Maisto prekių parduotuvėse akį vis dažniau patraukia maisto produktai arba specialios lentelės su žaliu „Rakto skylutės“ simboliu. Pirkėjams šis ženklinimas padeda parduotuvių lentynose lengviau pastebėti sveikatai palankesnį produktą ir sveikiau maitintis.

Sveikesnis pasirinkimas

Simbolis „Rakto skylutė“ − Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintas valstybinis, nekomercinis, savanoriškai taikomas ženklas, padedantis vartotojams pasirinkti sveikesnei mitybai tinkamus produktus.

Simbolio „Rakto skylutė“ tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose mažiau įdėta cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

Ženklo naudojimo kontrolę atlieka Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Sveikesnės mitybos produktai žymimi „Rakto skylutės“ simboliu.

Mitybą reikia gerinti

Kodėl reikia gerinti produktų sudėtį? Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje atlikti gyventojų faktinės mitybos tyrimai rodo, kad gyventojų mityba jau daugelį metų skurdi, nesubalansuota ir nepalanki sveikatai. Žmonės suvartoja ypač daug sočiųjų riebalų, angliavandenių ir druskos, bet per mažai daržovių, viso grūdo duonos. Nesubalansuota mityba skatina širdies ir kraujagyslių ligas, vėžį, nutukimą, 2-jo tipo cukrinį diabetą. Vien širdies ir kraujagyslių ligos ir vėžys šalyje lemia tris ketvirtadalius visų Lietuvos gyventojų mirčių.

Taigi produktų ženklinimo „Rakto skylutės“ simboliu sistema – vienas iš būdų padėti gerinti gyventojų sveikatą, mitybą bei sudaryti galimybę atsirasti rinkoje daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų.

Produktų ženklinimo „Rakto skylutės“ simboliu sistema skirta gerinti gyventojų sveikatą, mitybą bei sudaryti galimybę atsirasti rinkoje daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų.

Turi atitikti kriterijus

Kaip paaiškino Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro (Kėdainių VSB) direktorė Danguolė Avižiuvienė, maisto gamintojai savo produktus gali savanoriškai ženklinti tarptautiniu simboliu „Rakto skylutė“, jei šie atitinka Sveikatos apsaugos ministro 2017 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. V-213 Dėl maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ nustatytus kriterijus.

„Šie kriterijai riboja produktuose gyvulinių riebalų, transriebalų, cukraus ir druskos kiekius bei nustato prievolę grūdų turintiems produktams turėti daugiau maistinių skaidulų bei viso grūdo komponentų. Taigi kriterijus atitinkantys ir „Rakto skylutės“ simboliu paženklinti produktai yra sveikesni“, – sakė D. Avižiuvienė.

Lietuvoje tokių produktų, kurie atitiktų „Rakto skylutės“ simboliu ženklinamiems produktams keliamus reikalavimus, šiuo metu yra 441.

Ieško gamintojų

Kadangi viena iš Kėdainių VSB užduočių – skatinti sveiką mitybą, biuras ieško šio ženklinimo kriterijus atitinkančių maisto produktų gamintojų Kėdainių rajone. Šiais metais 3 sveikatai palankesnius produktus, paskatinta biuro, „Rakto skylutės“ simboliu paženklino akcinė bendrovė „Krekenavos agrofirma“. Tai virti gaminiai vakuume Plėšoma kiauliena“, „Plėšoma jautiena“ ir „Plėšoma vištiena“, kuriuose yra mažiau druskos ir riebalų. Šie gaminiai priskirti produktų kategorijai, kuriai taikomi šie normatyvai: ne daugiau kaip 10 g riebalų ir ne daugiau kaip 2 arba 2,5 g druskos viename šimte gramų produkto.

Gamybos metu mėsa vakuuminėje pakuotėje apie 12 valandų verdama žemoje temperatūroje. Po šio proceso mėsa tampa labai minkšta, sultinga ir lengvai „suplėšoma“ atskiromis skaidulomis. „Suplėšytą“ mėsą galima panaudoti salotoms, picai, kaip įdarą blyneliams ar lavašo suktinukui, su makaronais ar kitu mėgstamu garnyru. Be to, norint pakepti šiuos aukščiausios rūšies mėsos gaminius namų orkaitėje, nereikia naudoti papildomų riebalų.

Įvertinti produktai su šamu

Sveikatai palankesnius produktus gamina mažoji bendrija „Piscator“, kuri 2018 metais „Rakto skylutės“ simboliu paženklino net 7 šamo ir užkandėlių su šamu produktus, dar 3 produktus su šamu sukūrė ir paženklino kartu su UAB „Baltijos delikatesai“.

Šiais metais Vainotiškių kaime prie Akademijos miestelio įsikūrusi MB „Piscator“ pagamino dar 4 sveikatai palankesnius produktus, kurie atitinka nustatytus sveikesnės mitybos produktų kriterijus ir buvo paženklinti „Rakto skylutės“ simboliu. Tai produktai „Šamas savose sultyse su džiovintais baravykais“, „Smulkinta afrikinio šamo mėsa, 100 proc.“, „Virtiniai su šamo ir moliūgų įdaru“ bei „Virtiniai su šamo ir rudųjų pievagrybių įdaru“. Šiuose produktuose sumažintas cukraus, druskos, riebalų kiekis.

Užkandėlių ir kitų produktų su šamu gamintojai MB „Piscator“ sveikesnę mitybą laiko savo prioritetu. „Skaičiuojame visų savo gaminių sudėtis ir registruojame tuos, kurie atitinka kriterijus. Pavyzdžiui, mūsų šamo sūdymas visada yra tik iki 3 proc. Kol kas visų kriterijų neatitinka tik gaminys „Šamo pana skumbrė“, – šypsosi MB „Piscator“ vadovė Justina Kočetova. – Tokius, sveikatai palankesnius, gaminius mes vertiname ir vartojame patys, pastebime jų atsiradimą rinkoje.“

Atveria rinkas

Rinkoje nuolat atsirandantys „Rakto skylutės“ simboliu pažymėti maisto produktai didina vartotojų ratą, maisto gamintojams atveria naujas rinkas užsienyje, ypač Skandinavijos šalyse.

Simbolis „Rakto skylutė“ yra Europos Sąjungoje registruotas prekių ženklas, kurį Švedijos Nacionalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) leido naudoti Lietuvoje. Juo žymimi maisto produktai Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Šiaurės Makedonijoje ir Lietuvoje.

Užs. Nr. 139