Operacija yra iššūkis organizmui, todėl tam reikia tinkamai pasiruošti. Dažnai šiuo sudėtingu laikotarpiu pacientą lydi jo artimieji. Pranešime spaudai chirurgas dalijasi patarimais, kaip šeimos nariai gali padėti pasiruošti operacijai ir kuo sparčiau atsigauti po jos.

„Nesvarbu, kokia operacija laukia. Ar operuojama dėl onkologinės kilmės, ar bendrosios chirurgijos patologijos, kaip pilvo sienos išvaržos – visada svarbiausia yra komanda, kurią sudaro pacientas, gydytojas ir paciento šeima.

Jei prieš operaciją ligonis yra prašomas laikytis tam tikros dietos, fizinio aktyvumo režimo, atsisakyti žalingų įpročių, jam tai kur kas geriau daryti sekasi turint šeimos palaikymą. Vertinga gydytojo rekomendacijų laikytis drauge, motyvuojant vienam kitą“, – komentuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų Chirurgijos klinikos abdominalinės chirurgijos gydytojas Justas Žilinskas.

Prieš operaciją –
visavertė mityba ir fizinis aktyvumas

Pasak pilvo chirurgo, prieš operaciją pacientams labai svarbu būti fiziškai aktyvesniems – tris kartus per savaitę būti kiek aktyvesniems, nepamiršti nueiti per dieną rekomenduojamą žingsnių normą, t. y. 10 tūkst. žingsnių.

Pasak chirurgo J. Žilinsko, tarp klaidingų įsitikinimų, atėjusių iš senų laikų, – ir toks, kad prieš operaciją reikia nevalgyti kelias dienas ir tokiu būdu išsivalyti žarnyną.

„Paskatinti pacientą pajudėti gali šeimos nariai kartu su juo vaikščiodami ar užsiimdami kita veikla, kurią leidžia jo sveikatos būklė. Taip pat šeimos nariai gali pasirūpinti sergančiojo visaverte mityba, kad jis gautų visas reikiamas maistines medžiagas. O esant poreikiui, kai pacientas nesuvalgo pakankamo maisto kiekio ir jam įtariamas ar nustatomas mitybos nepakankamumas, mitybą reikėtų praturtinti medicininės paskirties gėrimais, kuriuose yra baltymų, angliavandenių, riebalų, omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų, skaidulinių ir mineralinių medžiagų. Būtent baltymų – statybinės medžiagos – labiausiai reikia šiuo laikotarpiu“, – pataria chirurgas J. Žilinskas.

Mitybos nepakankamumą parodo normos ribos nesiekiantis kūno masės indeksas (KMI) ir kūno svorio sumažėjimas per trumpą laikotarpį.

„Priešoperacinio pasiruošimo tikslas – sklandus pooperacinis laikotarpis, kuris pacientui leistų sparčiau grįžti į normalų gyvenimą. Ne mažiau svarbu ir tai, kad tiek pacientas, tiek jo artimieji žinotų, dėl kokios operacijos atvyksta, kiek laiko bus operuojama, kiek laiko gulės ligoninėje, ar operuos tą pačią, ar kitą dieną.

Visa tai svarbu, kad kuo mažiau jaudintųsi tiek šeima, tiek pacientas. Kai žino, ko tikėtis, tada pacientai patiria mažiau streso, o mažesnis jo lygis irgi prisideda prie to, kad jis greičiau ir geriau sveiksta“, – atkreipia dėmesį pilvo chirurgas.   

Tarp didžiausių klaidų – badavimas

Pasak chirurgo J. Žilinsko, tarp klaidingų įsitikinimų, atėjusių iš senų laikų, – ir toks, kad prieš operaciją reikia nevalgyti kelias dienas ir tokiu būdu išsivalyti žarnyną.

„Jeigu chirurgas mano, kad reikės valyti žarnyną, tuomet jis pacientą į ligoninę paguldo iš vakaro prieš operaciją ir paruošia žarnyną. Pačiam pacientui savavališkai badauti tikrai nereikia, nes badavimas prieš operaciją yra netgi žalingas. Atvirkščiai – yra linkstama prie to, kad reikia stengtis, jog pacientas nebūtų išsekęs, tinkamai maitintųsi pagal savo sveikatos būklę“, – pažymi jis. 

Pilvo chirurgas sako, kad likus dviem valandoms iki operacijos ryte pacientui įprastai skiriamas specialus gėrimas, praturtintas angliavandeniais: kad organizmas nebadautų ir nepatirtų streso.

„Jei operacija numatoma 8 val. ryto, tokio gėrimo skiriame išgerti vakare prieš operaciją, 22 val., ir ryte 5–6 val., nes iki operacijos dvi valandas nebegalima vartoti skysčių. Jei operacija numatyta popiet, visada pacientui rekomenduoju prieš atvykstant į ligoninę ryte išgerti bent arbatos su cukrumi, kad organizmas patirtų kuo mažiau streso“, – aiškina chirurgas J. Žilinskas.

Anot jo, tos pačios taisyklės galioja ir po operacijos – reikia kuo anksčiau atsistoti ir pajudėti bei išgerti vandens. Tiesa, viskas priklauso nuo operacijos pobūdžio ir chirurgo rekomendacijų konkrečiu atveju.