Nutirpus sniegui gatvėse, aikštelėse ir parkuose akis bado šeimininkų per žiemą nesurinktos augintinių išmatos. Epidemiologai primena – kartu su pavasariu ateina ir pavojus plisti šunų bei kačių platinamoms ligoms.

Pavojus užsikrėsti

Tad augintinių šeimininkų surinkti išmatas prašoma ne tik dėl estetikos ar siekiant išvengti baudos, bet visų pirma rūpinantis sveikata. Būtent išmatose randama įvairias ligas platinančių mikrobų ir bakterijų, kurios gali sukelti viduriavimą, karščiavimą ar net virškinimo sutrikimus.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, dažniausiai keturkojų su išmatomis platinamos ligos yra toksokarozė, kuria dažniausiai dėl mažų higienos įgūdžių ar noro į burną dėtis neįprastus daiktus užsikrečia vaikai; taip pat toksplazmozė, kuri dažniau pasitaiko tarp miesto gyventojų, ja dažniau serga moterys, nes jos gamina maistą, ragauja žalią mėsą, dirba sode ar darže.
Susirgimai echinokokoze dažniau pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, ypač kaimo gyventojams. Ši liga gali plisti naudojant vandenį daržų laistymui iš atvirų gamtinių vandenviečių, kurios gali būti užterštos laukinių gyvūnų ar šunų išmatomis, per blogai nuplautas daržoves, vaisius ir uogas, ar per sumedžiotus bei ūkiuose auginamus švelniakailius gyvūnus.


Profilaktinės priemonės

Kad neužsikrėstume, patariama laikytis higienos: grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgį kruopščiai nusiplaukite rankas po tekančiu vandeniu su muilu. Nusiplauti rankas priminkite ir vaikams, ypač jiems pažaidus su šuniuku, kačiuku.

Taip pat rekomenduojama valgyti tik nuplautas uogas, vaisius, daržoves, vandenį gerti tik iš patikimų švarių vandens šaltinių.

Savo augintinius reguliariai reikia gydyti nuo kirminų, neleisti laižyti veido, maistui skirtų indų. Surinkti gyvūnų išmatas reikia į maišelius ir išmesti į konteinerius, nežaisti su valkataujančiais gyvūnais, rūpintis savo augintinių švara.

Artėjant šiltajam metų laikui, nepamirškite pasirūpinti vaikų smėlio dėžėmis, pakeisti smėlį ir jį nuolat perkasti. Smėlio dėžes reikia įrengti saulėtose vietose, nenaudojamas uždengti. Neleiskite vaikams žaisti smėlio dėžėse, kuriose smėlis nekeičiamas ar neuždengtas, kuriose laisvai vaikšto katės ir kiti gyvūnai.

Sugrįžus iš lauko patariama pasirūpinti ir batų švara. Ko gero, ne vienam po žiemos teko ir įminti į tokią paliktą „dovanėlę“, taip nutikus gerai nuplaukite batus. Antraip, įvairios bakterijos ir mikrobai gali pasklisti po patalpas.

ULAC, „Kėdainių mugės“ inf.

(Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.)