Sausio 31 dieną Kėdainių rajone darbą pradėjo nauja klasterinė medikų komanda, kuri sunkius pacientus gabens tiesiai į Kauno klinikas. Tądien Pelėdnagiuose įsikūrė ir pirmųjų iškvietimų laukė Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos medikų ekipažas. Šioje klasterinėje brigadoje dirbs ir kėdainiečiai medikai.

Aplenkiant rajonų ligonines

Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus Nerijaus Mikelionio teigimu, nuo 2019 metų rugsėjo 1 dienos Valstybinė ligonių kasa įstaigoms, turinčioms greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerines, finansuoja papildomas brigadas, kurios skirtos aptarnauti klasteriniams pacientams. Šia paslauga siekiama maksimaliai priartinti  paslaugas regionų gyventojams.

„Tai – pacientai, patyrę miokardo infarktą, insultą arba daugybines traumas. Todėl šios brigados įkurtos tam, kad kaip įmanoma greičiau tokį ligonį tiesiai atgabentų į klasterio centrą – Kauno klinikas, aplenkiant tarpinius taškus – rajonų ligonines. Negaištant laiko ir kaip įmanoma greičiau suteikiant būtiną medicininę pagalbą“, – sakė N. Mikelionis.

Pelėdnagiuose įsikūrė Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties pastotė.

Padės rajono kolegoms

Pasak įstaigos vadovo, Pelėdnagiai pasirinkti kaip labai strategiškai patogi vieta. Iš pastotės puikus išvažiavimas į visą Kėdainių kraštą, taip pat GMP brigadai lengva pasiekti automagistralę „Kaunas–Klaipėda“, tarptautinį kelią „Via Baltica“, tuos karštuosius taškus, kuriuose dažnai įvyksta skaudūs autoįvykiai, bei kaimyninius Jonavos ir Raseinių rajonus.

„Norime net tik priartinti paslaugas prie pacientų, bet ir padėti kolegoms iš Kėdainių. Kai kėdainiečiams bus didelis darbo krūvis, tuomet klasterinė brigada gali važiuoti ir į paprastą iškvietimą. Manau, tai bus gera paspirtis tiek Kėdainių rajono gyventojams, tiek klasteriniams pacientams, kuriems būtinai reikia kaip galima greičiau patekti į klasterio centrą“, – kalbėjo N Mikelionis.

Greitosios pagalbos automobilis pilnai pritaikytas sunkios būklės pacientams.

Dirba ir kėdainiečiai

Pelėdnagių pastotėje kasdien visą parą budi viena GMP brigada. Trijų žmonių komandą sudaro vairuotojas paramedikas ir du medikai. Ekipažo sudėtis gali būti įvairi – slaugos specialistas, skubios pagalbos slaugos paramedikas, gydytojas.

„Brigadą sudaro trijų žmonių grupė, kurios aukšto lygio medikų komplektacija gali būti įvairi“, – sakė N. Mikelionis.

GMP ekipaže dirbantys ir kėdainiečiai, ir kauniečiai medikai, yra Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai.

Pirmąją darbo dieną Kėdainiuose budėjo klasterinė kauniečių medikų brigada (iš kairės) – slaugytoja Diana Vaičienė, paramedikas Vitalijus Paulauskas ir gydytoja Anelė Ellikienė.

Būtiniausi dalykai

Į iškvietimus klasterinė GMP skuba moderniu automobiliu, kuriame – visa būtiniausia medicininė reanimacinė įranga ir vaistai, reikalingi norint suteikti skubią pagalbą namuose ar gatvėje.

„Pranešimus gausime tiesiai iš Kauno miesto greitosios pagalbos stoties dispečerinės. Esant reikalui, aptarnausime ir aplinkinius rajonus. Stengsimės pacientus vežti tiesiai į Kauno klinikas, kur greičiausiai suteikiama pagalba insultų, infarktų, daugybinių traumų atvejais“, – sakė slaugytoja Diana Vaičienė.

GMP brigados poilsio zona.

Kad greičiau patektų

Vairuotojo paramediko Vitalijaus Paulausko teigimu, teikiant skubią pagalbą kelios minutės be tarpinių stotelių yra labai svarbios, nes pacientas greičiau patenka į klasterinį centrą.

„Kaip skubiai nuvyksime, priklauso nuo vairavimo sąlygų. Ne visada vairuotojai pastebi ir pasitraukia iš kelio, dažnai į kelkraštį pasuka paskutinę minutę“, – sakė paramedikas V. Paulauskas

Esant būtinybei

Gydytoja Anelė Ellikienė pabrėžė, kad ištikus insultui ar infaktui laikas yra pats svarbiausias dalykas.

„Gydytojai mėgsta sakyti, kad  insulto atveju smegenys yra labai greitai, kiekvieną minutę, o infarkto atveju yra širdis. Todėl esant tokioms būklėms, stengiamės pacientą nuvežti ten, kur jam bus pritaikytas geriausias gydymas. Žinoma, jeigu tokių sunkių bėdų nėra, puikiai pagalbą suteikia ir rajoninės ligoninės, todėl, jeigu reikės, pacientus vešime ir į jas. Tikrai nereikia galvoti, kad rajonuose dirbančios GMP negalėjo jums pagelbėti. Savivaldybių gydymo įstaigose dirba puikūs gydytojai. Tačiau insultas ar infarktas yra tos būklės, kai reikia skubiai vežti į didžiąsias šalies ligonines“, – kalbėjo A. Ellikienė.

Pasak gydytojos, Kėdainiuose visada puikiai dirbo rajono GMP ir tik, esant būtinybei, atvažiuodavo kauniečiai medikai, kurie perimdavo pacientus ir veždavo juos Kauną.

Medikai apžiūrėjo naujas patalpas.

Panašios naujienos