Refliuksas – nekontroliuojamas skrandžio turinio patekimas atgal į stemplę. Šiam normaliam fiziologiniam procesui nėra amžiaus ribų: jis gali pasireikšti ir kūdikiui, ir suaugusiam žmogui. Kai tai vargina dažnai arba pastebimas tam tikras nuoseklumas, pavyzdžiui, atsiranda naktį, suvalgius tam tikro maisto ar patiriant stresą – galima įtarti gastroezofaginio refliukso ligą (GERL). Kaip pranešime spaudai teigia „Camelia“ vaistininkas Mintautas Kamandulis, vėlyvą pavasarį ir vasarą įprastai padaugėja besiskundžiančių jo sukeltais negalavimais, kurių daugelis nepriskiria refliuksui.

Daugelis yra klaidingai įsitikinę, kad refliuksas sukelia tik deginimo jausmą krūtinkaulio srityje (rėmenį), nors jis dažnai pasireiškia kartumu burnoje ir nemaloniu skrandžio turinio pojūčiu gerklėje. Be to, yra ir kitų refliuksui būdingų simptomų, kuriuos išgirdę, žmonės nustemba. Tai – liežuvio apnašos, 2 savaites ar ilgiau besitęsiantis gerklės perštėjimas, sausas kosulys, krenkštimas, gumulo arba svetimkūnio jausmas gerklėje“, – sako M. Kamandulis.

Kodėl atsiranda refliuksas?

Vaistininkas įvardija pagrindines priežastis, dėl kurių silpnėja ar atsipalaiduoja stemplės raukas:

riebaus, rūkyto, aštraus ar ant žarijų kepto maisto vartojimas, ypač dideliais kiekiais;

daug rūgščių turinčio maisto vartojimas, pavyzdžiui citrusinių vaisių ar gazuotų gėrimų;

šokolado, kavos, mėtų, pipirmėčių ir kitų šios rūšies augalų sudėtyje turinčių produktų vartojimas;

alkoholio vartojimas;

rūkymas;

nutukimas ar antsvoris;

nėštumas;

tam tikri organizmo anatominiai pokyčiai, pavyzdžiui, išvaržos ar kt.

8 gydymo priemonės

M. Kamandulis sako, kad yra ne viena priemonė, kuri gali padėti jaučiantiems refliukso simptomus. Tereikia skirti laiko ir jas išbandyti.

Pasirūpinkite sveika ir subalansuota mityba bei užtikrinkite tinkamą režimą: valgykite mažesnėmis porcijomis ir dažniau. Taip apsaugosite skrandį nuo perpildymo, o kartu išvengsite ir maisto patekimo atgal į stemplę.

Likus mažiau nei dviem valandoms iki miego nevalgykite.

Atsisakykite produktų ir gėrimų, kurie skatina refliukso simptomus.

Meskite rūkyti.

Miegokite lovoje, kurios galvūgalis šiek tiek pakeltas – tai gerokai sumažina maisto turinio patekimo į stemplę tikimybę.

Nenešiokite liemenį ir pilvo sritį aptempiančių rūbų, nes jie skatina rėmens atsiradimą.

Jeigu turite antsvorio, imkitės veiksmų, kad jo atsikratytumėte.

Kai minėtos priemonės nepadeda ar nenorite laukti, kol simptomai palengvės, galite išmėginti natūralios kilmės priemones, pavyzdžiui, ramunėlių ir medetkų arbatą, vaistinius preparatus.

Jeigu refliukso simptomai tęsiasi ilgiau nei 2 savaites ar jų nepavyksta numalšinti su medicininėmis priemonėmis, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.

Negydomo refliukso grėsmės

Pasak M. Kamandulio, jeigu refliuksas kartojasi nuolatos, dirginama stemplė yra po truputį pažeidžiama ir ima randėti. Dėl to gali atsirasti jos susiaurėjimai ir su jais susiję rijimo sutrikimai, o ilgainiui – išsivystyti stemplės ar skrandžio vėžys.

„Be to, medicinos mokslininkai yra atradę ryšį tarp bronchinės astmos paūmėjimo ir refliukso. Kai rūgštus turinys patenka į stemplę ir nukeliauja iki ryklės, jo dalis taip pat patenka ir į trachėją, o iš ten į bronchus, kurie gali būti sudirginti. Jei taip nutinka, sukeliamas bronchų spazmas – astmos priepuolis. Todėl, suvaldžius refliuksą, dalis astmos priepuolių išnyksta“, – aiškina vaistininkas.

M. Kamandulis priduria, kad dėl naktį varginančio refliukso blogėja miego kokybė, didėja nervų sistemos dirglumas, atsiranda miego trūkumas ir nuovargio jausmas.