Penktadienį „Lifosos“ vadovai pirmą kartą susitiko su naujos laikinosios administratorės bendrovės „Valnetas“ vadovu Gintaru Adomoniu, kuriam išdėstė savo lūkesčius dėl sankcijų.

„Lifosos” pranešime cituojamas G. Adomonis sako, kad nepertraukiama „Lifosos“ veikla griežtai laikantis sankcijų yra įmanoma.

„Sankcionuotos įmonės statusas lemia, kad „Lifosa“ nuolat susiduria su tiekimo grandinės sutrikimais ir žaliavų trūkumu, dėl ko vykdo veiklą sumažintu pajėgumu ir yra priversta neplanuotai stabdyti veiklą. Tai iki šios dienos bendrovei kainavo apie 100 mln. eurų prarastų pajamų“, – „Lifosos“ pranešime sakė Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ vadovas ir jos akcininkės „EuroChem“ darbuotojas Andrijus Savčukas.

„Mes išsakėme savo poziciją ir lūkesčius ponui G. Adomoniui ir tikimės, kad bus rastos išeitys. Mums labai svarbu, kad kuo greičiau galėtume pranešti apie bendrovės ateities planus savo lojaliems darbuotojams“, – teigė A. Savčiukas.

„Aš suprantu, kad tai yra labai sudėtingas uždavinys, kurį galima išspręsti tik nuolat komunikuojant ir ieškant sprendimų kartu su įmonės vadovais ir specialistais. (…) Yra dalykų, kuriuos turime įvertinti ir apsvarstyti, bet esame suinteresuoti bendrovės veiklos atnaujinimu bei daugiau nei 900 darbo vietų išsaugojimu, todėl dėsime visas pastangas, kad rastume tokius sprendimus“, – pranešime sakė G. Adomonis, kartu su partneriais – advokatų kontora „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“ administruojantis įmonę nuo gegužės 24-osois.   

„Lifosos“ valdybos pirmininkas Marcas Hechleris (Markas Hešleris) sako, kad įmonės ateitis priklausys nuo to, ar ji galės būti „EuroChem“ grupės tiekimo ir pardavimų grandinės dalimi.

„Bendrovės ateitis priklauso nuo to, ar „Lifosa“ vėl galės būti „EuroChem“ grupės tiekimo ir pardavimų grandinės dalimi, dėl ko bendrovė visada veikė be pertrūkių ir pelningai“, – pranešime sakė M. Hechleris.

Laikinojo administratoriaus nuo 2022-ųjų pavasario prižiūrima „Lifosa“ pernai uždirbo 30,3 mln. eurų grynojo pelno – keturis kartus mažiau nei 2021 metais (120,7 mln. eurų), jos pajamos sumažėjo beveik perpus iki 274,5 mln. eurų (526 mln. eurų), ji pagamino 322 tūkst. tonų įvairių trąšų – 65-79 proc. mažiau.

Gegužės 23 dieną „Lifosa“ sustabdė veiklą kasmetiniam planiniam remontui.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios  90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“. Ją kontroliuoja bendrovė „Linetrust PTC LTD“, kaip diskrecinio patikos fondo „Firstline Trust“ patikėtinis.

„AIM Capital“ iki Rusijos pradėto karo Ukrainoje priklausė Kremliui artimam Andrejui Melničenkai. Šiuo metu įmonę kontroliuojančio „Linetrust PTC LTD“ naudos gavėja – verslininko žmona Aleksandra.

A. Melničenka į Europos Sąjungos sankcionuojamų asmenų sąrašą įtrauktas pernai kovą, o jo žmona – 2022-ųjų birželį. A. Melničenka pernai gegužę kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismo Bendrąjį teismą ir prašo panaikinti sprendimą taikyti jam sankcijas, rugpjūtį jo pavyzdžiu pasekė ir sutuoktinė.

Šaltinis: BNS

(„K. m.” archyvo nuotr.)