Trečiadienis, 5 vasario, 2025
2.8 C
Kėdainiai
PradžiaBūkime sveikiKėdainiuose ekologišku maistu maitinami vaikai jau atskiria, kuris obuolys kvepia obuoliu, o...

Kėdainiuose ekologišku maistu maitinami vaikai jau atskiria, kuris obuolys kvepia obuoliu, o ne vašku

-

Vaikų maitinimui – ekologiški produktai. Taip nusprendė Kėdainių lopšelio-darželio „Žilvitis“ bendruomenė, šiuo metu vaikų pusryčiams, pietums bei vakarienei naudojanti ekologiškus ingredientus.

Lopšelio-darželio „Žilvitis” direktorė A. Pakštienė. (L./d. „Žilvitis” nuotr.)

Pasak lopšelio-darželio direktorės Audros Pakštienės, jau ir patys įstaigos auklėtiniai spėjo teigiamai įvertinti ekologiško maisto naudą – paėmę ekologiškai augintą obuolį, vaikai ir jaučia tikrą, autentišką obuolio kvapą, o ne vašką. Vis tik direktorė apgailestavo dėl vieno – ekologiškai auginamos produkcijos Kėdainių rajone rasti nepavyko.

Ryžtas pradėti – po ilgų svarstymų

Kodėl buvo nuspręsta vaikus maitinti ekologišku maistu? Kokias matote to naudas? Nuo kada pradėjote?

– Esame sveikatą stiprinanti mokykla, siekiame vaiko sveikatos ir gerovės. Vienas iš sveiko žmogaus ugdymo elementų yra sveika mityba.  

Rimčiau svarstyti ekologiškai maitinti vaikus pradėjome, kuomet 2019 m. Žemės ūkio ministerija išleido ministro įsakymą, raginantį visas Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigas teikti paraiškas ir gauti paramą vaikus maitinti ekologiškais bei pagal nacionalinės kokybės sistemą pagamintais maisto produktais. 

Susidomėjome, bet iš karto nesiryžome. Analizavome, diskutavome, klausėme tėvų nuomonės, vykome į kitų savivaldybių darželius, kurie buvo pirmieji, pasinaudoję minėta parama, 2023 m. gruodį pateikėme paraišką, gavome ŽŪM finansavimą bei Kėdainių r. savivaldybės palaikymą diegti ir organizuoti įstaigoje vaikų ekologišką maitinimą.

Ekologiško maitinimo nauda akivaizdi augančiam mažam vaikui. Ekologiškas maistas laikomas sveikesniu, nes jis mažiau apdorotas, jame mažiau arba visai nėra cheminių medžiagų.

Ekologiškas maistas paprastai gaminamas naudojant tvaresnes praktikas, mažinančias taršą ir saugančias biologinę įvairovę, todėl mokome vaikus rūpintis mus supančia aplinka.

Ekologiškas maistas darželyje – puiki proga vaikams sužinoti apie sveiką mitybą, tvarią žemdirbystę ir gamtos išteklius.

Manome, kad iš ekologiškų produktų pagamintas maistas yra skanesnis, kokybiškesnis, šviežesnis.

Ar visas racionas yra visiškai ekologiškas, ar ekologiškų maisto produktų yra tik dalis?

– Siekdami gauti paramą įsipareigojome įsigyti ne mažiau 60 proc. pagal  kokybės sistemas pagamintų produktų viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio.

Tai reiškia, turime pirkti pagal kokybės sistemas pagamintus produktus visų šių grupių: mėsos ir jos produktų 15 proc., pieno ir jo produktų 15 proc., daržovių, vaisių ir jų produktų 15 proc., duonos bei pyrago gaminių 15 proc. Taip pat perkame ekologiškus kiaušinius, kitus produktus (pvz. medus, žuvis ir kt.).   

Lopšelyje-darželyje „Žilvitis” vaikai maitinami ekologiškais maisto produktais. (L./d. „Žilvitis” nuotr.).

Tiekėjų iš Kėdainių rajono nėra

Kas jums tiekia ekologiškus maisto produktus? Ar užtenka tiekėjų? Ar yra jų iš Kėdainių rajono?

– Pagrindinis ekologiškų produktų tiekėjas – žemės ūkio kooperatinė bendrovė „Bio Leua“.

Ši įmonė vienija Lietuvos ekologinių žemės ūkio produktų augintojus ir gamintojus, užsiima ne tik augalininkyste, bet augina mėsinius bei pieninius galvijus ir kt.

Taip pat perkame ekologiškus maisto produktus iš AB „Žemaitijos pienas“, Panevėžio „Citma“, „Dumedu“, ateityje planuojame pirkti daržoves iš UAB „Impelis.LT“. 

Tiekėjų užtenka, bet intensyviai ieškome trumposios maisto tiekimo grandinės tiekėjų – tiesioginio ryšio tarp produktų gamintojo ir vartotojo, kurioje nebelieka tarpininkų.

Pirmiausiai žvalgėmės Kėdainių rajone, tačiau ekologiškų produktų augintojų, gamintojų savo apylinkėse rasti nepavyko.

Todėl, jei ekologiškų maisto produktų augintojai surastų mus, mielai diskutuotume apie bendradarbiavimo galimybes.

Ar pasikeitė patiekalų skoninės vertybės? Gal galite pateikti kelių patiekalų, kurių ingredientai yra ekologiški, pavyzdžius?

– Ekologiškų maisto produktų yra natūralus skonis, kadangi jie auginami be sintetinių trąšų, jų skonis autentiškas. Obuolys kvepia obuoliu (net vaikai per obuolių degustaciją nudžiugo, kad užuodė obuolį, o ne vašką).

Kadangi ekologiški produktai paprastai auginami laikantis gamtos ciklų ir sezoniškumo, jų skonis intensyvesnis, nes vaisiai ar daržovės renkami optimaliu laiku. Trumpai tariant – iš sodo ar daržo tiesiai ant mažųjų „žilvičiukų” stalo (šypsosi).

Vaikai pirmiausiai „ragauja akytėmis“, pvz., ne iš karto pavyko rasti ekologiškų ir vaikams patinkančių makaronų, spalva netiko. Morkų apkepas taip pat nepatiko savo spalva.

Tačiau vaikai puikiai valgo ekologiškas trintas ir netrintas daržovių sriubas, blynelius, o labiausiai jiems patinka daržovės, vaisiai.

Nuolat stebime, analizuojame ir pagal poreikį keičiame valgiaraščius. Klausiame pačių vaikų „ar skanu?“, „o kas neskanu?“, „o kaip manai, kodėl nenori ragauti?“ ir pan.

Mokome vaikus atsinešti maistą iš virtuvėlės, pasidengti ir serviruoti stalus, patiems įsidėti patiekalus, valgant mandagiai bendrauti su draugu, kultūringai elgtis su maistu, t. y. suvalgyti viską.

Lopšelyje-darželyje vaikai mokomi patys pasidengti stalus, juos serviruoti. (L./d. „Žilvitis” nuotr.).

Maitinimo kaina truputį išaugo

Kaip į tokį sprendimą reagavo darželio bendruomenė? Ar nebuvo pasipriešinimo iš tėvelių?

– Įkalbinėti žmones, kurie dirba dėl vaiko gerovės, ilgai nereikėjo. Susitarėme, kad diegsime ekologiško maitinimo principus įstaigoje, pasiskirstėme darbais, atsakomybėmis.

Mums padėjo žinojimas, kad turime savivaldybės palaikymą, kuri biudžete numatė lėšas, jog ekologiško maitinimo programa būtų pradėta įgyvendinti Kėdainiuose.

Nerimas buvo, ar sugebėsime nupirkti 60 proc.  ekologiškų maisto produktų, jei nepavyktų, būtume praradę ŽŪM paramą.

Kompetentingų kolegų dėka pavyko surinkti 64 proc. Esu be galo dėkinga komandai, be kurios nebūtų pavykę įgyvendinti šios programos – vaikų maitinimo organizatoriui, ūkvedžiui, sandėlininkui, buhalteriui, virtuvės personalui.

Svarbi tėvelių nuomonė. Atlikome apklausą, 84 proc. tėvų palaikė mūsų iniciatyvą ekologiškai maitinti vaikus. Sulaukėme iš tėvų padėkų, kad ryžomės šiam žingsniui. Tėvai tai vertina.

Ar dėl įvesto ekologinio maitinimo neišaugo mokestis už darželio paslaugas?

– Ekologiški produktai yra brangesni nei tradiciniai produktai, nes jų gamyba reikalauja daugiau pastangų. Kaina truputį išaugo, tačiau neviršijome Kėdainių r. savivaldybės nustatyto atlygio už vaikų maitinimą sumos.

Žinoma, be paramos pinigų būtų sunku suderinti dienos maitinimo kainą. Papildomai ŽŪM skiria kiekvienam vaikui 1.30 Eur už lankytą dieną.

Stebime ekologiškų produktų kainas, modeliuojame valgiaraščius. Svarbu, kad vaikai gautų kokybišką, sveiką maistą.

(L/d „Žilvitis” nuotr.).

Įsigijo papildomo inventoriaus

Kuo, Jūsų manymu, tokio pobūdžio ekologiškumo propagavimas yra naudingas mažiesiems? Gal savo veikloje esate numatę ir daugiau vaikams ekologiškumą diegiančių programų, veiklų, užsiėmimų? 

– Maitinimas yra svarbus vaikų sveikatai ir vystymuisi. Ekologiški produktai gali užtikrinti, kad vaikas gautų būtinas maistines medžiagas be kenksmingų priedų.

Ekologiškas maistas stiprina vaiko imuninę sistemą, todėl mažiau sergame, organizmas atsparesnis infekcijoms. Šie produktai turi natūralesnį, intensyvesnį  skonį, kuris padeda mažiesiems išsiugdyti sveikesnius mitybos įpročius.

Ekologiškas maitinimas skatina atsakingą požiūrį į gamtą ir išteklių naudojimą. 

2024 m. įstojome ir pradėjome veiklą „Tvari mokykla“ tinkle. Įstaigoje ugdomi valgymo kultūros įgūdžiai, elgsena prie stalo, vaikai mokomi gerbti maistą, suprasti jo vartojimo kiekio svarbą, stengiamės, kad maisto atliekų kiekis sumažėtų arba atliekų neliktų visai.

Darželyje populiaru priešpiečius valgyti lauke, vasarą lauke pusryčiaujame. Kiekvienais metais švenčiame košės dieną, tuomet atliekų visiškai nelieka.

Didelį dėmesį skyrėme maisto gaminimo patalpų ir inventoriaus atnaujinimui. Įsigijome maisto atliekų kompostavimo įrenginį, konvekcinę krosnelę, indaplovę, atnaujinome šaldymo įrangą, indus, kad vaikams būtų patogiau įsidėti maistą, nupirkome marmitus.

„Žilvityje” ugdomi vaikų valgymo kultūros įgūdžiai, elgsena prie stalo (L./d. „Žilvitis” nuotr.):

„Kėdainių mugė” primena, kad „Žilvitis” kol kas yra vienintelė ugdymo įstaiga rajone, kurioje vaikai maitinami ekologiškais produktais.

Kauno regiono savivaldybėms, tarp kurių ir Kėdainių rajono, pasirašius susitarimą dėl sveikos mitybos ugdymo ir sveikatai palankaus valgiaraščio integracijos savivaldybės įsipareigojo iki 2027 metų rugsėjo 30 d. integruoti pavyzdinius perspektyvinius ugdytinių maitinimo valgiaraščius 70-tyje procentų ugdymo įstaigų.

Taip pat skaitykite