Kol rajono vadovai atostogauja ir dalyvauja rinkimų agitacijoje, Kėdainių gatvių sankryžose dingsta papildomos žalios rodyklės. Kol susitikimuose su rinkėjais į kitos kadencijos mero postą besitaikantys dabartiniai rajono valdantieji piktinasi nurodymais „iš Vilniaus“ ir žada tuoj tuoj jas „atkovoti“, ryškėja jų pačių neveiklumas.

Kėdainiečiai pasinaudojo proga viešuose kandidatų į merus debatuose valdžios vyrų tiesiai paklausti, kodėl tokiu įtemptu kėdainiečiams metu, kai pasunkėjo eismas, gatvių sankryžose staiga dingo lentelės su žalia rodykle, leidžiančia sukti į dešinę, ir kada jos bus grąžintos?

Vienas nežinojo, kitas pažadėjo

„Dabar man atostogų metas, – viename susitikime su rinkėjais vasario 20 d. teisinosi meras Valentinas Tamulis. – Kai socialiniuose tinkluose pamačiau diskusiją apie tai, nustebau – ar tikrai, kada jas nuėmė?“ Meras teatrališkai pasipiktino valdininkų iš Vilniaus reguliavimu savivaldai: „Vilniuje būdama transporto agentūra kažkodėl geriau mato ir priima sprendimą dėl to, kaip turi būti čia…“

Vicemeras Paulius Aukštikalnis buvo nusiteikęs optimistiškai: „Transporto agentūra atėjo, pamatavo, išmatavo kampus už namų, už bažnyčių, už visur kitur, gatvėse, kur yra nesaugu, ir jie pagrįstai nuėmė tas rodykles. Mes parengėme raštą, dalis iš tų 9 nuimtų rodyklių tikrai bus grąžintos“.

Kaip atsitiko, kad Kėdainiuose iš 17 lentelių su žalia rodykle, gatvių sankryžose leidžiančia sukti dešinėn, 9 buvo nuimtos, klausėme ir savivaldybės administracijos direktoriaus, savivaldybės Saugaus eismo komisijos pirmininko Arūno Kacevičiaus. Šis klausimą peradresavo Kėdainių miesto seniūnijai.

Ar tikrai nežinojo?

Vasario 15 d. Kėdainių rajono savivaldybė paskelbė, kad žalios rodyklės bus nuimtos šiose sankryžose: iš J. Basanavičiaus g. į Kęstučio g., iš J. Basanavičiaus g. į Birutės g., iš Tilto g. į J. Basanavičiaus g., iš J. Basanavičiaus g. į Gedimino g., iš Gedimino g. į J. Basanavičiaus g., iš Didžiosios g. į J. Basanavičiaus g., iš J. Basanavičiaus g. į Knypavos g., iš Knypavos g. į J. Basanavičiaus g., iš Kęstučio g. į J. Basanavičiaus g.

Savivaldybės pranešime teigiama, kad Kėdainių rajono savivaldybės administracija gavo viešosios įstaigos Transporto kompetencijų agentūra raštą, kuriame pakartotinai prašoma vadovautis teisės aktais ir pašalinti su Agentūra nesuderintas lenteles su žaliomis rodyklėmis, naudojamas Kėdainių mieste.

Trejus metus nieko nedarė

Klausimas dėl lentelių su žaliomis rodyklėmis likimo galėjo būti išspręstas per 10 dienų. Per tiek dienų VšĮ Transporto kompetencijų agentūra priima sprendimą, kai savivaldybės pateikia reikiamus suderinti dokumentus. Tačiau savivaldybė to nepadarė.

Paskutinį kartą į agentūrą dėl lentelių su žaliomis rodyklėmis įrengimo buvo kreiptasi prieš trejus metus – 2020 m. vasario 7 d.

Ir Transporto agentūra teigė iš Kėdainių rajono savivaldybės negavusi reikiamų dokumentų suderinimui dėl papildomų lentelių su žaliomis rodyklėmis. „Iš Kėdainių savivaldybės gavome tik komunikacinio pobūdžio raštą dėl susitikimo“, – „Kėdainių mugei“ praėjusią savaitę teigė VšĮ Transporto kompetencijų agentūra transporto paslaugų skyriaus vedėjas Evaldas Morkūnas.

Redakcija gavo savivaldybės administracijos direktoriaus A. Kacevičiaus šių metų vasario 20 d. pasirašyto ir agentūron išsiųsto rašto kopiją. Jame iš tiesų – prašymas dėl susitikimo.

Nurodymo nuimti lenteles nebuvo

Panorus pamatyti lemtingąjį VšĮ Transporto kompetencijų agentūra raštą Kėdainių savivaldybei, po kurio eismas mieste dar labiau pasunkėjo, paaiškėjo, kad jokio rašto, įpareigojančio tuoj pat nuimti lenteles su rodyklėmis, nebuvo.

„Mes jokio rašto nesiuntėme, – „Kėdainių mugei“ sakė VšĮ Transporto kompetencijų agentūra transporto paslaugų skyriaus vedėjas E. Morkūnas. – Mes pakeitėme tvarką, kad lentelės, kurios yra nesuderintos, privalomai turi būti nukabintos, nes pamatėme, kad kai kurios savivaldybės pakabindavo lenteles ir nederindavo. Rašto jokio nesiuntėme. Tik atnaujinome tvarką. Nurodymo nukabinti nedavėme. Mes jų nevertėme nieko daryti.“ Agentūros atstovo manymu, savivaldybė pati susiprato.

Priminus, kad lentelės su žaliomis rodyklėmis Kėdainiuose jau buvo nuimtos, bet sugrąžintos dar 2020-ais metais, E. Morkūnas sakė, jog jos galėjo būti sugrąžintos tik suderinus su agentūra. „Nesame policininkai, kad sektume kiekvieną veiksmą. Bet, jeigu jie dabar nuėmė lenteles, tai greičiausiai jos ir kabėjo nesuderintos. Tai kelkime klausimą, kodėl jos kabėjo nesuderintos (3 metus – red. past.)?“

Pašnekovo teigimu, iš esmės per tuos metus nuo lentelių sugrąžinimo (2020 m. – red. past.) niekas nepasikeitė. Tik pasikeitė tvarkoje teksto formuluotė, kuri įpareigoja nedelsiant nuimti nesuderintas lenteles. „Rašto, įpareigojančio nukabinti lenteles, tikrai nebuvo. Mes tik informavome savivaldybes apie atnaujintą tvarką“, – tvirtino E. Morkūnas.

Tereikėjo atsakingai dirbti savo darbą

Ar gali būti taip, kad, atlikus reikalingus formalumus, lentelės su žaliomis rodyklėmis, leidžiančiomis sukti į dešinę, Kėdainiuose galėjo likti?

„Yra procedūros, galiojančios jau dvejus metus, jose niekas nepasikeitę, visiems yra vienodos tvarkos, miestai eksploatuoja lenteles, kurios yra suderintos. Jeigu kažko savivaldybė nepadarė, taip ir įvyko, – praėjusią savaitę „Kėdainių mugei“ sakė agentūros atstovas. – Gavome iš Kėdainių savivaldybės raštą – tiesiog prašymą susitikti. Mums dokumentai, kurie yra reikalingi vertinimui, nėra pateikti“.

Kėdainių miesto seniūnas Algirdas Krivičius teigia, kad Transporto kompetencijų agentūrai visus dokumentus vertinimui pagaliau išsiuntė (š. m. vasario 23 d.), bet, jo manymu, tie reikalai greitai neišsisprendžia.

„Kai meras atostogauja, yra vicemeras, administracijos direktorius. Tereikėjo parašyti argumentuotą raštą, kuris pagrįstų, kodėl šiuo metu Kėdainiuose negalima nuimti šių rodyklių. Kitas dalykas – buvo duoti dveji metai patobulinti sankryžų reguliavimą, bet tas darbas nebuvo padarytas, – sakė buvęs rajono meras, savivaldybės tarybos narys Saulius Grinkevičius. – Šiandien, kai visi kėdainiečiai važinėja per vieną tiltą pirmyn ir atgal, panaikinti tas lenteles buvo labai neatsakinga. Mere, aš manau, kad būtina padaryti viską, kad jos būtų grąžintos“.