Kėdainių ligoninėje, šalia Reanimacijos skyriaus, duris atvėrė Invazinio skausmo malšinimo dienos stacionaras, įprastai žmonių vadinama „Skaus­mo klinika“. Šio stacionaro tikslas – padėti pacientams, turintiems lėtinį skausmą, trunkantį daugiau nei tris mėnesius, išlikusį po operacijų arba atsiradusį per gyvenimą, ir kurio nepavyko pagydyti nei šeimos gydytojui, nei gydytojams specialistams. Tokiems ligoniams bandoma padėti, taikant tikslias vaistų injekcijas į skausmo židinį.

Dirba patyrę medikai

Nors su Reanimacijos skyriuje gulinčiais pacientais tai neturi nieko bendro, bet tiesiog yra reikalavimas tokius stacionarus kurti šalia intensyvios terapijos skyriaus, kadangi kiekvienos invazinės procedūros metu galimos retos komplikacijos, su kuriomis puikiai susitvarkoma, jei dirbantys gydytojai ir slaugytojai turi pakankamą patirtį ir yra visos tinkamos priemonės – deguonis, pastovus širdies, kvėpavimo monitoravimas, kas yra įprasta ir visuomet yra intensyvios terapijos skyriuose.

Invazinio skausmo malšinimo dienos stacionaro personalas yra iš Reanimacijos skyriaus: gydytojai anesteziologai reanimatologai – Egidijus Gaučas ir Tadas Rupša, anestezijos ir intensyvios terapijos slaugytojos – Solveiga Putnienė ir Greta Visickienė.

Pasiūlęs kurti stacionarą, sulaukė palaikymo

Gydytojas Egidijus Gaučas Kėdainių ligoninės Reanimacijos skyriuje yra dirbęs 1997-2002 metais. Kauno klinikose įkūrus lėtinio skausmo gydymo poskyrį, įprastai žmonių vadinamą ,,Skausmo kliniką“, jis paliko Kėdainių ligoninę, tačiau 2017 metų rugpjūtį vėl čia sugrįžo.

Pacientai patekti į Kėdainių ligoninės ,,Skausmo kliniką“ gali su šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimu, tuomet procedūros bus atliekamos nemokamai.

,,Grįžęs dirbti į Kėdainius, pasiūliau kurti ,,Skausmo kliniką“ ir šioje ligoninėje. Labai džiugu, kad šią idėją palaikė Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas, Reanimacijos skyriaus vedėjas Ričardas Jazdauskas bei kitas mano kolega gydytojas anesteziologas reanimatologas Tadas Rupša, šiame skyriuje jau dirbęs apie 7 metus, nes vienas nebūtum pajėgus to padaryti“, – naujojo skyriaus atsiradimo pradžią prisiminė gydytojas E. Gaučas.

Patirties sėmėsi ir Vokietijoje

,,Aš visuomet turėjau idėją dirbti tokioje ligoninėje, kur galiu pritaikyti visas gydytojo anesteziologo reanimatologo žinias ir įgūdžius, nes mūsų darbe yra daug streso, tad jeigu tik vienoje srityje dirbi, pasidaro gana monotoniška. Be to, 2013 metais Vokietijoje akivaizdžiai pamačiau tą idėją įgyvendintą, kad ir mažoje 200 lovų turinčioje ligoninėje Alfelde, kai gali būti išnaudojamos visos penkios gydytojo anesteziologo reanimatologo funkcijos – tai yra greitoji medicinos pagalba, reanimacija, anesteziologija, skausmo gydymas ir paliatyvi medicina. Vokietijoje dirbau du kartus – 2003 bei 2013 metais, taip pat ten stažavausi po keletą kartų nuo 1998 iki 2003 metų“, – teigė gydytojas E. Gaučas.

Patirties šioje srityje turintis E. Gaučas pasakojo, kad 1998 metais, po stažuotės Kylio skausmo klinikoje, jis prisijungė prie ,,Skausmo klinikų“ įkūrimo Kaune, kurios tik 2002 metais pagaliau atidarė duris mažose Stuburo chirurgijos skyriaus patalpose, tiksliau – poroje palatų. Pasak ten dirbusio gydytojo, darbo pradžioje buvo daug onkologinių ligonių, o paskui pasipylė pacientai su atramos ir judėjimo organų sistemos skausmais, kuriems buvo malšintas skausmas metų metais, tačiau juos atsisakė operuoti chirurgai ar išoperavus skausmas vis tiek liko.

Mažos, bet labai reikalingos procedūros

Paklaustas, kodėl vis tik paliko Kaune įkurtą ,,Skausmo kliniką“, gydytojas E. Gaučas atvirai dėsto priežastis, jog dirbant Kaune jis su kolegomis jau prieš dvejus metus turėjo viltį, kad šis skyrius persikels į didesnes patalpas, kadangi padidėjo ir personalas, ir ligonių srautas. Pašnekovo pastebėjimu, jam apmaudu, kad didelės ligoninės kažkodėl neatranda galimybių plėstis ir dar plačiau teikti šias paslaugas, labai reikalingas pacientams, bet didelei ligoninei nelabai apsimokančias. ,,Mes dirbom susispaudę dvejose palatose, taip dirbama iki šiol, nors pacientų poreikis yra didžiulis. Daug žmonių atvažiuodavo iš Jonavos, Ukmergės, Marijampolės, nemažai pacientų atvykdavo ir iš Kėdainių. Kaip žinia, didelės ligoninės uždirba iš tokių paslaugų kaip širdies bei inkstų persodinimas, kitų didžiųjų operacijų. O skausmo malšinimas yra mažos, bet labai reikalingos invazinės procedūros, deja, už jas didelių pinigų Valstybinė ligonių kasa ligoninei nemoka, nors šios procedūros žmonėms labai naudingos, nes taikomas aktyvus gydymas ir rezultatas pasiekiamas greitai“, – darbą Kauno ,,Skausmo klinikoje“ prisiminė E. Gaučas.

„Skausmo klinikos“ tikslas – padėti žmonėms, kenčiantiems nuo lėtinio skausmo.

Gydys skausmo priežastį

Invazinio skausmo malšinimo dienos stacionaras įsikūręs šalia Reanimacijos skyriaus, tik aukštu aukščiau, arba Akušerinio-ginekologinio skyriaus gale, siena atskyrus dalį skyriaus. Nors patalpos buvo neblogai atrodančios, bet padarius remontą, jos dar pagražėjo. ,,Mes gydysim skausmo priežastį, bet ne ligą. Ir aš per konferencijas ne kartą kalbėjau, kad Lietuvoje europinio lygio skausmo klinikų nėra. Nes kol kas yra tik vienas skausmo klinikos darbuotojas – tai gydytojas anesteziologas, o norint vadintis skausmo gydymo įstaiga, turi būti trys specialistai. Kai skausmas, ypač atramos ir judėjimo organų sistemoje išplinta, tokiam pacientui reikia kineziterapeuto. Kai skausmas, kol pasiekia mūsų suvokimą, praeina pro mūsų nuotaikos centrus, pro mūsų psichiką, būtinos psichologo konsultacijos. Naujajame skausmo gydymo projekte viskas yra aprašyta, tikiuosi, kad jei ne šiais metais, tai pavasarį jis pradės galioti. Aš tikiuosi, kad šiame skyriuje atras vietos ir galės dirbti kineziterapeutas ir psichologas, kad ateityje mums bus net per ankšta. Tikiuosi, kad atvyks pacientų iš Jonavos, Ukmergės ar kt. rajonų“, – šypteli gydytojas.

Invazinės procedūros bei medikamentinis gydymas

Jau septynerius metus iš Kauno atvažiuojantis dirbti į Kėdainių ligoninės Reanimacijos skyrių gydytojas anesteziologas reanimatologas Tadas Rupša pasirinko šią ligoninę dėl to, jog čia yra visos galimybės atsiskleisti jo specialybei visose srityse – tiek anesteziologijoje, intensyvioje terapijoje bei skausmo medicinoje, nes čia vienoje ligoninėje yra teikiamos visos trijų rūšių paslaugos.
Kaune klinikose, kaip pastebi gydytojas, darbas labiau suskirstytas tarsi į ,,lentynėles“, kur būdamas vienoje, į kitą nelabai pateksi.

Jau teko turėti pacientų ir šiame skyriuje, su kokiomis problemomis jie susidūrė?

,,Galima išskirti tokias pacientų grupes, kurie skundėsi nugaros skausmais, dėl onkologinių bei lėtinių ligų atsiradusiais skausmais. Dalis pacientų bendrauja su šeimos gydytojais ir siuntimą yra gavę iš jų, dalis nukreipiami iš neurologijos skyriaus. Vieni iš jų, atlikus procedūras, atvyks kontrolei po savaitės. Pagal skausmo pobūdį vieniems padedama invazinėmis procedūromis, kitiems yra koreguojamas, modifikuojamas medikamentinis gydymas. Vykdant kontrolę, stebima, ar procedūros buvo veiksmingos, efektingos, ar tikslinga jas kartoti, sekama to paciento būklė bei savijauta“, – komentavo gydytojas T. Rupša.

Palengvina ir pagerina gyvenimo kokybę

,,Iš tiesų mes daugiau malšinime skausmą, nei gydome priežastį, dėl ko tas skausmas atsiradęs. Žmogus lieka gyventi su tuo skausmu, bet mes jam palengvinam, padedam pagerinti jo gyvenimo kokybę. Jei skausmą sąlygoja onkologinė liga, mes tos onkologinės ligos negalime išgydyti, bet mes galime padaryti, kad tas skausmas būtų lengvesnis. Jei skausmas atsiradęs dėl stuburo patologijos, mes ne neurochirurgai, operacijų neatliekam, tik padedam, kad žmogui būtų lengviau gyventi su tuo skausmu. Su pacientu aptariame vaistų nuo skausmo vartojimą, žiūrime, kad jis taptų racionalesnis, kaip juos išsidėstyti, kokias vaistų grupes rinktis, kaip juos naudoti. Čia yra daug niuansų, nes su tais pačiais vaistais, juos kitaip dėstant, galima gauti geresnį efektą, negu juos geriant bet kaip ir be sistemos. Teikiame konsultacijas kaip palengvinti skausmą“, – apibendrina Invazinio skausmo malšinimo dienos stacionaro gydytojas anesteziologas reanimatologas T. Rupša.

Brangiausias stacionaro turtas – darbuotojai

Kėdainių ligoninės direktoriaus Stasio Skaumino teigimu, pagrindinis Invazinio skausmo malšinimo dienos stacionaro turtas yra darbuotojai. Turint darbuotojus, kurie moka atlikti invazinio skausmo malšinimo procedūras, didelių investicijų nereikia. Ligoninei tai nekainuoja brangiai. O tai yra paslauga, ypač reikalinga mūsų rajono gyventojams, kadangi ne paslaptis, jog daug kėdainiečių tokioms procedūroms važiuodavo į Kauną, Panevėžį ir kt.

,,Mums tik džiugu, kad gydytojas E. Gaučas, kažkada dirbęs pas mus, padirbėjęs Vokietijoje, toliau tęsė darbą Kauno klinikose ir vėl sugrįžo pas mus. Gerai, kai prie šios komandos prisijungė dar vienas entuziastas anesteziologas reanimatologas T. Rupša. Skyrių įkūrėme Kėdainių ligoninės lėšomis, tikimės, kad su Kauno teritorine ligonių kasa sudarius sutartį, tos išlaidos greitai atsipirks. Iš kitos gi pusės – rajono žmonės gaus labai reikalingą paslaugą, kuri labai paklausi. Planuojame plėsti paslaugų spektrą – dabar pradedame nuo vienų, atsiradus poreikiui, bus teikiama jų ir daugiau. Jei ateityje bus poreikis, tiek gydytojų, tiek slaugytojų darbo krūvis bus padidintas. Šiuo metu stacionaras dirba dvi dienas per savaitę – antradieniais ir ketvirtadieniais. Jeigu bus poreikis ir atsiras daugiau pacientų, skyrius dirbs tris, keturias ar penkias dienas“, – informavo Kėdainių ligoninės vadovas.

Su siuntimu – nemokamai, be siuntimo – mokamai

Pasak S. Skaumino, iki lapkričio 1 d. teritorinėms ligonių kasoms šalies gydymo įstaigos turi pateikti prašymus sudaryti sutartis dėl pacientams teikiamų paslaugų apmokėjimo 2018 metams Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Šiais metais ruošiami pateikti prašymai ne tik Kauno, bet ir Panevėžio bei Šiaulių teritorinei ligonių kasai, tuomet galės į Kėdainių ligoninę atvykti pacientai iš Radviliškio, Panevėžio rajonų, nors ir dabar šių vietovių gyventojai naudojasi šios ligoninės kai kuriomis paslaugomis. Šiuo atveju, užsidirbus papildomai pinigų, šį skyrių galima bus po truputį plėsti.

„Pacientai patekti į Kėdainių ligoninės ,,Skausmo kliniką“ gali su šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimu, tuomet procedūros bus atliekamos nemokamai, tačiau pradėsime teikti ir mokamas paslaugas, nes, tarkime, grįžta emigrantai, arba atvyksta užsieniečiai, kurie nėra drausti sveikatos draudimu Lietuvoje, o juos netikėtai surakina radikulitas ar pan. Žinau, kad žmonės tokiais atvejais kreipdavosi į Kaune esantį panašų skyrių, o dabar galės skausmą numalšinti ir vietoje, Kėdainiuose. Atvykstantiems būtina registruotis, turėti asmens dokumentą, norintiems nemokamų paslaugų – ir siuntimą. Neturintiems siuntimo, gydymo paslaugos bus teikiamos, tik jau mokamos. Visus vaistus, kurie bus būtini gydantis, pacientams teks pirkti patiems“, – pristatė S. Skauminas.