Pilvo skausmas – vienas dažniausių negalavimų, užklumpančių vaikus. Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vadovės pareigas laikinai einančiai vaikų chirurgei Evelinai Klepšytei-Janauskienei dažnai tenka matyti sutrikusius ir nežinančius, ką daryti, tėvelius. Pranešime spaudai medikė pataria kiekvienu atveju, kai pilvo skausmo varginamam vaikui reikia pagalbos, nesibaiminti ir kreiptis į vaikų chirurgą, kuris ir nuspręs, kokia pagalba reikalinga vaikui ir kokį gydymo metodą taikyti.

Apendicitas – labiausiai tėvus bauginanti diagnozė

Pradėjus skaudėti pilvą gydytoja pataria palūkėti – nereikia iš karto skubėti pas gydytojus, tačiau stebėti vaiką namuose.

„Apendicitą reikia įtarti tada, kai skausmas prasideda pamažu, skauda nuolat, skausmas tolygiai stiprėja, skauda pilvelį viršutinėje dalyje, aplink bambą, ir tada skausmas koncentruojasi dešiniau bambos arba dešinėje klubinėje srityje. Paspaudus skausmas sustiprėja, paleidus – staiga dar labiau sustiprėja“, – apendicito požymius pranešime žiniasklaidai apibūdina gydytoja ir pataria nepanikuoti, bet ramiai tai patikrinti ir namuose. Vaikas gali nežymiai karščiuoti, gali pykinti, vemti, kartais viduriuoti, dažniau ar skausmingai šlapintis.

Gydytoja pataria stebėti skausmą: kai ūmus skausmas spazmuojantis, kuris užeina ir vėl praeina, dieną kitą neskaudėjo ir vėl užeina, tada kreiptis į šeimos gydytoją.

Apendicitas – tai kirmėlinės ataugos uždegimas. Gydytoja pataria stebėti skausmą: kai ūmus skausmas spazmuojantis, užeina ir vėl praeina, dieną kitą neskaudėjo ir vėl užeina – tada kreiptis į šeimos gydytoją. Jei karščiuoja – kreiptis į šeimos gydytoją arba pediatrą.

Jei berniukui skauda pilvą, medikė pataria atkreipti dėmesį į lytinius organus. „Jeigu berniukui skauda pilvą ar pilvo apačią, labai svarbu pažiūrėti lytinius organus. Jei skauda kapšelio srityje, tada delsti nebegalima. „Jei skauda pilvą – eik pas gydytoją, jei skauda žemiau – bėk pas gydytoją“ – yra toks senų laikų medikų posakis“, – atkreipia dėmesį vaikų chirurgė E.Klepšytė-Janauskienė ir į urologines berniukų problemas.

Laparoskopijos pliusai

Didelis laparaskopijos pliusas yra tas, kad gydytojas gali apžiūrėti visą pilvo ertmę, kai neaiški diagnozė, klinika. Ypač mergaitėms, kai gali būti ir kitų susirgimų: kiaušidės užsisukimų ar kitokių retesnių dalykų, pavyzdžiui, Mekelio divertikulitas, opų, auglių. Laparoskopu galima apžiūrėti visą pilvo ertmę ir radus, kad ne apendicitas yra pagrindinė priežastis, gydyti kitą ligą.

Kartais būna tokių apendikso padėčių, kai lengviau operuoti atviru būdu. Ypač tą vietą, kur yra infiltratas, o apendicitas – sudėtingiau techniškai prieinamoje vietoje.

Vaikai tiek po laparoskopinės, tiek po atviros operacijos sveiksta greitai. Suaugusieji anksčiau išleidžiami po laparoskopinės operacijos, tačiau dar kurį laiką medikų prižiūrimi.

Trūkęs apendicitas“ – gajus mitas

Vos suskaudus pilvui tėvai dažnai suskumba į ligoninę, nes baiminasi, kad apendicitas gali „trūkti“, gali supūliuoti. „Žmonės nelabai žino, kas tai yra trūkęs apendicitas, kada jis gali trūkti“, – pastebi gydytoja ir nuramina tėvus, kad per kelias valandas ar net parą nuo požymių pradžios apendicitas tikrai „netrūks“. Ir tai, pasak vaikų chirurgės E. Klepšytės-Janauskienės, nėra kažkoks baisus sprogimas ar baisus dalykas. „Tai yra tiesiog vėlyva apendicito uždegimo stadija, kuomet įvyksta sienelės perforacija“, – patikina gydytoja.

Pirmomis valandomis sunku apendicitą diagnozuoti net ir gydytojui. Pirmiausia vaikui pradeda skaudėti pilvą, ir tik vėliau išryškėja uždegimas, dėl ko pati kirmėlinė atauga (apendiksas) ima rausti, kietėti. Todėl pradžioje nei echoskopu, nei rentgenu, nei kraujo tyrimu nediagnozuojamas ir simptomatika būna labai neapibrėžta.

Po penkių ar net dešimties valandų apendicitas jau lokalizuojasi, kirmėlinė atauga pasidaro uždegiminė, įraudusi. Taip rašoma medicinos vadovėliuose, o gyvenime – labai individualu, priklauso nuo vaiko amžiaus ir genetinių organizmo savybių.

Organizmas nėra visiškai bejėgis, pats kovoja su uždegimu. Siaučiant pasaulinei COVID-19 ligos pandemijai vaikų chirurgai neseniai pradėjo diagnozuoti visiškai naują ligą – pokovidinį uždegiminio atsako sindromą, kai kliniką galima supainioti su apendicitu arba uždegimine pilvo liga. Bet tai – visiškai kita ir kitaip gydoma nauja liga.