Penkiems balsavus „pažeidė“, trims – „nepažeidė“, meras liko nepažeidęs politiko etikos kodekso. Rajono valdančiųjų sukurtas ir patvirtintas savivaldybės tarybos veiklos reglamentas išgelbėjo mero reputaciją Etikos komisijai svarstant jo elgesį tarybos posėdyje.

Antrą kartą Kėdainių rajono savivaldybės Etikos komisija atliko tyrimą, dėl opozicijos manymu, netinkamo mero Valentino Tamulio elgesio vedant rajono savivaldybės tarybos posėdį, pažeidžiančio kitų tarybos narių teises ir tarybos veiklos reglamentą.

Meras kaltino reglamentą

Buvo tiriamas atvejis, kai praėjusių metų lapkričio 20 dieną Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo sprendžiami atstovavimo Kėdainiams Kauno regiono plėtros taryboje klausimai. Tarybos nariams iš anksto buvo pateiktas sprendimo projektas su vicemero Pauliaus Aukštikalnio kandidatūra. Tačiau posėdyje netikėtai buvo patvirtinta Indrė Fiodorova.

Etikos komisijai V. Tamulis tvirtino, kad posėdį, kaip ir visus kitus, vedęs vadovaudamasis reglamentu, o kitų kandidatūrų į Kauno regiono plėtros tarybą iš savivaldybės tarybos komitetų pasiūlymų nebuvę gavęs, todėl ir neteikęs ir „specialiai pažeidinėti reglamento nesistengia“.

Meras kaltino praėjusių metų liepą valdančiųjų pakeisto reglamento trūkumus, dėl kurių, anot jo, ir kylantys nesusipratimai tarp jo ir opozicijos.

„Noriu priminti, gerbiamas mere, kad priimant dabar veikiantį reglamentą, mūsų – liberalų – frakcija balsavo „prieš“, – priminė Etikos komisijos pirmininkas Saulius Sinickis, apgailestavęs, kad nebuvę atsižvelgta į jų pastabas ir pasiūlymus.

Meras tik skaičiavo

„Posėdyje jūs pasakėte, kad galėsime Indrei Fiodorovai užduoti klausimus, – merui lapkričio 20 dienos tarybos posėdžio eigą priminė Etikos komisijos narė Virginija Baltraitienė. – Tačiau po to iškart perėjote prie balsavimo, o I. Fiodorovai žodžio nesuteikėte. Tarybos nariai neturėjo galimybės paklausti kandidatės. Manau, kad tai buvo didžiausias reglamento pažeidimas, kai tarybos nariai negalėjo pasinaudoti įstatymo jiems suteikiama teise“, – sakė V. Baltraitienė.

Atsakydamas meras tikino, jog „visa tai buvo padaryta“ neva skaičiuojant tarybos narių pasisakymus, paklausimus ar replikas svarstomu klausimu.

Kaip atsirado I. Fiodorovos kandidatūra

Kieno idėja buvusi tarybos posėdžio metu pakeisti kandidatą ir pasiūlyti I. Fiodorovą bei kodėl tarybos nariams nebuvo pranešta iš anksto, mero klausė Etikos komisijos narys Algimantas Kižauskas.

V. Tamuliui teko prisipažinti apie kandidatūros pakeitimą žinojus jau prieš posėdį, bet kodėl neinformavo kitų tarybos narių, liko neaišku.

V. Baltraitienė: „Manau, kad tai buvo didžiausias reglamento pažeidimas, kai tarybos nariai negalėjo pasinaudoti įstatymo jiems suteikiama teise.“ (lrt.lt nuotr.)

V. Baltraitienė paklausė V. Tamulio, ar ir bet kurią kitą kandidatūrą būtų teikęs balsavimui be diskusijų ir kodėl neatidėjo sprendimo priėmimo kitam posėdžiui? V. Tamulis neslėpė, kad prieš posėdį jau žinojo, kad P. Aukštikalnis atsiims kandidatūrą ir paskambinęs „darbiečiams“ dėl kandidatūros. Jie pasiūlę I. Fiodorovą.

Ar meras žino apie procedūras?

„Ar, gerbiamas mere, žinote, kad yra visa sprendimo projekto rengimo, keitimo, pateikimo tarybai procedūra?“ – klausė S. Sinickis.

S. Sinickis: „Ar meras eina į tarybos posėdį nesusipažinęs su komitetų išvadomis ir sprendimais?“ 

„Taip, viską žinau, – gynėsi meras. – Jūs gaudote mane „ant žodžių“, vietoj to, kad iš esmės klaustumėte.“

„Ar jūs manote, kad kandidatūros pakeitimas iš anksto paruoštame ir pagal visas procedūras pateiktame sprendimo projekte nėra esminis pakeitimas?“ – neatlyžo Etikos komisijos pirmininkas.

Ką nutylėjo meras

Etikos komisijos posėdžio metu paaiškėjo ir tai, kad meras taryboje nutylėjo apie Kaimo reikalų ir aplinkosaugos komiteto pasiūlytą Suliaus Grinkevičiaus kandidatūrą į Kauno regiono plėtros tarybą.

„Ar nemanote, kad, neteikdamas šio komiteto siūlymo svarstymui tarybos posėdyje, jūs pažeidėte teisingumo principą?“ – V. Tamulio klausė V. Samaitienė.

„Ar nemanote, kad neteikdamas šio komiteto siūlymo svarstymui tarybos posėdyje, jūs pažeidėte teisingumo principą?“ – V. Tamulio klausė Etikos komisijos narė, visuomenės atstovė Vilma Samaitienė.

Meras tvirtino negavęs iš komiteto tokio pasiūlymo.

„Ar jūs einate į tarybos posėdį nesusipažinęs su komitetų išvadomis ir sprendimais?“ – stebėjosi S. Sinickis.

„Aš žinau, kas komitetuose yra sprendžiama“, – tvirtino V. Tamulis, gindamasis negavęs iš Kaimo reikalų ir aplinkosaugos komiteto pasiūlymo.

Kaip savivaldybėje keliauja dokumentai

Išgirdęs apie neva mero nepasiekusį Kaimo ir aplinkosaugos komiteto sprendimą, pasipiktino to komiteto pirmininkas, Etikos komisijos narys A. Kižauskas. „Kaip ir per kokias sekretores iki jūsų keliauja dokumentai? – paaiškinimo pareikalavo jis. – Susitvarkykite savo administracinį aparatą, kad gautumėte visus dokumentus.“

„Kaip ir per kokias sekretores iki jūsų keliauja dokumentai?“ – mero paaiškinimo pareikalavo A. Kižauskas.

Čia pat V. Tamulis prasitarė žinąs, kas vyksta komitetuose, ir girdėjęs apie sprendimą siūlyti S. Grinkevičiaus kandidatūrą. Tačiau vis tiek, pasak jo, negavęs raštiškai.

Kas išrinko merą

Posėdyje dalyvavusi pareiškėja, tarybos narė Adelė Štelmokienė sakė mananti, kad meras pažeidė reglamentą, nes I. Fiodorovos kandidatūra nebuvo apsvarstyta prieš posėdį komitetuose.

A. Štelmokienė priminė merui, kas jį išrinko.

„Jūs pripažįstate vietoj P. Aukštikalnio iškart pasiūlęs „darbiečiams“ teikti kandidatūrą. Kodėl jūs nepasiūlėte „valstiečiams“, liberalams, gal ir mes galėjome siūlyti? – V. Tamulio klausė A. Štelmokienė. – Jūs kartais neįsivaizduokite, kad taryboje yra tik jūsų frakcija. Negalite palaikyti tik savo judėjimą ir frakciją. Turėtumėte būti nešališkas, nes jus meru išrinko ne judėjimas, o žmonės tiesiogiai.“

„Politiko etikos kodekse yra numatyta nuostata – vienodai tarnauti visiems žmonėms, neatsižvelgiant, be visa ko, ir į politinius įsitikinimus“, – merui priminė S. Sinickis.

Lėmė reglamento niuansai

Etikos komisijos dauguma – penki nariai – V. Baltraitienė, A. Kižauskas, Marius Kižauskas, V. Samaitienė ir S. Sinickis pripažino merą V. Tamulį pažeidus politiko Etikos kodeksą.

Trys komisijos nariai – Alvydas Ardavičius, Jolanta Katinienė, Jonas Talmantas (savivaldybės tarybos naujokas, lapkričio 20 d. dar nebuvęs tarybos nariu ir posėdyje nedalyvavęs) – įsitikinę, kad meras nepažeidė Etikos kodekso.

Merui palankų sprendimą nulėmė savivaldybės tarybos veiklos reglamento nuostata, kad pripažinti pažeidimą reikia dviejų trečdalių komisijos narių balsų. Matematiškai susumavus „už“ ir „prieš“, gavosi 5,33 ir komisijos nariai nusprendė, kad tai nesudaro dviejų trečdalių nuo aštuonių balsų. Tad formaliai sprendimas būtų toks, kad meras nepažeidė Etikos kodekso.

Ar teisingai buvo suskaičiuoti Kėdainių rajono savivaldybės Etikos komisijos balsai, paaiškės po Vyriausios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išaiškinimo.

Panašios naujienos

6 Responses

 1. Iš tikrųjų

  Absurdas.Buldozeris – patikima technika kliūtims įveikti.

  Atsakyti
 2. Ona

  Baisu, baisiau irnereikia, žemiau plintuso.Penki balsai yra mažiau už tris, kam čia su matematika blogai.Kokio lygio išsirinkome valdžią, gerai , kad mugė aprašo, o tai rinka negalima tikėti, ten visi savi.Yra dar sažiningų tarybos narių, kurie dirba žmonių gerovei, mes stebime ir rinksime juos toliau.Saulius būsimas meras!

  Atsakyti
 3. Regina

  Miela Vilma, nezžinau su jumis kaip susisiekti, turime daug problemų, manau jūs puikiai atstovaujate ,,liaudį” ir padėsite mums pasiekti teisybę, o tai nežinau kur kreiptis.Savo tel. paliksiu mugėje.Jūs tiesiog Kėdainiuose esate kaip tyras oras!

  Atsakyti
 4. jacky

  Saulius nei su valytoja nesisveikina, nei su paprastu zmogum, eina galva iskeles. Jis feisbuko neturi, zmoniu su gimtadieniu nepasveikina, kaimu nelanko, nes jam nelygis. Feisbuko neturi, niekam neatrso, kaip bedas jam parasyt? niekaip. greciau i kosmosa laiskas nueis nei sauliui. Feisbuka buvo susikures tik del rinkimu, po to vel panakiko. kazkoks nesiuolaikiskas

  Atsakyti
 5. KLAIDA

  Rinkėjų didžiulė klaida, kad neperrinko antrai kadencijai S.Grinkevičiaus. Štai dabar turim.

  Atsakyti
 6. Bėda

  Kaip matosi Nijoles judėjimas, tai kedainiečių klaida, tačiau parodė kedainiečiai, kad viskas nugalimama, neišrinkdami Kaminsko, veliau kituose rinkimuose jų kvapo nebeliks. Geda baisi, pencininką Grigą paskyre administracijos direktoriaus pavaduotoju? Mat seniūnu per senas, o rajonui vadovauti tai tinkamas, ją reiškia įtikti Tamulio judejimui.

  Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.