Nuo gegužės 24 dienos Lietuvoje įsigaliojo galimybių pasas, jį turintiems gyventojams ir verslui atveriantis daugiau laisvės. Pasiteiravus, kaip šią naujovę pasitiko Kėdainių mieste ir rajone veikiančios viešojo maitinimo, apgyvendinimo, renginių organizavimo įmonės, dažna entuziazmu nespinduliavo.

Daugiau privilegijų

Galimybių pasas suteikia daugiau privilegijų pasiskiepijusiems nuo COVID-19, persirgusiems šia liga ar COVID-19 testą atlikusiems ir neigiamą rezultatą gavusiems žmonėms. Jiems galima lankytis maitinimo įstaigų viduje, dalyvauti didesniuose renginiuose, grįžti į fizines darbo vietas, dalyvauti asmeninėse šventėse.

Galimybių pasą galima parsiųsti gpasas.lt puslapyje, patvirtinus tapatybę  per elektroninius valdžios vartus. Suformuotą galimybių paso QR kodą galima atsispausdinti arba išsisaugoti mobiliajame telefone. Atnaujinti galimybių pasą reikia kas septynias dienas.

Kaip skelbė Ekonomikos ir inovacijų ministerija, ši priemonė reikalinga tam, kad, nelaukiant, kol epidemiologinė situacija šalyje pasieks itin gerą situaciją, jau dabar būtų galima atverti dalį verslų ir veiklų, kurios yra uždarytos ar smarkiai ribojamos.

Nors žmonių nuomonės dėl galimybių paso išsiskiria, šalies žiniasklaidoje skelbiami Registrų centro duomenys rodo, kad iki trečiadienio jį buvo atsisiuntę 230 tūkst. šalies gyventojų.

Pirmoji diena nuvylė

„Amber Food“ grupės, valdančios restoranų tinklą „Charlie Pizza“, rinkodaros vadovė Lina Nikonovaitė patikino, jog Kėdainiuose veikiantis „Charlie Pizza“ aptarnauja lankytojus restorano viduje pateikus galimybių pasą.

„Privalumas tas, kad lankytojas, kuris turi galimybių pasą, gali būti restorano viduje, bet pirmoji darbo diena  nuvylė, viduje turėjome tik 2 lankytojus, kurie turėjo galimybių pasą, – teigė pašnekovė. – Restoranas turi galimybę dirbti lauke ir ja naudojasi. Esant geram orui, lauko kavinės užimtumas būna 100 proc., išlaikant saugius atstumus, tai rodo, kad žmonės pasiilgę bendravimo, išėjimo iš namų.“

Mato nelogiškus draudimus

Viešbučiui-restoranui „Smilga“ vadovaujanti Ligita Daukšaitė sako, kad klientai spręs, ar jie naudosis galimybių pasu, tačiau susidomėjimo Kėdainiuose dar nesijaučia.  

„Šiuo metu be galimybių paso viešbutyje gali gyventi ir maitintis šeimos nariai arba pavieniai asmenys. Taip pat šiuo metu maistą ir gėrimus galima vartoti atvirose erdvėse, prie staliuko esant iki 5 asmenų, taip pat galima dviem šeimoms be skaičiaus ribojimo. Planuojame pradėti dirbti lauke birželio mėnesį, bet abejonių kelia orai, jei bus tokie patys kaip gegužę… Taip, kėdainiečiai skambina, klausia, bando planuoti šeimos šventes, būna, kad paskambina dėl tolimo užsakymo rudeniui, o praplepame gerą pusvalandį, nes žmonės pasiilgę bendravimo“, – sakė viešbučio-restorano direktorė.

Viešbučių užimtumą šią vasarą mieste prognozuoti taip pat sunku – viskas priklausys nuo priimamų ribojimų. Kol kas priimamuose sprendimuose šio sektoriaus atstovė sakė matanti tik chaosą ir taisykles, draudimus be logikos. „Užeikite Vilniuje į drabužių parduotuvę ir pamatysite, kiek žmonių būna sulindę į matavimosi kabinas, tai kelia juoką“, – iliustravo pavyzdžiu pašnekovė.

Restoranai, kavinės turi galimybę dirbti lauke ir ja naudojasi. (Asociatyvi Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Kviečia į kiemelį

Kiek leis orai, dirbti lauke toliau planuoja viešbutis restoranas „Grėjaus namas“. Esant geram orui, populiariame „Grėjaus namo“ kiemelyje žmonių susirenka daug, tačiau gegužės mėnuo lietingas ir vėsus. Jei orai bus prasti, svarstoma galimybių pasą turintiems klientams atverti restorano vidų, taip pat priimti užsakymus banketams viduje. „Tuo labiau kad mes per žiemą renovavome savo didžiąją salę, pakeitėme dizainą, norisi leisti žmonėms išnaudoti, pamatyti tai. O galimybių pasas gali suteikti tokią galimybę. Nesame nusistatę prieš galimybių pasą. Dirbame atsakingai, mūsų pačių iniciatyva darbuotojai periodiškai testuojami, o šiomis dienomis dauguma pasiskiepijo pirmąja doze“, – sakė viešbučio restorano vadovas Mantas Petrulis.

Nenori skaldyti visuomenės

Kito senamiestyje veikiančio restorano ir svečių namų „Novus Rex“ direktorius Mantas Mikliušas sako, jog atlaisvinami karantino suvaržymai, tarp jų ir galimybių pasas, džiugina. „Tačiau, kaip jau viešai nuskambėjo, dalis restoranų, kaip ir piliečių, kelia klausimą dėl paties galimybių paso idėjos diskriminacine prasme. Nesiveliant į diskusiją dėl galimybių paso ir Konstitucijos 29 str. (Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų <…> dėl jo socialinės padėties – šiuo atveju priklausymo tam tikrai amžiaus grupei) santykio, ypač, vertinant, kad suvaržymai grindžiami visuomenės sveikatos apsaugos motyvais, mūsų restoranas palaiko galimybių paso idėją. Tačiau, nepaisant to, kad asmenis galima priimti į restorano vidų jau nuo gegužės 24 dienos, mes klientų restorane kol kas neaptarnaujame. Apie tai informavome dar gegužės 21 d. restorano „Facebook“ profilyje nurodydami priežastis. Tokios pozicijos laikomės siekdami neskaldyti ir taip susiskaldžiusios visuomenės šiandien įvairiais aktualiais klausimais, kadangi dėl tam tikrų valstybės nustatytų kriterijų dalis asmenų neturi galimybės šiai dienai vis dar gauti galimybių paso (amžiaus kriterijus). Tai nėra kažkokia protesto akcija prieš galimybių paso idėją, tiesiog norime, kad galimybių pasas kaip instrumentas veiktų „asmens valios“ principu, tai yra asmuo turi realią galimybę tą pasą gauti, nusprendęs, ar jam to paso reikia, apsvarstęs pliusus ir minusus“, – pabrėžė maitinimo ir apgyvendinimo sektoriaus atstovas.

Laukia vienodų sąlygų visiems

M. Mikliušas nepritaria pasigirstančiai kritikai, kad „verslas nenori pasiimti pinigų, reiškia, per karantiną visai nenukentėjo“. Sprendimą kol kas neteikti paslaugų viduje verslininkas grindžia siekiu išvengti klientų tarpusavio susipriešinimo: „Mes savo sąskaita bandome išvengti klientų tarpusavio konfrontacijos („kodėl jis geresnis už mane?“) vien dėl to, kad galimybių pasas pradėjo veikti, kai vienodos paso gavimo sąlygos nėra garantuojamos visiems asmenims. Esame nusistatę, kad klientus aptarnausime tada, kai bus realios galimybės gauti galimybių pasą visiems asmenims – tai priklauso ne tik nuo pažadų, kad nuo gegužės 31 dienos bus skiepijami visi norintys, bet ir nuo to, ar realiai tą bus galima įgyvendinti.“

Pasiilgę bendravimo erdvės

Pasak „Novus Rex“ vadovo, kai kurie klientai laukė gegužės 24 dienos, nuo kurios galės gauti paslaugas restorano viduje, tačiau pristačius ir paaiškinus restorano poziciją, visiškai jai pritarė, sakydami, kad tiek išlaukus, dar savaitė ar dvi – tikrai nėra tragedija. „Antra, suprato, kad tikrai būtų nemaloni situacija, jei ateitų keturiese, o į restoraną būtų įleidžiami tik trys, nes, tarkim, vienas būtų pamiršęs telefoną namuose. Kadangi dirbome lauke nuo pat pirmos atlaisvinimų dienos, jau klientai įprato, kad sėdint lauke yra skėčiai, ant galvos nelyja. Orai šiltėja, žmonių srautas didėja, jaučiame, kaip gerėja visuomenės nuotaika. Jaučiasi, kad kėdainiečiai tikrai pasiilgę restoranų, kaip bendravimo erdvės, taip pat vietos, kur galima ramiai pavalgyti, praleisti laisvalaikį.

Verslininkai tikisi, kad, kaip ir praėjusią vasarą, šį sezoną Kėdainių senamiestis atgis. („Kėdainių mugės“
archyvo nuotr.)

Kalbant apie viešbučių užimtumą prognozuoti yra labai sunku. Mūsų teikiama apgyvendinimo paslauga yra susijusi su svečio tikslais Kėdainiuose. Viskas priklausys nuo Kėdainiuose organizuojamo turizmo, nuo įmonių, kurios kviečiasi specialistus (komandiruotės), nuo organizuojamų renginių. Šiaip esame nusiteikę pozityviai, tikimės gero sezono, gerų klientų, gero oro, ir linkime visiems to paties“, – optimizmo nestokojo verslininkas.


Norint vykdyti veiklą – naudoti būtina

Apie planus pasiteiravome ir kelių rajone veikiančių kaimo turizmo sodybų šeimininkų. Ramūnas Ardavičius, netoli Kaplių įsikūrusios sodybos „Pas bitininką“ šeimininkas, teigė, jog galimybių pasą naudos būtinai: „Privalumų nematome, nes nėra kitos išeities, geriau to viruso apskritai nebūtų, bet reikia kažkokiu būdu dirbti. Trūkumas tas, kad negalime patys testuoti savo svečių, būtų daug paprasčiau…“

Paprastai iki pandemijos vasaros metu didelį kaimo turizmo sodybų klientų srautą sudarydavo emigrantai, grįžtantys rengti įvairių švenčių. Prognozuoti šios vasaros verslininkas dar nesiryžo: nors beveik visi vasaros savaitgaliai sodyboje jau rezervuoti, daug kas priklausys nuo to, ar emigravę tautiečiai galės laisvai grįžti į Lietuvą.

Netoli Josvainių įsikūrusios sodybos „Varnupė“ savininkė Irma Kaselienė taip pat patikino, jog galimybių pasą savo veikloje sodyba naudos. „Kadangi didesnės asmeninės šventės gali vykti tik turint galimybių pasą, tad norėdami vykdyti veiklą, privalome jį naudoti. Didžiausias privalumas, kad vėl galėsime pradėti dirbti. Vasara yra populiariausias laikas vestuvėms, tad draudimas švęsti pagrindinio sezono metu būtų skaudžiai palietęs ir mus, ir visus mūsų klientus. Juk vestuvės dažniausiai pradedamos planuoti prieš metus ar net dar anksčiau, tad jų atšaukimas ar perkėlimas atneša ne tik finansinių nuostolių, bet ir didelį nusivylimą, kad taip ilgai planuota ir laukta šventė neįvyks. Tad leidimas švęsti asmenines šventes buvo labai laukiamas“, – sako I. Kaselienė.

Nusiteikę optimistiškai

Tiesa, sodybos šeimininkė pastebėjo, jog paskelbus apie galimybių pasą streso buvo, nes kilo daug klausimų, atsakymai į kuriuos kartais atkeliaudavo prieštaringi ir nebuvo aišku, kaip iš tikrųjų reikės dirbti. „Džiugu, kad informacija dabar jau pakankamai aiški. Žinoma, klausimų vis dar kyla ir turbūt kils ateityje, nes tai naujas dalykas, prie kurio visi turime įprasti. Sunkiausia turbūt vyresnio amžiaus žmonėms, kurie dėl asmeninių priežasčių atsisakė skiepytis, o su šiuolaikinėmis technologijomis „nedraugauja“.

Galimybių paso reikalavimai stipriai apriboti laike, tad žmonėms reikia iš anksto susiplanuoti, kada, kaip ir kur atliks testus, kad reikiamu metu jie galiotų. Tai tikrai pakoreguos įprastą šventinės dienos eigą. Vis dėlto iš savo klientų jaučiame didelį optimizmą ir tikime, kad kartu rasime visus atsakymus ir sprendimus. Tikimės labai šventiškos vasaros. Žmonės pasiilgę švenčių, mes taip pat. Visos datos 2021 metų sezonui rezervuotos, jau įsibėgėja rezervacija 2022 metams. Tad svarbiausia, kad galėtume dirbti“, – optimistiškai nusiteikusi sodybos „Varnupė“ savininkė.

Žmonės yra pasiilgę švenčių ir artimųjų laime nori džiaugtis kartu,
pastebi švenčių organizatoriai. („Kėdainių mugės“ nuotr.)

Galimybių pasas leido dirbti

 „Užsitęsęs karantinas sujaukė ne vieno planuojančio asmenines šventes vasarą planus. Dalis užsakovų šventes atšaukė, kiti iškėlė į kitus metus, o likę pasiryžo laukti iki paskutinės minutės, –konstatuoja žinoma renginių planuotoja, dekoratorė ir floristė, kėdainietė Inga Šmigelskienė. –Galimybių pasas būtent mūsų sektoriui leido dirbti. Žinoma, pagrindinis šventėje dalyvaujančių pilnamečių svečių amžiaus vidurkis yra tas, kuris dar tikrai nespėjęs pasiskiepyti. Bet žmonės yra pasiilgę švenčių bei mylimų artimų žmonių laime nori džiaugtis kartu. Todėl galimybių pasu tenka naudotis.“

Tačiau ir tarp klientų nuomonių yra įvairių: kai kurie žmonės baiminasi eiti į šventę, nes mano, kad galimybių pasas neapsaugo nuo susirgimo. Vieni nenori įpareigoti savo svečių testuotis, sudarydami papildomų rūpesčių, kiti svečiai tiesiog atsisako į šventę eiti patys dėl tų papildomų rūpesčių. Pavyzdžiui, jei vestuvės rengiamos sekmadienį ar pirmadienį (o tai visame šiame chaose yra normalu), tai kėdainiečiai turi važiuoti į Kauną, kad atliktų testą, nes šiuo metu jis galioja tik 24 val. Mobilusis punktas Kėdainiuose, kur testai atliekami nemokamai, šeštadienį dirba sutrumpintu grafiku, o sekmadienį – nedirba.

Mokamos testavimo paslaugos Kėdainiuose savaitgalį neteikiamos.

Patikslino sąlygas

Kaip skelbia naujienų agentūra ELTA, trečiadienį Vyriausybei patikslinus sąlygas, nuo birželio 1 dienos Galimybių pasą bus galima gauti atlikus COVID-19 tyrimą ir gavus neigiamą atsakymą – ne anksčiau nei prieš 72 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikus SARS-CoV-2 PGR tyrimą arba ne anksčiau nei prieš 24 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikus antigeno testą.

Panašios naujienos