Dažnas, pasunkėjęs ir skausmą sukeliantis šlapinimasis – iš pirmo žvilgsnio šie simptomai gali priminti prostatos vėžį, rašoma pranešime žiniasklaidai. Juos pajutus vertėtų iš karto kreiptis į šeimos gydytoją. Visgi tai ne visada signalizuoja apie šią pavojingą ligą – vyrus ir jų artimuosius nuramina „Eurovaistinės“ farmacininkas Ei­mantas Skalandis bei supažindina su kitomis, lengviau pagydomomis prostatos ligomis.

Gerybinė prostatos hiperplazija

Gerybinė prostatos hiperplazija – šio prostatos padidėjimo pavyksta išvengti tik retam vyrui, pasakoja „Eurovaistinės“ farmacininkas Eimantas Skalandis. Anot jo, ši gerybinė prostatos hiperplazija nėra vėžinės ligos pasekmė.

„Pagrindiniai gerybinės prostatos hiperplazijos požymiai yra padažnėjęs ir pasunkėjęs šlapinimasis, staigus poreikis šlapintis ir kartkartėmis bėdos, norint sulaikyti šlapimą, bei susilpnėjusi jo srovė. Šie simptomai ne visada būna stiprūs, tačiau vis tiek vertėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Kartais jis pradžioje gali rekomenduoti ne imtis gydymo, o tik vengti alkoholinių gėrimų ir kofeino, negerti skysčių vėlai vakare, į mitybos racioną įtraukti daugiau vaisių ir skaidulinių maisto produktų“, – pasakoja E. Skalandis.

Vaistininkas pasakoja, kad laiku pastebėjus ir atsakingai įvertinus prostatito simptomus, jį galima nesudėtingai išgydyti.

Vaistininkas priduria, kad, jeigu laikantis šių patarimų simptomai tik dar labiau ūmėja, tuomet būna skiriamas medikamentinis gydymas. Dažniausiu atveju jis greitai nuima skausmus ir išsprendžia pačią sveikatos problemą. Tik labai retais atvejais liga gali komplikuotis, tuomet prireikia ir specialaus chirurginio gydymo.

Prostatitas

Prostatitas – tai ūminis prostatos liaukos uždegimas, itin dažnai pasitaikantis vyrams. Vaistininkas pasakoja, kad laiku pastebėjus ir atsakingai įvertinus prostatito simptomus, jį galima nesudėtingai išgydyti.

„Pasireiškęs prostatitas neretu atveju primena gerybinės prostatos hiperplaziją. Atsiranda dažnesnis poreikis šlapintis, o šlapinimosi metu kamuoja skausmas, susilpnėja šlapimo srovė. Todėl konkrečiai prostatitą galima atskirti iš šių simptomų – skausmų dubens srityje, kirkšnyse, apatinėje nugaros dalyje ar netgi sėklidėse. Kadangi tai uždegimas, šalia gali pasireikšti karščiavimas ir šaltkrėtis“, – pasakoja E. Skalandis.

Dažniausiu atveju prostatitas yra sukeliamas bakterijų, pasakoja vaistininkas. Todėl jis nesudėtingai pagydomas antibiotikais. Tik svarbu žinoti, kad pilnas gydymas yra ilgesnis nei įprasta – gali trukti nuo 4 iki 12 savaičių.

Pajutę diskomfortą – nedelskite

Gerybinė prostatos hiperplazija ar prostatitas – abiejų ligų simptomai išties labai panašūs į prostatos vėžį, todėl vaistininkas pataria, pajutus bet kokį įtarimą keliantį diskomfortą ar skausmą, kreiptis į šeimos gydytoją.

„Pajutus net menkiausią diskomfortą, labai svarbu jo neignoruoti. Nepamirškite, atliekamas kraujo tyrimai nebūtinai parodys nelaukiamiausią prostatos vėžio diagnozę – jie taip pat gali nustatyti kitas ligas, kurias galėsite greitai išgydyti vaistais ar kitu paprastu gydymo būdu.

Lygiai taip pat neuždelstas tyrimas gali jums padėti aptikti prostatos vėžį dar ankstyvoje stadijoje ir taip padidinti sėkmingo gydymo tikimybę. Tad bet kuriuo atveju greitas reagavimas į pasireiškusius simptomus gali padėti greičiau pasveikti nuo nemalonių prostatos ligų“, – pataria E. Skalandis.