Dėl savo naudos sveikatai ir paruošimo būdų įvairovės brokoliai – viena vertingiausių daržovių, rašoma pranešime spaudai.

Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gyd. dietologės dr. Editos Gavelienės, brokoliuose gausu skaidulų, geležies, vitaminų A, C, K ir kitų vitaminų bei mineralų. Tiesa, brokoliai ne tik maistingi, bet ir lengvai paruošiami. Užtenka vos keletą minučių juos pavirti garuose ir turėsite puikų garnyrą prie karštų patiekalų.

Išraiškingo skonio daržovė

Anot E. Gavelienės, nors ne visi mėgsta išraiškingą brokolių skonį, tačiau tai – maistinga, mažai kalorijų turinti ir sveikatai palanki daržovė.

Gydytoja primena, kad gaminant patiekalus iš brokolių vertėtų naudoti ne tik jų žiedinę dalį, bet ir patį stiebą.

„Brokolis – vienas tų produktų, kuris turėtų rasti vietą kasdienės mitybos racione. Iš tiesų visos tamsiai žalios spalvos daržovės pasižymi ypatinga nauda žmogaus organizmui. Jos – turtingos mikroelementų, pavyzdžiui, geležies ir pačių įvairiausių vitaminų. Kalbant apie brokolius, juose gausu vitaminų C, A ir K, kalio, fosforo, seleno, taip pat – skaidulų ir folatų, kurie reikalingi nėščiosioms bei maitinančioms mamoms“, – brokolių naudą vardija E. Gavelienė.

Gydytoja priduria, kad brokoliai pasižymi ir išskirtinėmis savybėmis: „Jie priklauso vadinamųjų kryžmažiedžių daržovių šeimai, taigi, yra turtingi medžiagų, prevenciškai apsaugančių nuo vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto. Dėl to šią daržovę tiesiog būtina įtraukti į kasdienės mitybos racioną.“

Geriausias būdas apdoroti brokolius – garinimas

Brokolius, kaip ir daugumą daržovių, galima valgyti tiek žalius, tiek termiškai apdorotus. Visgi svarbu jų neperkepti ar nepervirti, kad daržovėje išliktų kuo daugiau naudingų medžiagų.

„Geriausia juos kelias minutes apvirti garuose ar kelias sekundes nuplikyti karštu vandeniu, kol jie šiek tiek suminkštės. Kuo trumpesnis šilumos poveikis produktui, tuo labiau jame išsaugomi vandenyje tirpūs vitaminai, – sako E. Gavelienė. – Brokoliai puikiai tiks gardinant sriubas, daržovių troškinius, salotas ar valgant kaip garnyrą prie mėsos, žuvies. Juos galima valgyti ir žalius, ši daržovė puikiai tinka glotnučiams ar tiesiog kaip traškus užkandis. Šviežios daržovės visuomet palankiausios sveikatai, todėl pavasaris tinkamas metas mėgautis įvairiaspalvėmis salotomis.“

Gydytoja primena, kad gaminant patiekalus iš brokolių vertėtų naudoti ne tik jų žiedinę dalį, bet ir patį stiebą: „Nors ši daržovės dalis yra kiek kietesnė, tačiau joje slypi dalis vertingų medžiagų. Brokolio stiebą puikiai panaudosite virdami daržovių sultinį, ruošdami karį ar makaronus.“