyje, daugiausia tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais.

PSO, kuri epidemiją paskelbė pasauline ekstremalia sveikatos apsaugos situacija, duomenimis, nuo metų pradžios 92 pasaulio šalyse patvirtinta daugiau kaip 35 tūkst. ligos atvejų, o 12 žmonių mirė.

Šaltinis: AFP-ELTA

Panašios naujienos