Praėjusių metų pabaigoje iškilmingai atidarius po rekonstrukcijos neatpažįstamai pakitusį Vytauto parką, kėdainiečiai džiaugėsi – pagaliau mieste atsirado nuostabi poilsio erdvė, kurioje galės laisvalaikį leisti ir šeimos su mažais vaikais, ir jaunimas, ir senjorai. Parkas tapo išties populiaria susibūrimų vieta, tačiau jos neaplenkia ir patriukšmauti nevengiančios jaunuolių grupės. Šalia gyvenantys žmonės tuo skundžiasi, o savivaldybė, regis, nesiskubina šios problemos išspręsti.

Vaikus vakare pakeičia paaugliai

Kėdainiuose nutiko tai, kas neaplenkia nei vieno miesto. Poilsiui bei turiningam laisvalaikio praleidimui skirtą Vytauto parką atrado ne tik jaunos šeimos su vaikais, bet gerokai ūgtelėjusio jaunimo grupės.

Kai vakarėjant iš parko pasitraukia mažieji su savo tėvais, į namus grįžta senjorai, juos pakeičia triukšmingas ir ne itin tolerantiškai šalia gyvenančių žmonių atžvilgiu nusiteikęs jaunimas. Vietos gyventojai jau anksčiau yra minėję, kad jau nuo pavasario, atšilus orams, vakarais čia vartojamas alkoholis, galbūt net ir kvaišalai, klaikiai stūgaujama, garsiai leidžiama muzika.

Kai vakarėjant iš parko pasitraukia mažieji su savo tėvais, į namus grįžta senjorai, juos pakeičia triukšmingas ir ne itin tolerantiškai šalia gyvenančių žmonių atžvilgiu nusiteikęs jaunimas. Vietos gyventojai jau anksčiau yra minėję, kad jau nuo pavasario, atšilus orams, vakarais čia vartojamas alkoholis, galbūt net ir kvaišalai, klaikiai stūgaujama, garsiai leidžiama muzika.

Šįkart sulaukta raštiško šalia atgimusio parko gyvenančios kėdainietės nusiskundimo. Moteris piktinosi, kad jau kuris laikas gyventojai tapo parke šėliojančios jaunuomenės įkaitais.

„Palyginus su tuo, jog nenušienauta žolė, tai dar būtų galima kentėti, bet, aišku, blogai, nes veisiasi erkės ir t.t. Bet vakarais Vytauto parke baisus triukšmas, motociklų riaumojimas, prie fontano renkasi dviratininkai, jaunimo grupės, ramybės nėra. O juk tai miegamasis rajonas!!!“ – socialiniame tinke „Facebook“ skundžiasi kėdainietė.

Pasigenda ir viešojo tualeto

Šalia triukšminga vieta tapusio parko gyvenanti moteris svarsto, jog čia, kaip ir kitų šalies miestų rekreacinėse zonose, turėtų būti nustatyti tam tikri apribojimai.

„Kam pramogos, o kam galvos skausmas. Manau, jog turėtų būti nustatytos ramybės valandos, kad ir nuo 23 val.“, – siūlo kėdainietė.

Moteris susirūpino ir higienos reikalais. Atskleidė, ko gero, tik šalia esančių daugiabučių gyventojams žinomą problemą, kuri iškyla nesant viešojo tualeto.

„Dar ir biotualetą valdininkai galėtų susirūpinti pastatyti, kad vaikučiai nebėgiotų atlikti gamtinių reikalų tiesiog po gyventojų balkonais. Ar tai jums atrodo normalu???“ – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo šalia parko gyvenanti kėdainietė.

Tereikia rimto požiūrio ir konkrečių veiksmų

Kadenciją baigęs rajono vadovas Saulius Grinkevičius, kuriam vadovaujant buvo sėkmingai įgyvendintas parko atgaivinimo projektas, stebėjosi, kad dabartiniai rajono vadovai nesirūpina, kad jaunimas vakarais netrikdytų gyventojų ramybės.

„Aš esu įsitikinęs, jog šią problemą galima išspręsti visai paprastai. Tam tikrose vietose įrengiant motociklų ir motorolerių eismą draudžiančius kelio ženklus, galbūt net ir tuos, kurie draudžia tam tikru paros laiku stovėti automobiliams. Sutarus su rajono policijos komisariatu, patruliuojantys pareigūnai galėtų reguliariai vakarais užsukti į šį parką.

Taip pat ir savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius, jo darbuotojai galėtų periodiškai pasidomėti, ką čia veikia jaunimas, patikrinti, ar nevartojamas alkoholis“, – svarstė kadenciją baigęs rajono meras S. Grinkevičius.

Pasak politiko, vakarais triukšmaujančius ir šalia gyvenančių žmonių nepasitenkinimą keliančius jaunuolius paskatinti rinktis kitą vietą visai nesunku. S. Grinkevičiaus manymu, tereikia tik dabartinių savivaldybės vadovų noro tai padaryti, aiškios pozicijos ir konkrečių veiksmų, kurių jis minėjo šiuo metu pasigendantis.

Viešąją tvarką sergsti tik darbo metu

Ar Kėdainių rajono savivaldybė imsis konkrečių veiksmų, kad būtų sutramdyti Vytauto parką pamėgę triukšmadariai? Gal ketinama parke bei jo prieigose įrengti motociklų, motorolerių ir kitų motorinių transporto priemonių eismą bei stovėjimą draudžiančius kelio ženklus? Galų gale, kas daroma, jog šalia parko gyvenančių žmonių netrikdytų vakarais čia susirenkantis jaunimas?

Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Vytautas Andrulis teigė galintis atsakyti toli gražu ne į visus klausimus. Ar planuojama parke atskirti pėsčiųjų ir dviratininkų eismą, jis minėjo informacijos neturintis, o į tai galėtų atsakyti savivaldybės Architektūros ir urbanistikos arba Bendrasis skyriai.

„Kelio ženklų įrengimas yra savivaldybės Saugaus eismo komisijos prerogatyva, ir ar buvo gauta tokių gyventojų prašymų komisijoje, Viešosios tvarkos skyrius informacijos neturime“, – teigė viešąją tvarką privalančio užtikrinti skyriaus vadovas.

Pasirodo, savivaldybės darbuotojai, kurių, be skyriaus vedėjo, yra tik du, tvarką prižiūri tik darbo valandomis. Tiesa, jiems leista savo darbo grafikus sudaryti atsižvelgiant į situaciją bei poreikį.

„Viešajai tvarkai užtikrinti Vytauto parke planuojami patikrinimai praktiškai kiekvieną savaitės darbo dieną įstaigos darbo laiku ir kai kuriomis savaitės darbo dienomis iki 20 val. Kitu laiku viešoji tvarka bus palaikoma vaizdo stebėjimo kameromis, kurias pajungus Viešosios tvarkos skyriaus budėtojai vaizdą stebės 24 val. per parą, o apie viešosios tvarkos pažeidimus nedarbo laiku bus informuojama policija“, – žadėjo V. Andrulis.

O kada tai įvyks – nėra aišku. Pasak V. Andriulio, parke įrengta vaizdo stebėjimo sistema dar neveikia, o kada ji pradės funkcionuoti – jam nėra žinoma.

Baigėsi ir naktinės orgijos, ir alaus gurškojimas amfiteatre

Su analogiška problema, kai ratuoto jaunimo grupės keldavo pagrįstą gyventojų nepasitenkinimą, buvo susidūrusi ir Kauno savivaldybė.

Prieš kurį laiką stovėjimo aikštelė prie Kauno pilies buvo tapusi ne tik jaunųjų vairuotojų susibūrimo, bet ir naktinių orgijų vieta. Situacija iš esmės pakito įrengus automobilių stovėjimą nuo sutemų iki ankstaus ryto draudžiančius kelio ženklus.

Policijos pareigūnams reguliariai pradėjus bausti pažeidėjus, taip pat tikrinti vairuotojų blaivumą, ratuoto jaunimo grupės pasirinko kitas laisvalaikio praleidimo formas.

Kauno savivaldybei itin greitai pavyko išspręsti ir kitą panašią bėdą – Nemuno pakrantėje įrengus amfiteatrą, šioje vaizdingoje vietoje jaunimas pamėgo vartoti alkoholinius gėrimus.

Įrengus vaizdo stebėjimo kamerą, jų operatoriams pastebėjus gurkšnotojus, tuojau būdavo informuojami policijos patruliai. Atvykus mažiausiai dviem pareigūnų ekipažams, jaunuoliams, tarp kurių būdavo ir nemažai nepilnamečių, tekdavo aiškintis, kodėl viešoje vietoje degustavo alų.