Vasario 1 dieną, šeštadienį, žiemos maudynių mėgėjai ners į Nevėžį maudykloje prie Justinavos sodų, kėdainiečiams žinomą, kaip prie buvusio Chemijos gamyklos profilaktoriumo. Dalyviai 11 valandą rinksis į Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biurą (Budrio g. 7), kur ir prasidės renginys „Kėdainių ruoniai – 2020“. O po maudynių upėje „ruonius“ priims „Aušros“ mokyklos baseinas.

Daugiau kaip trisdešimt metų iš eilės Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyrius, glaudžiai bendradarbiaudamas su Kėdainių sveikuolių klubu, Kėdainių Visuomenės sveikatos biuru, savaitę prieš pagrindines ruonių maudynes Palangoje, kurias organizuoja Lietuvos sveikuolių sąjunga, kviečia kėdainiečius į ruonių maudynes Kėdainiuose.

Pradžia – profilaktoriume

Apie „ruonių“ judėjimą Kėdainiuose papasakojo vienas iš žiemos maudynių iniciatorių ir organizatorių – Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojas Gediminas Misius.

Pradžia buvo maudynės Nevėžio upėje prie tuometinės Chemijos gamyklos profilaktoriumo.

Chemikai leisdavo pasinaudoti profilaktoriumo patalpomis persirengimui, laisvalaikiui ruonių šventėje praleidimui. Mankšta ir lengvas bėgimas vykdavo Babėnų šile.

Vienais metais Kėdainių ruoniai maudėsi prie Skongalio užtvankos, startavome prie profilaktoriumo, meditacinis bėgimas vyko J. Basanavičiaus gatve iki Skongalio užtvankos, o persirengimas po maudynių vyko tuometinio Cukraus fabriko bendrabučio (S. Jaugelio Telegos g.) fojė.

Vėliau ilgus metus Kėdainių sveikuoliai turėjo savo susirinkimo vietą M. Daukšos mokykloje, kur „ruoniais“ nuoširdžiai rūpindavosi tuometinis mokyklos vadovas Linas Butkus, socialinė pedagogė Marija Misienė, čia prasidėdavo ruonių maudynių šventės, meditacinis bėgimas vykdavo per Babėnų šilą vykdavo kiti sveikuoliški renginiai, savo atsinešto sveikuoliško maisto degustacijos, paskaitos, dalyvaudavo svečiai iš Lietuvos sveikuolių sąjungos.

Gelbėtojų pagalbos šiemet neprireiks

Eketes kirsdavome patys naudodami kirvius, laužtuvus, kitas priemones. Vėliau eketes padėdavo paruošti dziudo treneris Arimantas Pocevičius.

Pastaraisiais metais mums eketės paruošimui nuoširdžiai talkindavo Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos kolektyvo darbuotojai. Šiais metai, manome, jau tikrai nereikės tuo rūpintis, nes žiema šiemet tikrai ne žiema, tik žiemos laikotarpis. Teko ruoniams šokti ir ne kartą į eketę Nevėžio upėje šalia profilaktoriumo ir prie minus 15 laipsnių.

Ištikimiausi dalyviai

Jau daugelį metų aktyvūs šios šventės dalyviai ne tik Kėdainių sveikuolių klubo nariai, bet ir miestiečiai, kaimo seniūnijų bendruomenių (Labūnavos, Pelėdnagių, Beržų, Dotnuvos, Sirutiškio ir kt.) neabejingi sveikatinimui, grūdinimuisi gyventojai.

Daugiau nei du dešimtmečius Kėdainių ruonių maudynėse dalyvauja Dotnuvos pagrindinės mokyklos moksleiviai su mokyklos direktoriumi Rimantu Urbonavičiumi priešakyje, kuris dažnai praveda taip reikalingas sveikuoliškas mankštas.

Neįsivaizduojame ruonių maudynių Kėdainiuose be Visuomenės sveikatos biuro. Pastarąjį gerą dešimtmetį Kėdainių ruonių maudynės vyksta glaudžiai bendradarbiaujant su Kėdainių Visuomenės sveikatos biuru, kuriame esame labai šiltai priimami, biuro vadovė Danguolė Avižiuvienė, biuro darbuotojai suteikia patalpas, veda labai įdomias ir naudingas paskaitas, kur pakviečiami sveiko gyvenimo būdo propaguotojai, lektoriai.

Čia turime puikias sąlygas prie apskrito stalo pasivaišinti savais suneštais „lauknešėliais“, sveikuoliška arbata, skania koše ir kitais sveikuoliškais gardėsiais. Kasmet ruonių šventėje dalyvaujantys sveikuoliai pagerbiami Kėdainių rajono savivaldybės įsteigtais atminimo medaliais, Visuomenės sveikatos biuro atitinkamais suvenyrais. Vis daugiau atsiranda norinčių ir pirmą kartą išbandyti save eketėje dalyvaujant Kėdainių ruonių šventėje. Malonu, kad gretos vis didėja. Kartai maudynėse dalyvauja per 50–60 ir daugiau dalyvių.