Vasario 1 dieną Kėdainių rajono savivaldybėje darbo neturėjo 5 197 kraštiečiai,  dėl valstybės teikiamos pagalbos nuo antrojo karantino pradžios kreipėsi daugiau kaip 1 100 savarankišką veiklą vykdančių žmonių.

Moterų ir vyrų – beveik po lygiai

Registruotas nedarbas rajone nuo metų pradžios padidėjo 0,4 proc. punkto ir vasario 1 d. pasiekė 19,3 proc., rodo Užimtumo tarnybos duomenys. Toks procentas žmonių, skaičiuojant nuo darbingo amžiaus gyventojų, mėnesio pradžioje neturėjo darbo. 2020 m. tuo pačiu laiku nedarbo lygis buvo 10,1 proc.

Per sausio mėnesį Užimtumo tarnyboje registravosi 669 darbo ieškantys žmonės, bedarbio statusas iš jų  suteiktas 432-iems. Vasario 1 dieną bedarbio statusą turėjo 5 197 Kėdainių rajono gyventojai, iš jų – 2690 moterys ir 2507 vyrai. 2034 darbo neturintys žmonės – vyresni kaip 50 metų amžiaus.

Per praėjusį mėnesį įdarbinta 218 žmonių.

Vasario 1 dieną Lietuvoje darbo ieškojo 282 tūkst. asmenų – tai 16,4 proc. šalies darbingo amžiaus gyventojų.

Žiemą darbo rinka lėtėja

Pasak Užimtumo tarnybos atstovės spaudai Mildos Jankauskienės, šiuo metu darbo rinkai didžiausią įtaką turi sezoniškumas. „Įprastai žiemą darbo rinka lėtėja, tai yra darbo pasiūlymų mažiau, todėl darbo paieška trunka ilgiau bei įsidarbinti sunkiau. Tai lemia registruoto nedarbo didėjimą, tačiau antro karantino metu tai vyksta lėčiau, nei 2020 m. pavasarį pirmojo karantino metu“, – pastebi Užimtumo tarnybos atstovė spaudai.

Taip pat ji primena, kad dėl karantino ribojimų daugelio sektorių veiklų apimtys yra sumažėjusios, todėl rečiau ieškoma naujų, papildomų darbuotojų. Masinių darbuotojų atleidimų arba darbdavių pranešimų apie planuojamus atleidimus Kėdainių rajone nebuvo.

Didesnis iš užsienio grįžusių asmenų skaičius buvo fiksuojamas pernai pirmojo karantino laikotarpiu. Šiuo metu nepastebėta, kad emigrantai registruotųsi aktyviau nei įprasta.

Padaugėjo nekvalifikuoto darbo

„Šių metų sausį Užimtumo tarnybos informacinėje duomenų sistemoje buvo registruotos 265 laisvos darbo vietos Kėdainiuose. Iš jų daugiausiai – kvalifikuotiems darbininkams (mėsininkams, mėsos išpjaustytojams, skerdikams, plataus profilio statybininkams, valgomųjų ledų gamintojams, traktorininkams ir kitiems“, – vardinama Užimtumo tarnybos pateiktoje informacijoje.

Palyginti su praėjusių metų sausiu, šiemet daugiausiai darbo pasiūlymų sumažėjo kvalifikuotiems žemės, miškų ir žuvininkystės ūkio darbuotojams – registruota 35 darbo pasiūlymais mažiau.  Paslaugų sektoriaus darbuotojams darbo pasiūlymų registruota 17 mažiau nei pernai tuo pačiu metu. Palyginti su praėjusių metų sausiu, šiemet Kėdainiuose daugėjo nekvalifikuoto darbo pasiūlymų.

2020 m. sausio mėnesį Kėdainiuose buvo registruotos 278 laisvos darbo vietos, iš jų daugiausiai – taip pat kvalifikuotiems darbininkams.

Sujudimas prasidės kovą

Užimtumo tarnybos duomenimis, laisvas darbo vietas žemės ūkyje Kėdainiuose įprastai pradedama registruoti kovo mėnesį. Kėdainių rajone kovo antroje pusėje būna daugiau pasiūlymų dirbti šildomuose šiltnamiuose daržininkams ir gėlių augintojams. Palaipsniui daugiau laisvų darbo vietų registruojama balandį, kai atsiranda pasiūlymų dirbti nešildomuose šiltnamiuose  ir lauko darbus. O, pavyzdžiui, praėjusių metų gegužę buvo registruota 50 laisvų darbo vietų sezoniniam darbui, didžioji jų dalis buvo skirta nekvalifikuotiems augalininkystės ūkio darbininkams.

„Daugelis sezoninių darbuotojų žemės ūkyje dirba pagal paslaugų kvitus, o ne pagal terminuotą darbo sutartį, todėl tiksliai įvardinti darbo paklausos poreikį yra sudėtingiau. Tarp darbo ieškančių asmenų visada yra norinčių dirbti sezoninius darbus“, – informavo M. Jankauskienė.

Kėdainiuose sausio mėnesį daugiausia registruota ieškančių tokio darbo krovikų,  nekvalifikuotų augalininkystės ūkio darbininkų, kiemsargių ir giminiškų profesijų darbininkų, lengvųjų automobilių, taksi ir furgonų vairuotojų, parduotuvių pardavėjų, nekvalifikuotų mišriojo augalininkystės ir  gyvulininkystės ūkio darbininkų.

Kėdainių rajone kovo antroje pusėje būna daugiau pasiūlymų dirbti šildomuose šiltnamiuose daržininkams ir gėlių augintojams. Palaipsniui daugiau laisvų darbo vietų registruojama balandį, kai atsiranda pasiūlymų dirbti nešildomuose šiltnamiuose  ir lauko darbus.

Kreipėsi virš 1000 savarankiškai dirbančiųjų

Vyriausybei lapkričio mėnesį paskelbus antrąjį karantiną, savarankiškai dirbantys asmenys gali kreiptis dėl valstybės teikiamos pagalbos savarankišką veiklą vykdantiems asmenims. Užimtumo tarnyba iki vasario 1 d. gavo 1,1 tūkst. prašymų skirti šią išmoką iš Kėdainių rajone savarankišką veiklą vykdančių asmenų. Ji patvirtinta 980 asmenų.

Už sausio mėnesį išmokos skiriamos vasarį, formuojami mokėjimai ir išmoka bus mokama nuo vasario 17 d. iki mėnesio pabaigos. Šią išmoką moka „Sodra“.

Darbo paieškos išmokos

Kėdainių skyriuje 2020 m. lapkritį darbo paieškos išmoka paskirta 360 asmenų, gruodį – 305, 2021 m. sausį –  352 asmenims.

Nuo šių metų sausio 1 dienos pasikeitė darbo paieškos išmokos skyrimo sąlygos. Ši išmoka skiriama nebe visiems į darbo netekusių gretas patekusiems asmenims kaip buvo iki naujųjų metų, tačiau tik tiems, kurie iki visuotinio karantino buvo dirbantys.

Į darbo paieškos išmoką gali pretenduoti žmonės, kurie neteko darbo ne anksčiau kaip 3 mėn. iki ekstremalios situacijos ar karantino paskelbimo. Šios išmokos negalės gauti asmenys, kurie turi teisę gauti nedarbo socialinio draudimo išmoką ar kai jos mokėjimo laikotarpis asmens kreipimosi į Užimtumo tarnybą metu yra pasibaigęs. Išmoka nemokama ir tuo atveju, jeigu žmogus pradeda dirbti ar dalyvauja aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse. 

Nuo 2021 metų sausio 1 dienos minimalią mėnesio algą (MMA) padidinus iki 642 eurų, darbo paieškos išmoka, kuri vasario mėnesį bus mokama už sausį, sieks 211,86 euro.

Panašios naujienos