Šeštadienis, 5 spalio, 2024
10.3 C
Kėdainiai
PradžiaBūkime sveikiGydytoja-psichiatrė: svarbu atpažinti savo kūno reakcijas

Gydytoja-psichiatrė: svarbu atpažinti savo kūno reakcijas

-

Iš artimųjų ir kitų suaugusiųjų girdėdami daug skirtingos informacijos apie karinius veiksmus Ukrainoje, vaikai ir paaugliai gali jausti didelį nerimą, jiems gali kilti įvairių klausimų. Kaip šioje situacijoje padėti sau suvaldyti emocijas bei kaip tinkamai bendrauti su jaunesniais šeimos na­riais, patarimais dalinasi VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus vaikų ir paauglių psichiatrė Milda Repečkaitė.

Karas nepalieka abejingų

„Gyvename neramiais laikais: nespėjome atsigauti nuo visuotinės pandemijos, buvusių suvaržymų ir ją lydinčių pasek­mių žmonių sveikatai, taip pat ir psichinei: izoliacijos jausmo, padidinto jautrumo, nerimo, nežinomybės.

Rusijos karas prieš Ukrainą nepalieka abejingų. Natūralu, kad išgirdę apie karą žmonės pradeda jausti grėsmę. Net jei šiuo metu fiziškai mums ji nėra reali, bet smegenys, susidūrusios su itin stresine situacija, įvykius gali vertinti padidintai.

Prie to prisideda ir mūsų tautos trauminė patirtis, mūsų mintys, fantazijos, įsivaizdavimai, nepaliaujamas informacijos srautas“, – teigia vaikų ir paauglių psichiatrė.

Kaip galime padėti sau?

Paklausta, kaip šiuo laikotarpiu galime padėti sau, M. Repečkaitė pataria atpažinti savo kūno reakcijas: suintensyvėjęs širdies plakimas, įtampa raumenyse, galvos skausmas. Reikia nuraminti savo kūną, jeigu pavyksta, protas taip pat aprimsta.

Tam padeda gilus kvėpavimas, meditacija, pasivaikščiojimas, šiltas dušas. Leiskite sau jausti, išreikškite kylančius jausmus žodžiais, verksmu, raštu, muzika, piešimu, sportu. Nepamirškite pavalgyti, išsimiegoti, palaikykite ryšį su artimaisiais, ribokite informacijos srautą, kiekį, pobūdį.

Itin svarbu laikytis įprastos dienos rutinos, planuoti savo veiklą, įgyvendinti dienos ar savaitės tikslus. Taip pat nepamiršti skirti laiko ir maloniai veiklai, kuri padeda atsipalaiduoti, suteikia teigiamų emocijų. Ypač bendravimas padeda nesijausti vienišam, o pasidalijus skausmu, baime ar nerimu, jis mažėja.

Neneigti tiesos ir realybės

Gydytojos teigimu, vaikai jaučia suaugusiųjų išgąstį ir nerimą, todėl bendraujant su jais savireguliacija šiuo metu yra itin svarbi. ,,Padėkite savo kūnui nurimti, pasitelkdami minėtas priemones.

Pagal amžių prieinamais būdais paaiškinkite vaikams, kas vyksta, neneikite tiesos ir realybės. Bendraudami su vaikais, stenkitės išlikti ramūs, švelnūs, venkite aštrių emocijų ar išsireiškimų. Pasakykite, kad būsite kartu, kad jie yra mylimi ir saugūs.

Saugumo užtikrinimas šiuo metu vaikams yra itin svarbus: ramus balso tonas, akių kontaktas, švelnus žvilgsnis, apkabinimai. Žaisminga veikla kartu, prisilietimai ir apsikabinimai greičiausiai padės ne tik jūsų vaikui pasijusti ramiau, bet ir jums“, – apie pagalbą vaikams kalba specialistė.

Vaikų ir paauglių psichiatrė ragina situaciją pamatyti kitu kampu ir įgalinti save, atrodytų, gana bejėgiškoje situacijoje. Tam geriausiai gali padėti dalyvavimas solidarumo akcijose, atsiliepiant į kvietimus pasirūpinti nuskriaustais Ukrainos žmonėmis. Kartu su vaikais galima atrinkti seniai pamirštus žaislus ar drabužėlius, juos paaukoti ir taip skatinti palaikymą ir atjautą.

reklama

Daumantų. Kam rinktis kažką kito, kai yra Daumantų karališkas majonezas!

Taip pat skaitykite

Sveikatos kėdainiečiams linki suoliukus padovanoję verslininkai

Kėdainių Pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) paskelbė paramos akciją ,,Padovanok Kėdainių PSPC pacientams suoliuką“,...