Meningokokinė infekcija, tai ūminė, bakterinė infekcija, kuri patekusi į kraują gali sukelti sunkiausias klinikines formas – pūlingą meningitą ar žaibinį sepsį.
Šią infekciją sukeliančios bakterijos yra kelių tipų, bet Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, dominuoja meningokoko B ir C tipai. ,,Būtent meningokokas B ir sukelia tas sunkiąsias formas, nuo kurių, deja, netgi taikant tinkamą gydymą, mirštama, – teigia VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Viltara Dūdienė, – dažniau sergama šaltuoju metų laiku, t. y. rudenį, žiemą ir pavasarį“.
Sirgti šia liga gali įvairaus amžiaus žmonės, bet infekcija pati pavojingiausia mažiausiems, t. y. kūdikiams iki vienerių metų amžiaus, vaikams iki penkerių metų amžiaus bei paaugliams. Šiose rizikos grupėse sergamumas yra pats didžiausias, deja, mirtingumas – taip pat.Net ir pasveikus po šios infekcijos, dalis pacientų patiria ilgalaikes pasekmes, pavyzdžiui, mokymosi, elgesio, motorikos, klausos, inkstų funkcijos sutrikimus, kartais tenka amputuoti galūnes. Ilgą laiką gali varginti galvos svaigimas ir skausmai, nuovargis.
Pirmieji meningokokinės infekcijos simptomai dažnai būna nespecifiniai, primenantys peršalimo požymius, tad net sveikatos priežiūros specialistui gali būti sunku anksti diagnozuoti ligą. Nuo užsikrėtimo iki ligos pradžios praeina viena-dešimt dienų (dažniausiai keturios dienos). Visais meningokokinės infekcijos atvejais pradžia būna panaši: bendras negalavimas, karščiavimas nuo nežymios iki aukštos temperatūros, šaltkrėtis, sloga, kosulys. Kai meningokokas patenka į kraujotaką, vystosi sepsis – meningokokemija. Būdingiausias požymis – odos hemoraginis bėrimas. Su kraujo tėkme meningokokas gali nukeliauti į įvairiausius organus. Pavojingiausia, kai sukėlėjas pažeidžia smegenų barjerą, tuomet vystosi pūlingas galvos smegenų dangalų pažeidimas – meningitas. Ankstyvieji meningito požymiai: stiprūs galvos skausmai ir pasikartojantis vėmimas, vėliau padidėja raumenų tonusas. Su kraujo tėkme meningokokas gali patekti į visus vidaus organus ir juos pažeisti, taip sutrikdomos organizmo gyvybinės funkcijos. Mažyliams itin pavojingą grėsmę gyvybei kelianti žaibinė meningokokinės infekcijos forma. Jos metu bakterijos dauginasi nepaprastai greitai, smarkiai blogėja vaiko būklė: jis tampa vangus, glebus, irzlus arba dejuoja. Itin greitai plečiasi bėrimas, susidaro didelės, tamsiai violetinės dėmės, šąla galūnės, jų spalva – blyškiai melsva, ligonis netenka sąmonės, išryškėja veido melsvumas.
Vaikų mirtingumas susirgus meningokokine infekcija Lietuvoje itin didelis – pernai iš visų sirgusiųjų šia infekcija iki penkerių metų amžiaus mirė apie 14 proc.vaikų.
Todėl, pasak šeimos gydytojos V. Dūdienės, labai džiugu, kad pagaliau sukurta vakcina, galinti apsaugoti nuo meningokoko B sukeliamos meningokokinės infekcijos. Šia vakcina skiepijami vaikai nuo dviejų mėnesių amžiaus: 2-5 mėn. kūdikiams reikalingos 3 vakcinos dozės ir viena stiprinamoji dozė 12-15 mėn. amžiaus; 6-11 mėn. kūdikiams reikalingos 2 vakcinos dozės ir viena dozė antrais gyvenimo metais; 12-23 mėn. amžiaus reikalingos 2 vakcinos dozės ir viena dozė 12-23 mėn. po pirminės imunizacijos; vyresniems nei 2 metų amžiaus vaikams reikalingos 2 vakcinos dozės. Vakcina nuo meningokokinės infekcijos galima skiepyti kartu su kitomis įprastomis vakcinomis.
Vakcina nuo meningokoko B sukeliamos infekcijos sumažins ne tik sergamumą, bet ir mirtingumą nuo šios sunkios ir klastingos infekcijos. Norintiems pasiskiepyti nuo meningokokinės infekcijos, jau galima ir Kėdainių PSPC, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Asta Raicevičienė
VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams