Šalyje ir apskrityje negerėjant epidemiologinei situacijai, Kėdainių ligoninėje bus gydoma dar daugiau koronavirusu sergančių ligonių iš visos Kauno apskrities. Nuo kito ketvirtadienio ligoninės COVID-19 skyriuje atidaromas trečiasis padalinys, kuriame steigiamos 15 lovų su deguonies terapija.

Išaugs iki 70

„Vedame deguonies prieigas, pirmadienį – antradienį jos bus įrengtos prie kiekvienos lovos, – sakė Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas. – Vietoje deguonies balionų, kurių stotelė įrengta prie skyriaus pastato, statysime deguonies cisterną. Taip pat skubiai perkame didelio srauto deguonies terapijos įrangą, kuri, kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija, kitą savaitę turi atkeliauti į Lietuvą. Šiuo metu pirkimą vykdome mes, ligoninė, tačiau gavome SAM pažadą kompensuoti.“

Ši įranga, pasak ligoninės direktoriaus, tarnauja kaip tarpinė stotelė tiekiant deguonį pacientui ir užtikrina didesnį, iki 15-20 litrų per minutę, deguonies srautą.

„Kas labai neramina, tai, kad COVID-19 skyriaus pacientai jaunėja ir būklė vis sunkėja, jiems reikia vis daugiau deguonies“, – anksčiau yra pabrėžęs S. Skauminas.

Nuo gruodžio 17 dienos išplėtus skyrių, koronavirusu sergantys pacientai bus gydomi jau trijuose Terapijos skyriaus korpuso aukštuose. Ketvirtasis aukštas, kaip vadina medikai, „švarus“: čia personalas persirengia, rašo ligos istorijas, pailsi.

Kėdainių ligoninėje šiuo metu yra 55 lovos su deguonies terapija koronavirusu sergantiems ligoniams gydyti. Nuo kito ketvirtadienio šis skaičius išaugs iki 70-ies. Tačiau ligoninė rengiasi ir artimiausiai perspektyvai – Kalėdų šventes sutikti turint dar dešimtimi vietų išplėstą skyrių.

Ligoninė neturi kitos išeities kaip mažinti planinių paslaugų teikimą. (Asociatyvi „Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

Planines paslaugas ribos

Kadangi lovos COVID-19 ligoniams gydyti steigiamos kitų ligoninės skyrių sąskaita, perkeliami dirbti darbuotojai, nelieka kitos išeities kaip iki minimumo mažinti planinių paslaugų teikimą. „Skubią pagalbą – chirurginę, traumatologinę, terapinę ir kitą – teiksime visa apimtimi, tačiau planinės paslaugos bus minimalios, nors mėginsime jų visiškai nenutraukti. Pavyzdžiui, akušerinė pagalba bus teikiama, tačiau ginekologinės operacijos bus apribotos“, – planuoja įstaigos vadovas.

Laikinai uždaromas Vaikų ligų skyrius, tačiau Skubios pagalbos ir priėmimo skyriuje dirbs budintis pediatras. Jis arba skirs gydymą namuose, arba nukreips į sutartą ligoninę. Gyventojams netrukus bus pranešta, kurioje – Jonavos ar Raseinių – ligoninėje bus teikiama pagalba vaikams.

Konsultacijų poliklinika dirbs, tačiau joje konsultuos mažiau gydytojų – kai kurie jau dirba COVID-19 skyriuje.

Dirba dvi kėdainietės studentės

Kėdainių ligoninei pagalbą darbo rankomis pasiūlė dvi būsimosios slaugytojos – studentės kėdainietės, kurios įdarbintos slaugytojų padėjėjomis. Taip pat puse etato COVID-19 skyriuje pasisiūlė dirbti gydytojas rezidentas iš Kauno. „Pagalba visada reikalinga, jeigu būtų daugiau norinčiųjų, jų laukiame“, – sakė S. Skauminas.

Deguonies balionai prie Kėdainių ligoninės COVID-19 skyriaus. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr. )

Kėdainiuose situacija negerėja

Gruodžio 11 d. Oficialiosios statistikos portalo švieslentės duomenimis, Kėdainių rajone koronavirusu serga 1 498 žmonės, per praėjusią parą užregistruota 70 naujų atvejų.

Nuo pandemijos pradžios rajone iš viso registruoti 1 879 susirgimų COVID-19 atvejai, iš viso pasveiko 356 žmonės.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė informavo, kad Kėdainių rajone dėl COVID-19 ligos nuo pandemijos pradžios mirė 18 asmenų, 17 iš jų turėjo lėtinių ligų. Didžioji dalis – 9 žmonės – priklausė 80–89 metų amžiaus grupei. 4 žmonės buvo amžiaus grupėje nuo 70 iki 79 metų, 3 žmonės – 60–69 metų, 2 – 90–99 metų.

Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, dar 8 rajono gyventojai, sirgę koronavirusu, yra mirę dėl kitų priežasčių.

Ragina riboti bendravimą

NVSC specialistų vertinimu, tam, kad situacija po švenčių netaptų dar grėsmingesnė, svarbu per šventes bendrauti tik su savo šeimos nariais, su kuriais gyvename vienuose namuose, o su kitais –„susitikti“ nuotoliniu būdu, šiuolaikinių technologijų pagalba.

NVSC specialistai pastebi, kad didžiųjų metų švenčių laikotarpis grėsmingas tuo, kad susitikimai šaltuoju metų periodu, kitaip nei kitais metų laikais, dažniausiai vyksta uždarose, mažai vėdinamose patalpose, o švenčių metu yra atsipalaiduojama, susiburiama prie stalo, nedėvimos kaukės.

Pasak NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės, auksinė 2020-ųjų žiemos švenčių taisyklė, kuria visi privalome vadovautis – likti namuose, artimiausiame šeimos rate, ir taip padovanoti pačias brangiausias dovanas vieni kitiems – gyvybes.

„Be visuomenės, be kiekvieno žmogaus pastangų šioje kovoje mes esame vieni, kaip mūšyje be generolo. Ar galime tikėtis sėkmės istorijos, apie kurią nedrąsiai, puse lūpų kalbėjome pavasarį – vargu. Be žmonių tai tiesiog neįmanoma. Tad raginu kiekvieną iš mūsų padaryti viską, kad nereikėtų pasirinkimų, kas gyvens, o kas mirs. Tai neabejotinai priklauso nuo kiekvieno iš mūsų elgesio šiuo kritiniu visai šaliai laikotarpiu“, – sako R. Lingienė.

Epidemiologų ir medikų prašymas – per šventes likti namuose. (Asociatyvi nuotr.)

Prašymas – likite namuose

Apie įtemptą situaciją sveikatos priežiūros įstaigose liudija ir kėdainietės slaugytojos, dirbančios COVID-19 skyriuje, šią savaitę pasirodęs įrašas socialiniame tinkle, kuriuo dalijasi kėdainiečiai. Moteris kreipiasi į žmones, prašydama laikytis karantino taisyklių:

„Noriu, kad išgirstumėt visi. Esu slaugytoja ir šiuo metu dirbu Kėdainių COVID-19 skyriuje. Jūs net nesusimąstot, kaip kasdien vargsta medikai, kovodami už jūsų pažįstamų ar artimųjų gyvybes. Patikėkit – covidas, tai bjauri ir klastinga liga, kuri kasdien nusineša ne vieną gyvybę. Jauni vyrai, sveiki kaip ąžuolai, dūsta ir kovoja už savo gyvybę. Mirtis ar gyvenimas – pagaliau supraskit, kad tai tikra, kad COVID-19 gali paguldyti jauną ir seną. Prašau, pagailėkit medikų, kurie dūsta po „skafandrais“, gelbėdami jūsų gyvybes, išsekę, dehidratavę, išprakaitavę, nes negali palikti sunkių ligonių. Likit namuose – taip padėsit sau ir mums.“

Panašios naujienos