Statistikos departamentui ir Sveikatos apsaugos ministerijai peržiūrėjus COVID-19 statistiką, paaiškėjo, kad šiuo metu Lietuvoje sergančių asmenų skaičius yra daug mažesnis. Vasario 11 dieną atnaujinti duomenys parodė pokytį nuo 62 586 ligos atvejų iki 11 096. Kėdainiuose formaliai sergančiųjų sumažėjo nuo 1 164 iki realiai sergančių 138, rodė vasario 11 dieną Statistikos departamento pateikti nauji duomenys.

Kodėl sumažėjo

Nuo vasario 11 dienos pasikeitė COVID-19 statistikos pateikimo metodika visuomenei. Kaip pranešė Statistikos departamentas, COVID-19 pandemijos statistika nuo šiol rengiama iš pirminio duomenų šaltinio – e. sveikatos sistemos (ESPBI IS). Be to, sergančiųjų skaičius išskirtas į deklaruotą ir statistinį skaičius.

Deklaruotas sergantysis – tai asmuo, kuriam buvo patvirtintas ligos atvejis, bet ligos kortelė dar neuždaryta, ligos pabaiga nepatvirtinta gydytojo. Tarp deklaruotų sergančiųjų gali būti atvejų, kai asmuo jau nebeserga aktyvia COVID-19 ligos forma, bet šeimos gydytojas nėra patvirtinęs ligos pabaigos dėl įvairių priežasčių. Statistinis sergantysis – tai asmuo, kuriam liga buvo patvirtinta per pastarąsias 28 dienas. Statistinis skaičius yra mažesnis būtent dėl tos priežasties, kad pasveikusiais jie pripažįstami po 28 dienų, net jei e. sveikatoje įrašo apie pasveikimą nėra.

Remiantis tuo, Kėdainių rajono savivaldybėje ketvirtadienį statistinis sergančiųjų skaičius buvo 138, o deklaruotas – 1 1 64.

Sprendimams dėl karantino įtakos neturi

Pasak Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, tai, kad buvo išsiaiškinta, jog nemaža dalis šiuo metu vis dar sergančiais formaliai laikytų gyventojų iš tiesų jau yra pasveikę, neturi jokios įtakos sprendimams dėl karantino priemonių. Vyriausybės sprendimų pagrindą lemia užsikrėtimų atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų. „Mes sutarėme, kad akcentuosime, jog šio karantino plano režimo priemonių keitimas yra atvejų skaičiaus pokytis. Jis pas mus yra tikrai tikslus ir eina iš pirminių šaltinių“, – vakar citavo ministrą ELTA.

Pasak jo, tinkamai valdomas yra ir kitas karantino režimo įvedimui ar jo atlaisvinimui svarbus statistinis dėmuo – teigiamų testų procentas nuo visų atliktų testų.

Peržiūrėti mirčių duomenys

Vasario 11 dieną taip pat atnaujinti ir mirusiųjų nuo koronaviruso duomenys. Kaip rašoma Statistikos departamento pranešime, su COVID-19 liga susijusių mirčių rodikliai pateikti pagal tris skirtingus apibrėžimus.

Pirmasis rodiklis parodo mirusių asmenų, kurių mirties liudijime gydytojai kaip pagrindinę mirties priežastį nurodė COVID-19 ligą, skaičių. Antrasis rodiklis papildomai apima ir kitus mirties atvejus, kuriuose pagrindinė, tiesioginė, tarpinė mirties priežastys ar kita svarbi patologinė būklė gydytojų buvo nurodyta COVID-19 liga arba koronavirusas. Trečiasis rodiklis mirties aspektą leidžia vertinti plačiau, kaip rekomenduoja PSO, jis aprėpia beveik visus atvejus, kuomet asmuo mirė turėdamas ne senesnį nei keturių savaičių teigiamą diagnostinio tyrimo atsakymą. Statistikos departamentas taip pat atkreipia dėmesį, kad išorinės mirties priežastys neįskaičiuojamos.

Tad vasario 11 dieną atnaujintais duomenimis, iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nuo COVID-19 ligos mirusių žmonių skaičius sudarė 3 013; mirusiųjų, kai COVID-19 liga pažymėta kaip tarpinė priežastis, skaičius sudarė 5 192; o mirusiųjų, turint ne senesnį nei keturių savaičių teigiamą diagnostinio tyrimo atsakymą, skaičius – 5 840. Kėdainiuose vakar mirčių duomenys pasiskirstė taip: iš viso nuo COVID-19 ligos mirė 60 žmonių (pagrindinė mirties priežastis – COVID-19 liga); mirusiųjų, kai COVID-19 liga pažymėta kaip tarpinė priežastis, buvo 96; o mirusiųjų, turint ne senesnį nei keturių savaičių teigiamą diagnostinio tyrimo atsakymą, skaičius buvo 115.

Vasario 12 dienos COVID-19 duomenys Kėdainių rajono savivaldybėje:

Praėjusią parą patvirtinta naujų atvejų: 9 (Lietuvoje: 468)

Šiuo metu serga: 135, deklaruota: 1 160 (Lietuvoje atitinkamai: 10 701 ir 61 682)

Pasveiko: 2 950, deklaruota: 1925 (Lietuvoje atitinkamai: 172 736 ir 121 755)

COVID-19 ligos atvejai: 3 218 (Lietuvoje: 189 665)

Nauji atvejai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų: 239 (Lietuvoje: 288),

Teigiamų tyrimų dalis per paskutines 7 dienas: 9,5 proc. (Lietuvoje: 8 proc.)

Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 55 (Lietuvoje: 3 543)

Mirtys, kai pagrindinė priežastis COVID-19: iš viso 60 (Lietuvoje: 3 038)

Mirtys, susijusios su COVID-19 (pagal antrąjį ir trečiąjį mirčių apibrėžimus): iš viso 116 (Lietuvoje: 5 879)

Naujų atvejų pokytis, palyginti su praėjusia  savaite: –17,9 proc. (Lietuvoje: –23,9 proc.)

Iš viso paskiepyta pirma vakcinos doze: 1 365 (Lietuvoje: 90 963)

Iš viso paskiepyta antra vakcinos doze: 1 138 (Lietuvoje: 53 246)

Sunaudotas vakcinos dozių skaičius: 2 503 (Lietuvoje: 144 209)

Galimai imunitetą turinčių asmenų dalis: 9,0 proc. (Lietuvoje: 8,50 proc.)

Kur rasti visą informaciją

Nuo vasario 11 d. Statistikos departamento švieslentėse skelbiama operatyvi praėjusios paros ataskaita papildyta detalesne statistika, duomenys pateikiami įvairiais pjūviais. Didžioji duomenų dalis imama iš pirminio šaltinio – e. sveikatos sistemos (ESPBI IS). Keturis rodiklius Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) Lietuvos statistikos departamentui pateiks iš savo valdomos Užkrečiamų ligų, galinčių išplisti ir kelti grėsmę, stebėsenos ir kontrolės informacinės sistemos.

Šie duomenys atnaujinami ir skelbiami kasdien 9.30 Oficialiosios statistikos portale. Vizualiai duomenys pateikiami švieslentėse.

Parengta pagal Statistikos departamento, ELTOS (ELTA) inf.