Dvidešimt antrą kartą surengtame „Metų ūkio“ konkurse netrūko intrigos, kol paaiškėjo nugalėtojai. Po ūkių lankymo ir rezultatų lyginimo paaiškėjo, kad šįmet geriausiojo ūkio titulas teko Pernaravos seniūnijoje ekologinį mišrų ūkį turintiems Mantui ir Kristinai Vaiteliams.

ukininkai_6092

Konkurso nugalėtojus K. ir M. Vaitelius pasveikino ir rajono meras S. Grinkevičius, ir Krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas V. Ivanauskas.

Antrąją vietą vertinimo komisija skyrė vos 32 hektarų žemės plotą dirbantiems ir ekologiškai ūkininkaujantiems Vilmai ir Valdonijui Živatkauskams. O trečia vieta įvertintas Marijos ir Valdo Songailų augalininkystės ūkis.

Ne viskas priklauso nuo žmogaus
Geriausių ūkių šeimininkai pagerbti Truskavos kultūros namuose surengtoje tradicinėje Kėdainių krašto ūkininkų šventėje. Kolegas sveikinęs Krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas visiems linkėjo kantrybės ir ištvermės, nes ūkininko darbo sėkmė nemaža dalimi priklauso nuo gamtos kaprizų: „Šie metai mums dar kartą priminė, kad ne visada sėkmė ūkiuose priklauso nuo žmogiškojo faktoriaus. Užsitęsusi sausra savo padarė – derlių užauginome mažesnį, dar nežinia, kas bus su žieminiais pasėliais, kurie sunkiai kabinosi į perdžiūvusią žemę. Mes nuolat kalbame, kad norime dirbti be trukdžių, tačiau ne visada tai pavyksta. Ir dabar matome, kad Žemės ūkio ministerija yra priėmusi klaidingų sprendimų, dėl kurių beldžiamės į valdžios duris ir tikimės skubotų pataisymų. Džiugina tai, kad ūkininkai vis labiau jungiasi į organizacijas ir mūsų sąjunga prasiplėtė iki 170 narių. Gerai žinome, kad susivieniję galime pasiekti daugiau negu pavieniui.“

Meras nustebino atviru prisipažinimu
Ūkininkų pasiekimais pasidžiaugęs rajono meras Saulius Grinkevičius pastebėjo, kad ne vienas kraštiečio ūkis ne tik pavijo, bet ir aplenkė vakariečių ūkius. „Susikūrus pirmiesiems šalies ūkiams gana dažnai galvojau, kelių dešimtmečių reikės, kol Lietuvos žemės ūkis pavys vakarietišką ūkininkavimą. Tačiau lietuviai savo darbštumu padarė tiesiog neįmanoma – daugelis kraštiečių ūkių šiandien ne tik pavijo, bet ir aplenkė vakariečius. Neseniai teko lankytis Škotijoje, tai drąsiai galiu sakyti – škotų ūkiai atrodo prasčiau negu mūsiškiai. Džiaugiuosi dėl jūsų darbštumo ir atkaklumo. Man labai gerai suprantami žemdirbių rūpesčiai, nes aš buvau vienas pirmųjų rajone arendatorių, išsinuomojau 20 hektarų žemės ir juose auginau bulves. Trumpai paūkininkavęs net dvejojau, kuriuo keliu pasukti – eiti nauju verslo ar likti jau pramintu žemdirbiškuoju. Nugalėjo noras išbandyti tai, kas nebandyta. Tad puikiai suprasdamas, kiek ūkininkavimas reikalauja darbo ir kantrybės bei žinių, visiems žemdirbiams linkiu ne tik gero derliaus, bet ir gerų jo supirkimo kainų, kad investicijos į ūkius nesustotų, o nuolat didėtų“, – sakė rajono vadovas.

Nugalėtojų pakyla – (iš kairės) M. ir K. Vaiteliai, V. ir V. Živatkauskai ir V. Songaila.

Nugalėtojų pakyla – (iš kairės) M. ir K. Vaiteliai, V. ir V. Živatkauskai ir V. Songaila.

Nugalėtojai džiaugiasi tuo, ką turi
Nugalėtoju tapęs Mantas Vaitelis sakė, kad jau dešimt metų dirba žemę ir niekuo nesiskundžia: „Mes tikrai gyvename neblogai. Kiek užsidirbame, tiek ir pakanka. Dirbame apie 200 hektarų žemės, turime 70 mėsinių žindenių karvių. Jei gamta duoda daugiau, pasidžiaugiame, jei mažiau – neverkšlename. Ekologiška produkcija turi savo vietą tarp vartotojų, tad skųstis neturime kuo.“
Antrąją vietą pelnęs Živatkauskų ūkis – nedidelis šeimos ūkis. „Mes dirbame saugomoje teritorijoje, tad ūkininkavimas turi suvaržymų. Kol kas dideliais rezultatais negalime pasigirti. Daug ką darome eksperimentuodami. Turime 30 mišrių mėsinių galvijų, 5 kiaules ir du žemaitukus arklius. Kol kas iš ūkio negalime pragyventi, tai tenka padirbėti papildomai“, – sakė V. Živatkauskienė.
Trečiąją vietą konkurse pelnęs Valdas Songaila pasidžiaugė, kad, taikydamas naujas technologijas ir nebijodamas eksperimentų, net šią sausą vasarą sugebėjo užauginti rekordinius derlius: „Matyt, Dievas mus myli, nes derliumi skųstis tikrai negalime. Kai kuriuose plotuose kviečių prikūlėme net po devynias su puse tonos iš hektaro ir tai yra geriausias ūkio rezultatas. Truputį liūdina mažos kainos, bet čia jau mes nieko negalime pakeisti. Laimėjimas – nemaža paskata dar tvirčiau žengti pirmyn. Esame pastebėti ir įvertinti. Tai labai smagu.“

[tribulant_slideshow gallery_id=”140″]

Panašios naujienos