Subalansuota mityba – vienas iš svarbiausių kokybiško gyvenimo ir geros savijautos faktorių. Kartais net ir propaguojant visavertę mitybą, pavalgius kamuoja neigiamos sveikatos reakcijos: pilvo pūtimas, galvos skausmas, odos bėrimas, nuovargis ar svorio pokyčiai. Dažna to priežastis gali būti maisto produktų netoleravimas. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytoja Indrė Stukienė pristato dažniausiai netoleruojamus maisto produktus.

Netoleravimas ar alergija?

Maisto netoleravimas dažnai gali būti painiojamas su alergija. Alergija tam tikriems maisto produktams apima organizmo imuninės sistemos atsaką, tad simptomai pasireiškia gana greitai, nuo kelių minučių iki kelių valandų. 

„Tuo tarpu specifinio maisto netoleruojantis asmuo negali tinkamai virškinti tam tikros maistinės medžiagos. Taip neretai atsitinka dėl to, kad jiems trūksta fermentų, sergant lėtinėmis ligomis (Celiakija, Krono liga, Opiniu kolitu), esant disbakteriozei, virškinimo sutrikimams, besaikiam alkoholio vartojimui ar vartojant tam tikrus medikamentus“, – sako medikė.

Dažniausi maisto netoleravimo simptomai: pilvo pūtimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, odos bėrimai, sąnarių skausmai, galvos skausmai ir lėtinis nuovargis“, – sako I. Stukienė

Dažniausiai netoleruojami produktai

Pieno produktai

Laktozė yra cukrus, randamas pieno produktuose. Laktozę organizme skaido fermentas, vadinamas laktaze, kuris būtinas, kad pastaroji būtų tinkamai skaidoma ir pasisavinama. Laktozės netoleravimą sukelia laktazės fermentų trūkumas, dėl kurio atsiranda jau minėti virškinimo sutrikimai ir kitos sveikatos problemos.

Naujausių tyrimų duomenimis nustatyta, jog net trečdalis Lietuvos gyventojų netoleruoja šios produktų grupės.

Kviečiai

Kviečiuose yra baltymas vadinamas glitimu. Jo netoleravimas pasireiškia pilvo, sąnarių skausmais, nuolatiniu nuovargiu, pykinimu ir pilvo pūtimu.

Fruktozė

Tai yra cukrus, esantis vaisiuose, daržovėse ir meduje. Fruktozės netoleravimas gali atsirasti dėl fermentų trūkumo, nors tai pasitaiko retai. Tuo tarpu fruktozės malabsorbcija, kai organizmui trūksta baltymo, leidžiančio absorbuoti cukrų iš žarnyno, yra kur kas dažnesnė.

Kiaušiniai

Netoleruojant kiaušinių, organizmas gali reaguoti į baltyminę medžiagą, esančią kiaušinio baltyme, trynyje arba abiejose produkto dalyse. Tokiu atveju gali pasireikšti nemalonių virškinimo trakto simptomų, lydimų galvos skausmų, migrenos, odos bėrimų, nuovargio ir sąnarių skausmų.

Riešutai

Riešutų netoleravimo simptomai pasirodo tik po tam tikro laiko, tuo tarpu alergijos atveju simptomai juntami vos pavartojus alergeno. Riešutų netoleravimo simptomai pasireiškia egzema, dermatitu, ypač aplink akis, taip pat ir žarnyno problemomis.

Mielės

Tai yra gyvas grybelis, naudojamas daugelio maisto produktų gamyboje (gaiviųjų gėrimų, kepinių, alkoholinių gėrimų ir kt.).

Kaip atpažinti ir gydyti?

Pasak medikės, pirmas žingsnis gydant maisto produktų netoleravimą yra tiksliai išsiaiškinti, kokių maisto produktų ar jų sudedamųjų dalių pacientas netoleruoja.

„Yra du būdai tai atlikti – eliminacinė dieta arba maisto produktų netoleravimo tyrimai. Eliminacinė dieta reikalauja daugiau pastangų, nuoseklumo ir žinių. Tuo tarpu laboratoriniai tyrimai leidžia be didesnių iššūkių sužinoti, ar tam tikrą maisto produktų sudedamąją dalį organizmas toleruoja“, – sako I. Stukienė.

Parengta pagal pranešimą spaudai

Titulinė nuotrauka: Net trečdalis Lietuvos gyventojų netoleruoja pieno produktų.

Panašios naujienos