Praėjusią savaitę teismui perduota baudžiamoji byla dėl stambaus masto korupcijos farmacijos srityje. Šiame tyrime buvo minimi ir du VšĮ Kėdainių ligoninės gydytojai.
Pripažino kaltę
Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Gabrielė Petkuvienė „Kėdainių mugei“ patvirtino, kad didžiulės apimties tyrime figūravo du Kėdainių ligoninės gydytojai.
„Šie gydytojai tiriamo laikotarpio metu – nuo 2014 metų iki 2015 metų pradžios, dirbo Kėdainių ligoninėje. Jų atžvilgiu priimti procesiniai sprendimai jau anksčiau jiems pripažinus kaltę, todėl į teismą perduodamoje baudžiamojoje byloje tarp kaltinamųjų jų nėra“, – sakė G. Petkuvienė.
Abiejų Kėdainių ligoninės gydytojų kyšių sumos buvo konfiskuotos, skirtos įmokos į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą, todėl jiems neteko mokėti baudų.
Dokumentų neturi
Į klausimą kokios srities medikai figūravo šiame Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tyrime ir ar jie tebedirba Kėdainių ligoninėje, šios įstaigos direktoriaus pavaduotoja medicinai, laikinai einanti direktoriaus pareigas Rita Kuodienė atsakė, kad minėtos baudžiamosios bylos tiriamuoju laikotarpiu direktoriaus pareigas ėjo Stasys Skauminas.
„Paprastai yra pasirašomi konfidencialumo dokumentai, todėl jokia informacija kitiems darbuotojams nebuvo teikiama ir jokių prieinamų dokumentų neturime“, – rašoma Kėdainių ligoninės administracijos atsakyme.
Sudomino papildai
Teismui perduotoje baudžiamojoje byloje dėl stambaus masto korupcijos minima farmacijos bendrovė „Valentis pharma“. Šis tyrimas buvo pradėtas dėl jos gaminamo papildo „Versan Fluid“ ir „Versan Fluid Uno“ platinimo, kuris skirtas malšinti sąnarių skausmus.
Byloje surinkta duomenų, kad per 2014–2015 metus bendrovės darbuotojai padalijo šalies medikams per 74 tūkst. eurų kyšių.
Perdavė teismui
Kaip skelbia Lietuvos Respublikos prokuratūra, kovo 22 dieną Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Artūras Karpalovas, surašęs kaltinamąjį aktą, perdavė teismui baudžiamąją bylą, susijusią su galimomis stambaus masto korupcinėmis nusikalstamomis veikomis farmacijos srityje.
Ikiteisminį tyrimą, kuriame kaltinimai pareikšti juridiniam asmeniui – farmacijos bendrovei ir vienuolikai fizinių asmenų, atliko STT Šiaulių valdybos pareigūnai. Su kaltinamuoju aktu teismui perduodamą baudžiamąją bylą iš viso sudaro 200 tomų.
Sudarė grupę
Generalinė prokuratūra šiam ikiteisminiam tyrimui buvo sudariusi specialią Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apygardų prokuratūrų prokurorų ir visų STT teritorinių padalinių pareigūnų tyrimo grupę.
„Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta nusikalstama korupcinė schema, kurioje, manoma, dalyvavo farmacijos kompanijos atstovai ir įvairių šalies gydymo įstaigų gydytojai. Įtariama, kad 12 šios farmacijos įmonės darbuotojų veikė organizuotoje grupėje. Dalis šios grupės narių – bendrovės vadybininkės – galimai susitardavo su savo aptarnaujamų Lietuvos miestų ir rajonų gydymo įstaigų gydytojais, kad jie už neteisėtą atlygį rekomenduotų pacientams įsigyti, o vėliau suleistų būtent jų įmonės platinamus produktus“, – rašoma pranešime spaudai.
Sumos skyrėsi
Vienu metu duotų kyšių suma skyrėsi – ji priklausė nuo platinamo produkto vertės ir nuo to, kur prekė buvo įsigyjama (iš vaistinės, internetu, tiesiogiai iš gydytojo ar vadybininkės). Kyšio suma, farmacijos bendrovės vadybininkės sumokama gydytojui, galėjo siekti nuo 15 iki 102 eurų už vieną rekomenduotą ir gydytojo suleistą produktą, o tos kyšių sumos būdavo įtrauktos į preparatų kainą.
Atliekant tyrimą apklausta daugiau nei 1 100 asmenų ir surinkta duomenų, kad gydytojams papirkti nuo 2014 metų iki 2015 metų pradžios kyšiams įmonė galėjo skirti daugiau kaip 74 tūkstančių eurų.
„Baigtoje baudžiamojoje byloje juridinis asmuo – farmacijos bendrovė yra kaltinama papirkimu ir apgaulingu apskaitos tvarkymu. Septyni farmacijos bendrovės atstovai taip pat kaltinami papirkimu bei dalis jų – apgaulingu apskaitos tvarkymu, o keturi gydytojai – kyšininkavimu“, – rašoma Generalinės prokuratūros pranešime.
Trečdalyje Lietuvos
Nusikalstama veika galėjo būti daroma Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių ir dar 24-iuose mažesniuose Lietuvos miestuose, tarp jų – ir Kėdainiuose.
Ikiteisminio tyrimo metu jau anksčiau 80 gydytojų ir 5 farmacijos bendrovės darbuotojų atžvilgiu priimti procesiniai sprendimai jiems pripažinus kaltę. Tarp prisipažinusiųjų buvo ir Kėdainių ligoninės gydytojai.
Kyšiai konfiskuoti
Kyšių sumos konfiskuotos, skirtos įmokos į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą, taip pat skirtos baudos. Šioje byloje proceso dalyviai jau yra sumokėję daugiau kaip 100 tūkst. eurų, kuriais papildytas valstybės biudžetas.
Taip pat, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) farmacijos bendrovei yra pateikusi ieškinį didesnei nei 39 tūkst. eurų sumai.
Baudžiamoji byla perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.
Numatomos bausmės
Baudžiamasis kodeksas už kyšininkavimą numato baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki 5 metų, už papirkimą – baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą, o už apgaulingą apskaitos tvarkymą – baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki 4 metų.
Nušalintas nuo pareigų
Primename, kad šį kovą STT šalies gydymo įstaigose, atlikdama kitą didžiulės apimties ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos, kovo 2 dieną sulaikė Kėdainių ligoninės vadovą S. Skauminą, kuriam buvo pareikšti įtarimai už korupcinio pobūdžio veikas. Iš sulaikymo jis paleistas kovo 3-ąją. Šiuo metu S. Skauminas nušalintas nuo pareigų teismo sprendimu 3 mėnesiams, jam skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Įstaigos vadovo namuose ir Kėdainių ligoninėje buvo atliktos kratos.