Šeštadienis, 23 lapkričio, 2024
1.3 C
Kėdainiai
PradžiaPožiūris„Medikų saugumu turi pasirūpinti savivaldybė“

„Medikų saugumu turi pasirūpinti savivaldybė“

-

Po paviešinto smurtinio incidento prieš gydytoją Kėdainių ligoninės priėmimo skyriuje naujametę naktį medikų saugumas parūpo ir medikų bendruomenės atstovams, ir savivaldybės specialistams, ir rajono politikams.

Valdininkai siūlo kurti algoritmus, kaip atpažinti grėsmes, politikai – konkretų sprendimo būdą.

„Kėdainių mugės“ žiniomis, naujametę naktį, kuomet pacientas grubiai parbloškė gydytoją, priėmimo skyriuje dirbo vienos moterys. Paryčiu medikės jau buvo suteikusios pagalbą gerokai daugiau kaip pusšimčiui pacientų.

Incidentas įvyko naujametį rytą. (Stopkadras iš VšĮ „Kėdainių ligoninės” vaizdo stebėjimo kamerų.)

Sureagavo ministerija

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė tvirtina, kad ministerija griežtai smerkia sausio 1 d. Kėdainių ligoninėje įvykusią paciento agresiją prieš gydytoją, – skelbia ELTA.

Pasak ministro patarėjos, gydymo įstaigoms reikia turėti išankstinį veiksmų planą, kai situacija tampa pavojinga. Gydytojai turi žinoti, kaip tinkamai elgtis tokiomis situacijomis, ir prie to turėtų prisidėti universitetai, į programas įtraukdami konfliktų valdymo bei psichologinio atsparumo įgūdžių gerinimo užsiėmimus.

„Labai svarbu paminėti ir tai, kad įstaigos pačios irgi turi skirti didelį dėmesį algoritmui. Įstaigos yra skirtingo dydžio, ir išankstinis veiksmų planas, ką po ko reikėtų daryti, jeigu situacija yra pavojinga, yra labai svarbu. Turbūt galima sakyti, kad čia yra naujas reiškinys, nes pastaruoju metu daug šnekama apie tai, bet, iš kitos pusės, turbūt tiesiog įsidrąsinome kalbėti apie smurtą garsiau ir tas problemas įvardiję turime imtis veiksmų“, –  LRT radijui praėjusią savaitę teigė S. Bieliūnė.

S. Bieliūnė pažymėjo, kad dėl šios problemos atsakingi yra visi, tik skirtingais aspektais. Nors, jos teigimu, yra dažnų pasvarstymų, kad agresija išaugo po COVID-19 pandemijos, tačiau smurto tema visuomenei nėra nauja, o tokie atvejai paplitę ir kitur, ne tik sveikatos sektoriuje.

Vadovai turi užtikrinti saugumą

S. Buinovskienė: „Vadovai turi užtikrinti saugumą bei vertinti smurto darbo aplinkoje rizikas ir imtis prevencinių priemonių”. (Asmeninio albumo nuotr.)

Sandros Buinovskienės, Kėdainių r. savivaldybės administracijos vyr. specialistės (savivaldybės gydytojos), teigimu, agresija yra medicinos darbuotojų kasdienybė.

„VšĮ Kėdainių ligoninė paviešinus filmuotą medžiagą apie jėgos panaudojimą prieš gydytoją, nustebino tikrai nemažos dalies žmonių požiūris į situaciją. Nei psichologinis, nei fizinis smurtas negali būti pateisinamas. Turi būti žodinio ar fizinio smurtavimo nulinė tolerancija.

Deja, šiurkštus ligonių ar jų artimųjų elgesys, agresija yra medicinos darbuotojų kasdienybė. Nors turėtų būti priešingai – darbuotojas savo darbe turėtų jaustis saugiai. Svarbu tai, kad patiriamas smurtas neigiamai veikia darbuotojų sveikatą, mažina motyvaciją dirbti, didina klaidų tikimybę.

Vadovai turi užtikrinti saugumą bei vertinti smurto darbo aplinkoje rizikas ir imtis prevencinių priemonių, tokių kaip darbuotojų gebėjimų atpažinti smurtinio elgesio pirminius požymius ugdymas, kvalifikacijos kėlimas valdant konfliktus“, – sakė savivaldybės gydytoja.

Ribotos ligoninės galimybės

E. Vaškevičienė: „Smurto prieš medikus netoleruosime”. („Kėdainių mugės” archyvo nuotr.)

„Medikai irgi yra žmonės, pasitaiko, kad ir jie būna neteisūs, bet mes visi turime mokytis bendrauti civilizuotai, etiškai, nenaudojant grasinimų ar smurto, tada išvengsime tokių nemalonių susidūrimų, – „Kėdainių mugei“ kalbėjo VšĮ „Kėdainių ligoninė“ direktorė Edita Vaškevičienė.

„Aš savo iniciatyva domėjausi, gal būtų galima priėmimo skyriuje įrengti iškvietimo mygtuką, kuris tiesiogiai perduotų signalą policijos pareigūnams, ir šie iškart reaguotų, nereikėtų papildomai skambinti, deja, dabar tokios galimybės nėra.

Skyriuje kol kas turime tik pultelį, kuriuo galime iškviesti apsaugos darbuotojus. Dėl naujametę naktį buvusio įvykio mūsų įstaiga kreipėsi į policiją, nes smurto prieš medikus netoleruosime“, – teigė ligoninės direktorė.

 Švietimo ir sveikatos įstaigose darbuotojai turi būti saugūs

A. Štelmokienė: „Turime suvokti, kad skubios pagalbos skyrius visada yra ir išliks padidintos rizikos”. (Asmeninio albumo nuotr.)

Adelės Štelmokienės, Kėdainių r. savivaldybės tarybos narės, manymu – tokių atvejų ne vienas ir ne du. Tai vyksta visoje Lietuvoje, ne išimtis, deja,  ir Kėdainiai. Tai atsitinka ir mokyklose, ir sveikatos priežiūros įstaigose.

Šiuo atveju, agresija liejosi ligoninės priėmimo skyriuje, tačiau tai gali atsitikti ir kituose skyriuose, gydytojų kabinetuose. Kėdainiuose, prisimename, juk buvo sumušta šeimos gydytoja savo kabinete. 

Turime suvokti, kad skubios pagalbos skyrius visada yra ir išliks padidintos rizikos. Todėl čia turėtų budėti apsauga, kuri užtikrintų tiek gydytojų saugų darbą, tiek laukiančių pacientų saugumą priimamajame, ypač šventinėmis dienomis ar savaitgaliais, kuomet daugiausia potencialiai agresyvių pacientų.

Šiuo atveju, tikiuosi, kad teisėsaugos institucijos kuo skubiau išsiaiškins aplinkybes.

Vis dėlto mano nuomonė čia kategoriška – tiek sveikatos, tiek švietimo įstaigose darbuotojai turi dirbti saugiomis sąlygomis.

Savivaldybė turi skirti lėšų darbuotojų apsaugai

S. Grinkevičius: „Savivaldybės biudžete turime numatyti papildomą finansavimą medikų saugumo užtikrinimui”. (R. Valionio nuotr.)

Saulius Grinkevičius, Kėdainių r. savivaldybės tarybos narys, įsitikinęs, kad medikų saugumu privalo pasirūpinti savivaldybė. Pasak jo, yra privačių saugos įmonių, tereikia paskelbti konkursą paslaugai pirkti, o savivaldybė turi skirti tam finansavimą.

„Kuo toliau, tuo dažniau išgirstame apie smurto prieš medikus atvejus. Savivaldybės biudžete turime numatyti papildomą finansavimą. Saugos įmonė, gavusi signalą ir atvykusi per keletą minučių, sutramdytų agresyvius asmenis, – sako tarybos narys. – Ne medikių reikalas stumdytis su neblaiviais pacientais“. 

reklama

Taip pat skaitykite