Už daugiau nei pusantro mėnesio švęsime gražiausią pavasario šventę – šv. Velykas. Tiesa, švęsime ją šiais metais gana vėlokai, balandžio pabaigoje, tačiau jau dabar galime pradėti ruoštis šios šventės sutikimui.

Įspūdingosiomis Kėdainių karšto verbomis prekiaujama Kėdainių miesto turgavietėse šeštadieniais ir sekmadieniais.

Prasidėjusi Gavėnia primena, kad prieš Velykų šventę reikia švarinti savo kūną bei sielą. Tačiau jau dabar galime pradėti puošti ir namus. Šventinių dekoracijų idėjų buvo galima pasisemti praėjusią savaitę Vilainiuose vykusiame Kazimierinių kermošiuje, kuriame amatininkai siūlė įsigyti savo rankų darbo kūrinių. Akys raibo nuo dirbinių grožio, išskirtinumo, spalvingumo.

Vyksta jau penkiolika metų

Tądien Vilainiuose, Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriaus salėje prekiavo apie 20 prekiautojų. Stalai tiesiog lūžo nuo sukrautų ant jų grožybių. „Į mugę atvyko kelios dešimtys žmonių, atvykusių ne tik iš Kėdainių, bet ir iš Kauno, Panevėžio, čia prekiavo ir mūsų, Vilainių, darbščiosios „Rankdarbių kraitės“ moterys“, – sakė Vitalija Augulienė, Vilainių skyriaus vadovė.

Čia buvo galima įsigyti įvairių mezginių, rankų darbo papuošalų, interjero detalių iš keramikos, vytelių, odos, įsigyti medaus, įvairių skanėstų. Žinoma, buvo galima rasti ir įvairių priešvelykinių papuošalų: verbų, margintų kiaušinių, įvairių dėklų margučiams susidėti.

Pašnekovės paklausus, kaip čia taip atsitiko, kad Kėdainiuose Kazimierinių mugės nėra, o Vilainiuose ji šurmuliuoja, V. Augulienė šyptelėjo: „Mes kermošių organizuojame jau 15 metų, taip kad tradicija buvo ir bus tęsiama“.

Prasidėjusi Gavėnia primena, kad prieš Velykų šventę reikia švarinti savo kūną bei sielą. Tačiau jau dabar galime pradėti puošti ir namus. Šventinių dekoracijų idėjų buvo galima pasisemti praėjusią savaitę Vilainiuose vykusiame Kazimierinių kermošiuje, kuriame amatininkai siūlė įsigyti savo rankų darbo kūrinių. Akys raibo nuo dirbinių grožio, išskirtinumo, spalvingumo.

Taigi, Kazimierinių kermošius Vilainiuose šurmuliuos dar ne vienerius metus.

Kiaušinių marginimas – puiki terapija

Tik užsukus į kermošių, akys kliūva už įvairiaspalvių margučių. Juos savo atsitiktinai sugalvota originalia marginimo technika papuošė Teresė Šidlauskienė iš Akademijos. Maždaug prieš du dešimtmečius tradiciškai prieš Velykas pasiruošusi vašką, T. Šidlauskienė netyčia jį pridegino. Ir pagalvojo: o gal juodas vaškas ant margučių atrodys dar įdomiau? Pasirodo, gali, tad nuo tol moteris kiaušinius bei kitus daiktus, pavyzdžiui, žvakes, margina tik tokiu būdu. Moters vizitine kortele tapęs kiaušinių dekoras nepalieka abejingų – ne tik ant kiaušinio nugulęs juodas vaškas, bet ir įvairūs, kruopščiai ir preciziškai sukurti ornamentai.

„Raštas eina grynai iš manęs, tik labai retais atvejais pasižiūriu į kompiuterį ieškodama idėjų. Tačiau pastebėjau, kad kopijuoti man neišeina – juk kiekvienas esame žmogus, unikalus, savitas, tad kitą kopijuoti man sudėtinga, beveik neįmanoma!“, – pasakoja moteris ir patikina, kad savitų raštų ir ornamentų idėjų stokos tikrai nejaučianti.

Verbų rišėja iš Kėdainių krašto – Zita Vancevičienė.

„Tai ne talentas, tai yra darbas – dekoruoti kiaušinius labai mėgstu, tą darau su dideliu malonumu“, – teigia T. Šidlauskienė.

Moteris stengiasi nepraleisti nė vienos priešvelykinės mugės, mat jų metu pardavinėja savo originaliai margintus vištų, žąsų, taip pat ir stručio kiaušinius. Ruoštis pradeda jau nuo Naujųjų metų – juk ką daugiau daryti žiemą? Moteris prisipažįsta, kad dirbant visas dėmesys skiriamas tik marginimui, tad tuo metu nebegalvojama apie pašalinius, kartais ir neigiamus, dalykus.

Kur panaudoti?

Tokie margučiai puikiai tinka namų akcento – Velykų medžio – dekoravimui. Medelį galima pasidaryti iš beržo, kaštonų, laukinių obelų ar daugelio pamėgtų blindžių („kačiukų“) šakelių, kurios šiltuose namuose išsprogsta. Natūraliai prasiskleidę pumpurėliai atrodo labai pavasariškai, o iš tokių šakelių galite sukurti puikų velykinį medį. Jį papuošę velykiniais, dailiai dekoruotais margučiais turėsite tikrą namų puošmeną. Žinoma, puošti galima ir kitomis žaviomis smulkmenomis: pakabinamais žaisliukais, įvairiais rankdarbėliais, kepiniais.

Kėdainietiškosios verbos

Savaitė prieš šv. Velykas – Verbų sekmadienis. Tądien žmonės į bažnyčią neša šventinti verbas: arba apeigines, surištas iš gluosnio, kadagio ar kitų gyvų augalų šakelių, arba įspūdingąsias verbas, kurios gaminamos iš džiovintų augalų ir yra tikras tautodailės meno kūrinys, tačiau labiau dekoratyvinis. Tiek vienos, tiek kitos pašventintos verbos, kaip tikėjo mūsų senoliai, gali apsaugoti namus nuo negandų, o žmogui suteikti sveikatos bei gyvybinių jėgų. Dekoratyvinės verbos yra labiau būdingos Vilniaus kraštui, tačiau jas gamina ir naginga kėdainietė Zita Vancevičienė.

„Kiekvienais metais padarau apie 60 verbų. Nedaug. Vieną verbą rišu apie valandą laiko, na, jei visas medžiagas būnu pasiruošusi iš anksto. Visus žolynus prieš tai išsidėlioju, pakomponuoju.

Verbas pardavinėju ne tik mugėse, bet ir turgavietėse šeštadieniais bei sekmadieniais“, – pasakojo kėdainietė. Visą žaliavą, kaip sakė moteris, įvairius žolynėlius, ji užaugina pati savo sode Justinavoje arba renka pievose bei laukuose įvairiais metų laikais. Vėliau ji viską džiovina ir ruošia verbų pynimui.

Savo unikalia technika margintais kiaušiniais prekiavo Teresė Šidlauskienė.

„Dirbu po truputį – tai mano žiemos užsiėmimas. Nesu iš Vilniaus krašto, verbų rišimo paslapčių išmokau pati. Apskritai, visas menas man prie širdies“, – šypsojosi moteris.

Tiesa, verbas reiktų laikyti tik vienerius metus, o vėliau – jas simboliškai sudeginti.

Stalo puošmenos

Savo rankų darbelius pardavinėjo ir keturios žavios merginos, kurios lanko prie Šv. Juozapo bažnyčios įsikūrusį „Laiptai į viltį“ dienos centrą. „Užsiėmimų metu gaminome šiuos krepšelius velykiniams kiaušiniams susidėti ir nutarėme juos parduoti. Jie tikrai papuoš šventinį stalą“, – šypsojosi merginos. Spalvingus krepšelius jos pardavinėjo ne tik Vilainių mugės metu, bet ir bažnyčioje.

„Labai smagu kurti ir gaminti įvairius darbelius, tai – malonus laisvalaikio praleidimo būdas“, – šypsojosi jaunuolės. Kartu ant stalo jos pardavinėjo ir dailius savo vadovės Ilonos Macionienės darbelius. Tokie rankų darbo kūrinėliai gali tapti puikia stalo dekoracija bei margučių krepšeliais.

Be to, dekoruodami savo Velykų stalą, nepamirškite ir žolynėlių bei gyvų gėlių!

Panašios naujienos